AWANS INFORMACJE FORUM Dla nauczyciela Dla ucznia LOGOWANIE


Katalog

Monika Szampera, 2014-06-11
Ruda Śląska

Zajęcia zintegrowane, Scenariusze

Warstwy lasu - scenariusz zajęć

- n +

SCENARIUSZ LEKCJI

KLASY: III „a”
PROWADZĄCA: mgr Monika Szampera
DATA: 13.09.2013 rok
TEMAT: Warstwy lasu
CEL OGÓLNY: Zapoznanie uczniów z warstwową budową lasu – wzbogacenie słownictwa związanego z przyrodą.
CELE SZCZEGÓŁOWE (PRZEWIDYWANE OSIĄGNIĘCIA UCZNIÓW):
Uczeń:
- czyta ze zrozumieniem,
- znajduje rozwiązanie zagadki,
- rozwiązuje krzyżówkę,
- wykonuje proste obliczenia w zakresie 100,
- uważnie słucha wypowiedzi nauczyciela i innych dzieci,
- wypowiada się na określony temat,
- zna warstwy lasu oraz roślinność tych warstw,
- wzbogaca słownictwo o wyrazy związane z lasem
( drzewa wysokie, runo leśne, podszyt, ściółka)
- zapisuje krótką notatkę w zeszycie,
- dba o estetykę swoich zeszytów,
- wycina postać skrzata po liniach,
- potrafi narysować pracę plastyczną na zaproponowany temat,
- stara się uchwycić proporcje pomiędzy postacią skrzata, a roślinnością,
- potrafi zobrazować ruchem zabawę
- śpiewa grupowo poznaną piosenkę,
- bierze udział w zabawie integracyjnej,
- potrafi skupić uwagę na wykonywanej czynności,
- rozwija swoją wyobraźnię.

CELE WYCHOWAWCZE:
Uczeń:
- integruje się z zespołem klasowym,
- kształtuje pozytywne postawy wobec swoich rówieśników,
- kształtuje umiejętność wyrażania i okazywania uczuć,
- uświadamia sobie swoje wartości,
- dba o bezpieczeństwo siebie i innych,
- zachowuje porządek wokół siebie,
- pracuje indywidualnie i w grupie.

METODY PRACY:
- podająca,
- praktycznego działania,
- aktywizująca,
- problemowa,
- KLANZA (pedagogika zabawy).

FORMY PRACY:
 zabawowo – zadaniowa,
 zbiorowa,
 indywidualna-jednolita.

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Kłębek wełny, plansze demonstracyjne – krzyżówka, warstwowa budowa lasu, karta pracy z krzyżówka, karteczki z zagadkami, Karta Pracy „Nasza klasa cz.I”, kartki z bloku, ilustracje przedstawiające leśnego skrzata, tablica korkowa, gotowe elementy gazetki, szpilki, blok rysunkowy, gitara, tamburyno.

TREŚCI EDUKACYJNE WYNIKAJĄCE Z PODSTAWY PROGRAMOWEJ:
 uważnie słuch wypowiedzi i korzysta z przekazywanych mu informacji,
 czyta i rozumie teksty przeznaczone dla dzieci na I etapie edukacyjnym,
 pod kierunkiem nauczyciela korzysta z podręczników i zeszytów ćwiczeń orza innych środków dydaktycznych,
 tworzy wypowiedzi w formie ustnej,
 dobiera właściwe formy komunikowania się w różnych sytuacjach społecznych,
 uczestniczy w rozmowach, zadaje pytania, udziela odpowiedzi, prezentuje własne zdanie, poszerza zakres słownictwa i struktur składniowych,
 dba o kulturę wypowiadania się,
 pisze czytelnie i estetycznie,
 śpiewa poznane piosenki,
 podejmuje działalność twórczą posługując się różnymi środkami wyrazu plastycznego,
 wie jak należy zachować w stosunku do dorosłych i rówieśników,
 opisuje życie w wybranych ekosystemach,
 dodaje i odejmuje zapisuje i odczytuje liczby w zakresie 100,
 podaje z pamięci iloczyny w zakresie tabliczki mnożenia,
 dba o bezpieczeństwo własne i innych,
 utrzymuje ład i porządek w miejscu pracy,
 dba o prawidłową postawę siedząc, czy stojąc,
 przestrzega zasad bezpiecznego zachowania się w trakcie zajęć ruchowych

PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Powitanie. Nauczyciel zaprasza dzieci na dywan. Zabawa integracyjna: Pajęczyna”.
2. Powrót do ławek – powtórzenie wiadomości o zwierzętach leśnych - rozwiązywanie krzyżówki (hasła są zaszyfrowane zagadką, a pole na którym pojawić ma się rozwiązanie zaszyfrowane jest działaniem matematycznym).
Rozwiązanie zagadki: WARSTWY LASU.
3. Zapisanie tematu w zeszytach do przyrody, wklejenie krzyżówki.
4. Nauczyciel zadaje dzieciom pytania:
Czy uważacie, że w środowisku leśnym wszystkie rośliny są takie same?
Co je różni?
Swobodne wypowiedzi dzieci.
5. Zabawa ruchowa „ Drzewo”:
Drzewo małe – dzieci kucają,
Drzewo duże – wstają,
Glowa prosto – prostują głowę,
Ręce w górze – ręce do góry,
Ręce w prawo – ruch zgodny z tekstem,
Ręce w lewo – jak wyżej,
Tak się chwieje duże drzewo.
6. Warstwy lasu – analizowanie rysunku, poznawanie kolejnych warstw lasu
(plansza demonstracyjna, Karta Pracy „Nasza klasa”).
7. Zabawa ruchowa „W lesie”.
8. Dzieci chodzą po klasie w rytm wystukiwanego rytmu, na hasło:
ściółka – kładą się na podłodze,
runo leśne - siadają na podłodze,
podszyt - kucają
drzewa wysokie – wstają na krzesłach
9. Wspólne wykonanie klasowej gazetki pt. Warstwy lasu.
10. Zadanie pracy domowej sprawdzającej wiadomości zdobyte na zajęciach.

11. Praca plastyczna „Las oczami leśnego skrzata”.
12. Nauka piosenki: „Witaj skrzacie” z akompaniamentem gitary.


Wyobraź sobie teraz, że jesteś leśnym skrzatem, podobnym do tego z czytanki, którą czytaliśmy na pierwszej godzinie zajęć… Jesteś nieco podobny do człowieka, jednak jesteś bardzo, bardzo mały… Masz tylko kilka centymetrów wzrostu… Mieszkasz z malutkiej chatce w starym lesie… tuż pod kapeluszem dużego muchomora… jest to najpiękniejsza chatka w całej okolicy…. ma czerwony dach, czerwone drzwi i czerwone, okrągłe okna… Masz wielu leśnych przyjaciół… A jak masz na imię? To już ty musisz wiedzieć… zastanów się jak chciałbys się nazywać… Pamiętaj jednak, że skrzaty nie mają zwykłych ludzkich imion.. mają imiona bajkowe… spróbuj jedno wymyślić dla siebie… za chwile nam się przedstawisz… dam ci na to minutkę czasu…. Ja w miedzy czasie cos podłoże na twojej ławce, ale nie oglądaj tego jeszcze….
Zgłoś błąd    Wyświetleń: 1016


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.


BAROMETR


1 2 3 4 5 6  
Oceń artukuł!



Ilość głosów: 0

Serwis internetowy, z którego korzystasz, używa plików cookies. Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, poprawy jakości świadczonych usług w tym dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do Twoich indywidualnych potrzeb). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do Internetu oraz w Polityce prywatności plików cookies.
Dowiedz się więcej.