Katalog

Anna Patalas, 2014-05-28
Piła

Religia, Scenariusze

Scenariusz - Małżeństwo w zamyśle Bożym

- n +

Anna Patalas
Nauczyciel mianowany
Kl. III LO




SCENARIUSZ KATECHEZY


Temat: „Małżeństwo w zamyśle Bożym””


Cel główny:

Ukazanie prawdy o nierozerwalności małżeństwa


Cele operacyjne:

Uczeń potrafi:
1. wymienić dwa skutki zgody małżeńskiej
2. wyjaśnić w oparciu o Objawienie Boże z czego wynika nierozerwalność małżeńska
3. wyjaśnić , dlaczego małżeństwo jest sakramentem
4. określić przymioty małżeństwa

Działanie:

Kształtowanie postawy odpowiedzialności za budowanie związków opartych na Bożym zamyśle względem małżeństwa.

Metody nauczania:

1. wykład
2. dyskusja
3. metoda „kapsuła czasu”

Środki dydaktyczne:

1. Pismo Święte
2. kolorowe czasopisma
3. plastikowe butelki
4. duży arkusz lub kartki A4
5. adhortacja Jana Pawła II „Familiaris consortio”











PRZEBIEG KATECHEZY


1. Czynności wstępne

– modlitwa – w intencji małżonków
– sprawdzenie listy obecności
– podzielenie sali na 3 stanowiska – przyczepienie 3 kartek zawierających odrębne poglądy na temat małżeństwa:
(zwolennicy małżeństwa jako sakramentu, zwolennicy związków cywilnych, zwolennicy wolnych związków)


2. Wprowadzenie

– zapis tematu do zeszytu
– zachęta do przyjrzenia się tym „stanowiskom” i ewentualne przesiadanie się w celu określenia swojego poglądu na temat małżeństwa
– dyskusja – wyrażenie swojego stanowiska, podzielenie się swoimi przemyśleniami
– Dlaczego małżeństwo jest sakramentem? Co to oznacza?

3. Rozwinięcie tematu

– wyjaśnienie pojęcia”zgoda małżeńska”, podać 2 skutki zgody małżeńskiej
– Z czego wynika nierozerwalność małżeńska: podać fragmenty z Biblii – z Księgi Rodzaju 2 , 24 oraz fragmentu z adhortacji „Familiaris consortio”część II , pkt 11-13
– Z sakramentalności wypływają przymioty małżeństwa: monogamia, świętość, wierność, płodność, nierozerwalność.
– Praca w 3 grupach- wykonanie „kapsuły czasu”. Z kolorowych czasopism wyszukanie i wycięcie „rad” dla przyszłych małżonków , aby dochowali sobie wzajemnej wierności i miłości , trwali w nierozerwalnym związku „aż do śmierci”, czytanie i na koniec włożenie gotowych wskazówek dla „przyszłych pokoleń„ do plastikowych butelek – jako „kapsuła czasu”


5. Utrwalenie

– Zadawanie pytań przez uczniów i odpowiedzi w ramach powtórzenia zdobytych wiadomości na lekcji
– Propozycja zadania dla chętnych: Wyszukaj w Ewangelii fragment, w którym Chrystus nawiązuje do nierozerwalności małżeństwa
– Podanie zadania obowiązkowe: ułóż krzyżówkę do treści tematu dzisiejszej katechezy
– ocena aktywności uczniów






Wyświetleń: 683


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.