|
|
Katalog Aneta Kozak, 2014-05-29 Puławy Pedagogika, Plany pracy Program wychowawczy klasa 6…………………….. Rok szkolny ………… Szkoła Podstawowa Nr …… …………………………………… PROGRAM WYCHOWAWCZY KLASY VI c Poniższy program nie ma ustalonej chronologii zajęć, tylko tematy, które będą realizowane w czasie całego roku szkolnego. Chronologicznie podane są tylko działy I – III. Cele są określone przy każdym dziale oraz przy każdych zajęciach. FORMY I METODY PRACY: krąg uczuć, psychodramy, rysunki, dyskusja, burza mózgów, uzupełnianie zdań, krótkie opowiadania, gry i zabawy, praca w grupach. I. JĘZYK ŻYRAFY II. ROZUMIEM SIEBIE I POLEGAM NA SOBIE. Zajęcia w tym dziale obejmują dwie grupy zagadnień. Pierwsza grupa dotyczy poczucia własnej wartości – świadomość własnych sukcesów i mocnych stron, umiejętność doceniania innych osób. Natomiast druga grupa zagadnień dotyczy emocji i uczuć – rola uczuć w kontaktach z innymi, radzenie sobie z trudnymi uczuciami. Tematy spotkań: 1. Jaki jestem? CEL: Uświadomienie sobie swoich mocnych stron. 2. Doceniam innych, a inni doceniają mnie. CEL: Zwrócenie uwagi na sytuacje, w których inni nas doceniają i sytuacje, w których my doceniamy innych. 3. Moje sukcesy. CEL: Uczenie się dostrzegania i akceptowania swoich osiągnięć. 4. Skąd wiemy, że przeżywamy uczucia i emocje? CEL: Uczenie się rozpoznawania i nazywania uczuć. 5. Dlaczego ważne jest zwracanie uwagi na swoje emocje? CEL: Zwrócenie uwagi uczniów na związki pomiędzy uczuciami a zachowaniami. 6. Wewnętrzne JA – zewnętrzne JA CEL: Zwrócenie uwagi uczniów, że różne sytuacje wpływają na to jak się czują i co sobie myślą. 7. Kiedy jest mi smutno. CEL: Uczniowie nauczą się rozpoznawać uczucie smutku i rozmawiać o sposobach radzenia sobie z nim. 8. Możemy wpływać na swój nastrój CEL: Uświadomienie uczniom, że są zdrowe sposoby wpływania na ich nastrój w trudnych sytuacjach. 9. Trudne uczucie – złość. CEL: Uczniowie będą potrafili rozpoznać uczucie złości i opisać sytuacje, które wywołują złość. 10. Jak możemy sobie radzić ze złością? CEL: Uczniowie będą poszukiwali sposobów opanowywania swojej złości. III. UMIEM WSPÓŁŻYĆ W GRUPIE. Zajęcia w tym dziale dotyczą ważnych zagadnień życia grupowego: znaczenie podobieństw i różnic między ludźmi, zjawisko odrzucenia przez grupę, radzenie sobie z przemocą i agresją, samopoczucie w nowej sytuacji szkolnej (pójście do IV klasy). Tematy spotkań: 1. Ludzie różnią się między sobą CEL: Zwrócenie uwagi uczniów na podobieństwa i różnice między ludźmi. 2. Jak pomóc tym, którzy czują się odrzuceni? CEL: Uczniowie będą się zastanawiali nad tym, jak czuje się osoba odrzucona przez innych oraz nad tym, co może jej pomóc. 3. Jak sobie radzić z przemocą i agresją? CEL: Uczniowie będą rozmawiali o sytuacjach, w których stosowana jest przemoc oraz szukali najlepszych sposobów zachowań. 4. Jak sobie radzę w IV klasie? CEL: Uświadomienie sobie, z jakimi uczuciami i doświadczeniami wiąże się przejście do IV klasy. IV. PROBLEMY I ICH ROZWIĄZYWANIE. Celem zajęć w tym dziale jest: uświadomienie uczniom potrzeby rozważania i sprawdzania konsekwencji swoich decyzji, uświadomienie możliwości zmiany decyzji, uczenie odmawiania w ryzykownych sytuacjach. Tematy spotkań: 1. Czasem podejmujemy ryzykowne decyzje CEL: Uświadomienie uczniom potrzeby rozważania konsekwencji przy podejmowaniu ryzykownych decyzji. 2. Czasem zmieniamy swoje decyzje CEL: Uświadomienie uczniom potrzeby sprawdzania konsekwencji swoich wyborów i możliwości późniejszej zmiany decyzji. 3. Uczymy się odmawiać CEL: Uczniowie będą się uczyli umiejętności odmawiania w sytuacjach zagrażających ich zdrowiu i bezpieczeństwu. V. ZAPOBIEGANIE PICIA ALKOHOLU. Celem zajęć jest opóźnienie momentu, w którym młodzi ludzie po raz pierwszy sięgają po alkohol, czyli opóźnienie tzw. inicjacji alkoholowej. Oprócz tego zmniejszenie spożycia alkoholu wśród nastolatków, którzy już próbowali pić oraz ograniczenie skali problemów związanych z piciem alkoholu przez młodzież. Zatem nastolatkom wchodzącym w okres dojrzewania przekazuje się zdecydowany komunikat „nie pij”. Tematy spotkań: 1. Prawdy i mity na temat alkoholu. CEL: Uświadomienie uczniom, że nie wolno ulegać wpływom i namowom na picie alkoholu. 2. Zły wpływ reklam na nasze wyobrażenia o piciu alkoholu. CEL: Uczniowie zrozumieją prawdziwe przesłanki producentów alkoholu, którzy chcą go sprzedać jak najwięcej i dlatego tak bardzo go reklamują. 3. Trzy różne rodzaje wywierania nacisku na innych: namowa, naśladowanie i groźba. Jak sobie z tym radzić? CEL: Wskazanie uczniom umiejętnych sposobów radzenia sobie w sytuacjach, gdy ktoś wywiera na nas nacisk. 4. Dlaczego młodzi ludzie sięgają po alkohol i co zamiast picia można zrobić? CEL: Uświadomienie, dlaczego niektóre dzieci sięgają po alkohol i co mogłyby zamiast tego zrobić. VI. WYCHOWANIE PATRIOTYCZNE Dzieci muszą znać historię naszego kraju, zatem świadome uczestnictwo w różnorodnych przedstawieniach czy imprezach o tematyce historycznej jest niezbędna. Dzieci mają poczucie przynależności do pewnej grupy i poznają historię Polski oraz innych krajów. 1. Uczestniczenie w akademiach szkolnych 2. Uczestnictwo w imprezach organizowanych w mieście (w miarę możliwości) 3. Wizyty w muzeum, kinie VII. ŻYCIE NASZEJ KLASY Organizowanie takich imprez jak Dzień Chłopaka, Andrzejki, wycieczka, ognisko klasowe pozwala dzieciom poznać się lepiej nawzajem, pokazuje jak pracować w grupie, uczy odpowiedzialności za siebie i innych oraz pozwala na lepszy kontakt z wychowawcą. Wyświetleń: 405
Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione. |