Katalog

Maria Dobrzycka
Matematyka, Scenariusze

Własności funkcji liniowej - konspekt lekcji dla II klasy gimnazjum

- n +

Konspekt lekcji matematyki dla klasy II gimnazjum
Własności funkcji liniowej

Cele lekcji:

  • poznanie własności funkcji liniowej rosnącej, malejącej i stałej
  • rozwijanie spostrzegawczości, zdolności analizowania oraz dostrzegania prawidłowości
  • kształtowanie języka matematycznego
  • wdrażanie uczniów do dokładności i estetyki


    Formy i metody pracy:

  • problemowa
  • praca w grupach


    Pomoce:

  • karteczki z zadaniami
  • podręcznik A. Drążek, B. Grabowska, Z. Szadkowska "Matematyka wokół nas".


    Planowy przebieg lekcji:

    I. Czynności wstępne

    1. Powtórzenie pojęcia funkcji oraz funkcji liniowej.
    2. Przypomnienie, co jest wykresem funkcji liniowej.

    II. Część właściwa lekcji

    1. Nauczyciel dzieli klasę na 3 grupy (rzędami). Każdej grupie rozdaje karteczki z zadaniami. Uczniowie pracują po 4 osoby.

    Treść zadania:

    Sporządź tabelkę i wykres funkcji dla x R :

    Gr.1: y = 3x - 2
    Gr.2: y = - 2x + 4
    Gr.3: = 3

    2. Wybrany uczeń z grupy prezentuje tabelkę i wykres na tablicy.
    3. Omówienie zadania z grupy 1:
    - porównanie 2 kolejnych argumentów z tabelki oraz odpowiadających im wartości funkcji
    - dyskusja powinna być tak prowadzona, aby uczniowie doszli do wniosku, iż wraz ze wzrostem argumentu x wartości funkcji y też rosną
    - taką funkcję nazywamy rosnącą
    - należy tak kierować dyskusją, aby uczniowie dostrzegali intuicyjnie "rośnięcie" wykresu funkcji
    - zwrócenie uwagi na to, iż funkcja liniowa rosnąca ma współczynnik kierunkowy "a" dodatni

    4. Analogicznie należy omówić zadania z grupy 2 i 3.
    5. Pod każdym wykresem powinna być notatka z definicją funkcji rosnącej, malejącej i stałej (z zaznaczeniem wartości współczynnika kierunkowego).


    III. Podsumowanie lekcji

    1. Zebranie informacji z lekcji w jednym zapisie (tabelka - podręcznik str.111)
    2. Praca domowa

    Określ, czy funkcja jest rosnąca, malejąca czy stała:
    y = ( x - 1 )2 - 3x - ( x - 1 ) ( x + 1 ) dla x R.

    Omówienie pracy domowej.

    Opracowanie: Maria Dobrzycka

  • Wyświetleń: 2947


    Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.