Katalog

Aneta Kozak, 2014-05-29
Puławy

Pedagogika, Plany pracy

Program wychowawczy klasa 6

- n +

…………………….. Rok szkolny …………
Szkoła Podstawowa Nr ……
……………………………………

PROGRAM WYCHOWAWCZY
KLASY VI c

Poniższy program nie ma ustalonej chronologii zajęć, tylko tematy, które będą realizowane w czasie całego roku szkolnego. Chronologicznie podane są tylko działy I – III. Cele są określone przy każdym dziale oraz przy każdych zajęciach.

FORMY I METODY PRACY: krąg uczuć, psychodramy, rysunki, dyskusja, burza mózgów, uzupełnianie zdań, krótkie opowiadania, gry i zabawy, praca w grupach.

I. JĘZYK ŻYRAFY


II. ROZUMIEM SIEBIE I POLEGAM NA SOBIE.

Zajęcia w tym dziale obejmują dwie grupy zagadnień. Pierwsza grupa dotyczy poczucia własnej wartości – świadomość własnych sukcesów i mocnych stron, umiejętność doceniania innych osób. Natomiast druga grupa zagadnień dotyczy emocji i uczuć – rola uczuć w kontaktach z innymi, radzenie sobie z trudnymi uczuciami.

Tematy spotkań:

1. Jaki jestem?
CEL: Uświadomienie sobie swoich mocnych stron.
2. Doceniam innych, a inni doceniają mnie.
CEL: Zwrócenie uwagi na sytuacje, w których inni nas doceniają i sytuacje, w których my doceniamy innych.

3. Moje sukcesy.
CEL: Uczenie się dostrzegania i akceptowania swoich osiągnięć.
4. Skąd wiemy, że przeżywamy uczucia i emocje?
CEL: Uczenie się rozpoznawania i nazywania uczuć.
5. Dlaczego ważne jest zwracanie uwagi na swoje emocje?
CEL: Zwrócenie uwagi uczniów na związki pomiędzy uczuciami a zachowaniami.
6. Wewnętrzne JA – zewnętrzne JA
CEL: Zwrócenie uwagi uczniów, że różne sytuacje wpływają na to jak się czują i co sobie myślą.
7. Kiedy jest mi smutno.
CEL: Uczniowie nauczą się rozpoznawać uczucie smutku i rozmawiać o sposobach radzenia sobie z nim.
8. Możemy wpływać na swój nastrój
CEL: Uświadomienie uczniom, że są zdrowe sposoby wpływania na ich nastrój w trudnych sytuacjach.
9. Trudne uczucie – złość.
CEL: Uczniowie będą potrafili rozpoznać uczucie złości i opisać sytuacje, które wywołują złość.
10. Jak możemy sobie radzić ze złością?
CEL: Uczniowie będą poszukiwali sposobów opanowywania swojej złości.

III. UMIEM WSPÓŁŻYĆ W GRUPIE.

Zajęcia w tym dziale dotyczą ważnych zagadnień życia grupowego: znaczenie podobieństw i różnic między ludźmi, zjawisko odrzucenia przez grupę, radzenie sobie z przemocą i agresją, samopoczucie w nowej sytuacji szkolnej (pójście do IV klasy).

Tematy spotkań:

1. Ludzie różnią się między sobą
CEL: Zwrócenie uwagi uczniów na podobieństwa i różnice między ludźmi.
2. Jak pomóc tym, którzy czują się odrzuceni?
CEL: Uczniowie będą się zastanawiali nad tym, jak czuje się osoba odrzucona przez innych oraz nad tym, co może jej pomóc.

3. Jak sobie radzić z przemocą i agresją?
CEL: Uczniowie będą rozmawiali o sytuacjach, w których stosowana jest przemoc oraz szukali najlepszych sposobów zachowań.
4. Jak sobie radzę w IV klasie?
CEL: Uświadomienie sobie, z jakimi uczuciami i doświadczeniami wiąże się przejście do IV klasy.

IV. PROBLEMY I ICH ROZWIĄZYWANIE.

Celem zajęć w tym dziale jest: uświadomienie uczniom potrzeby rozważania i sprawdzania konsekwencji swoich decyzji, uświadomienie możliwości zmiany decyzji, uczenie odmawiania w ryzykownych sytuacjach.

Tematy spotkań:

1. Czasem podejmujemy ryzykowne decyzje
CEL: Uświadomienie uczniom potrzeby rozważania konsekwencji przy podejmowaniu ryzykownych decyzji.
2. Czasem zmieniamy swoje decyzje
CEL: Uświadomienie uczniom potrzeby sprawdzania konsekwencji swoich wyborów i możliwości późniejszej zmiany decyzji.
3. Uczymy się odmawiać
CEL: Uczniowie będą się uczyli umiejętności odmawiania w sytuacjach zagrażających ich zdrowiu i bezpieczeństwu.

V. ZAPOBIEGANIE PICIA ALKOHOLU.

Celem zajęć jest opóźnienie momentu, w którym młodzi ludzie po raz pierwszy sięgają po alkohol, czyli opóźnienie tzw. inicjacji alkoholowej. Oprócz tego zmniejszenie spożycia alkoholu wśród nastolatków, którzy już próbowali pić oraz ograniczenie skali problemów związanych z piciem alkoholu przez młodzież. Zatem nastolatkom wchodzącym w okres dojrzewania przekazuje się zdecydowany komunikat „nie pij”.

Tematy spotkań:

1. Prawdy i mity na temat alkoholu.
CEL: Uświadomienie uczniom, że nie wolno ulegać wpływom i namowom na picie alkoholu.
2. Zły wpływ reklam na nasze wyobrażenia o piciu alkoholu.
CEL: Uczniowie zrozumieją prawdziwe przesłanki producentów alkoholu, którzy chcą go sprzedać jak najwięcej i dlatego tak bardzo go reklamują.
3. Trzy różne rodzaje wywierania nacisku na innych: namowa, naśladowanie i groźba. Jak sobie z tym radzić?
CEL: Wskazanie uczniom umiejętnych sposobów radzenia sobie w sytuacjach, gdy ktoś wywiera na nas nacisk.
4. Dlaczego młodzi ludzie sięgają po alkohol i co zamiast picia można zrobić?
CEL: Uświadomienie, dlaczego niektóre dzieci sięgają po alkohol i co mogłyby zamiast tego zrobić.

VI. WYCHOWANIE PATRIOTYCZNE

Dzieci muszą znać historię naszego kraju, zatem świadome uczestnictwo w różnorodnych przedstawieniach czy imprezach o tematyce historycznej jest niezbędna. Dzieci mają poczucie przynależności do pewnej grupy i poznają historię Polski oraz innych krajów.

1. Uczestniczenie w akademiach szkolnych
2. Uczestnictwo w imprezach organizowanych w mieście (w miarę możliwości)
3. Wizyty w muzeum, kinie

VII. ŻYCIE NASZEJ KLASY

Organizowanie takich imprez jak Dzień Chłopaka, Andrzejki, wycieczka, ognisko klasowe pozwala dzieciom poznać się lepiej nawzajem, pokazuje jak pracować w grupie, uczy odpowiedzialności za siebie i innych oraz pozwala na lepszy kontakt z wychowawcą.
Wyświetleń: 405


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.