Katalog

Katarzyna Raduj, 2014-05-26
Kraków

Różne, Konspekty

Witaj Wiosno - konspekt zajęć świetlicowych

- n +

TEMAT: Witaj Wiosno

CELE:
Poznawczy: zapoznanie ze zmianami zachodzącymi w przyrodzie wiosną, poznanie kwiatów i ptaków zwiastujących wiosnę, zaprezentowanie kwiatów i ptaków objętych ochroną;
Kształcący: rozbudzenie wrażliwości na piękno przyrody, rozwijanie umiejętności plastycznych, rozwijanie ogólnej motoryki ciała;
Wychowawczy: integracja grupy, wdrażanie do estetycznego wykonania pracy plastycznej, doskonalenie efektywnego współdziałania w grupie;

METODY: słowna, oglądowa, praktycznego działania;

FORMY: indywidualna, grupowa, zbiorowa;

POMOCE: chusta animacyjna, kartki papieru z rozsypanymi wyrazami, pliki ze zdjęciami, arkusz szarego papieru, flamastry, krepina koloru żółtego, pomarańczowego, zielonego
i fioletowego, druciki, nożyczki, klej, zielone słomki, tablica multimedialna;

TOK ZAJĘĆ:

I.Wprowadzenie
1.Powitanie uczniów
2.Zabawy z chustą animacyjną wprowadzające odprężenie i dobry nastrój – zabawy z wachlowaniem i przebieganiem pod chustą nawiązujące do tematu zajęć
3.Udzielanie odpowiedzi na pytania :
Kiedy zaczyna się kalendarzowa wiosna?
Jaka jest pogoda wczesna wiosną?
Co zmienia się w przyrodzie?
Jak wiosna wpływa na zachowanie ludzi?

II.Część właściwa
1.Rozsypanka
Podział uczniów na grupki 4 – 6 osobowe. Każda grupa dostaje kartkę z rozsypanymi wyrazami – wiosennymi skojarzeniami. Zadaniem dzieci jest odgadnięcie tych wyrazów. Przykład: wronkeoks – skowronek, itp. Wyrazy: bocian, słońce, przebiśnieg, bazie, spacer, , marzec, krokus, trawa, przedwiośnie
2.Prezentacja zdjęć na tablicy multimedialnej - każda grupa po kolei podaje nazwy kwiatów i ptaków widocznych na poszczególnych zdjęciach tj. przebiśnieg, przylaszczka, narcyz, krokus, zawilec, pierwiosnek, sasanka, wierzba, leszczyna, forsycja, bocian, jaskółka, szpak, skowronek, kukułka. Wskazanie ptaków i kwiatów będących pod ochroną
3.Praca plastyczna – nauka wykonania krok po kroku krokusa i żonkila z krepiny. Wykorzystanie tablicy multimedialnej i internetu do prezentacji zdjęć i filmików instruktażowych.

III.Zakończenie
1.Uporządkowanie miejsca pracy
2.Podziękowanie uczniom za udział w zajęciach
3.Uzyskanie opinii uczniów na temat przeprowadzonych zajęć. Prowadzący kładzie arkusz papieru z narysowanym kołem i prosi uczniów o domalowanie promyków słońca. Długość promyka będzie oznaczała w jakim stopniu zajęcia się podobały

Wyświetleń: 453


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.