Katalog

Katarzyna Rząd, 2014-06-16
Kraśnik

Awans zawodowy, Sprawozdania

Sprawozdanie z Realizacji Planu Rozwoju Zawodowego na nauczyciela dyplomowanego

- n +









Sprawozdanie z realizacji Planu Rozwoju Zawodowego nauczyciela mianowanego, starającego się o stopień nauczyciela dyplomowanego



Nauczyciel mianowany: Katarzyna Rząd
Okres stażu: 01.09.2011 – 31.05.2014r.
Miejsce zatrudnienia: Zespół Szkół Nr 2 w Kraśniku
Kwalifikacje nauczyciela: wyższe studia magisterskie z przygotowaniem pedagogicznym
Wniosek o stopień awansu: nauczyciel dyplomowany




W dniu 01 września 2011 roku rozpoczęłam staż na stopień nauczyciela dyplomowanego w Zespole Szkół Nr 2 w Kraśniku. Pan Dyrektor Krzysztof Staruch przyjął mój wniosek o rozpoczęcie stażu. Przygotowałam również plan rozwoju zawodowego, który został przez Pana Dyrektora zatwierdzony.
Przez okres stażu na nauczyciela dyplomowanego pracowałam jako wychowawca w Internacie przy Zespole Szkół Nr 2 w Kraśniku.
Swój staż na nauczyciela dyplomowanego, jeszcze przed napisaniem planu rozwoju zawodowego, rozpoczęłam od wstępnej oceny własnych umiejętności. Musiałam się zastanowić, co jest dla mnie ważne, co chcę osiągnąć. Te wszystkie punkty i rozważania pomogły mi w opracowaniu mojej ścieżki awansu na nauczyciela dyplomowanego, którą realizowałam, starając się spełnić wymagania egzaminacyjne.
Opracowując plan rozwoju zawodowego wzięłam pod uwagę nie tylko długość stażu i wymogi ustalone przez Ministra Edukacji Narodowej
w rozporządzeniu w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli, ale również realność osiągnięcia planowanych celów, potrzeby własnego dalszego rozwoju zawodowego, a także potrzeby placówki, w której jestem zatrudniona.
W niniejszym sprawozdaniu przedstawię stopień realizacji założonych przeze mnie w planie rozwoju celów oraz postaram się dokonać oceny efektywności podjętych przeze mnie działań i ich przydatności dla szkoły, w której pracuję, jak
i w procesie samodoskonalenia.








WYMAGANIA EGZAMINACYJNE

§ 8 ust. 2 pkt 1 Uzyskanie pozytywnych efektów w pracy dydaktycznej, wychowawczej lub opiekuńczej na skutek wdrożenia działań mających na celu doskonalenie pracy własnej i podniesienie jakości pracy szkoły.

W ramach realizacji tego zadania:
I. Analizowałam dokumenty prawa oświatowego dotyczącego awansu zawodowego nauczyciela co pomogło mi sformułować wniosek o rozpoczęcie stażu oraz opracować plan rozwoju zawodowego.
II. Współdziałałam z nauczycielami, wychowawcami klas oraz pedagogiem
w rozwiązywaniu trudności wychowawczych i sytuacji kryzysowych. Współpraca obejmowała: wymianę informacji o uczniach; planowanie pracy wychowawczej; określenie potrzeb uczniów; rozwiązywanie pojawiających się problemów edukacyjnych oraz wychowawczych.
Brałam aktywny udział w promocji szkoły i internatu realizowanej w ramach „Drzwi Otwartych”. Gimnazjaliści odwiedzający naszą szkołę, oprócz zapoznania się z ofertą edukacyjną mieli również możliwość odwiedzenia internatu. Gimnazjaliści mogli „pozaglądać w różne zakamarki” internatu, porozmawiać z wychowankami oraz wychowawcami, obejrzeć kronikę internatu.
III. Zaangażowałam się w realizację zadań w zakresie zapewnienia wychowankom bezpieczeństwa na terenie internatu, szkoły oraz miasta. W tym celu organizowałam spotkania z przedstawicielami policji. Celem spotkania było omówienie problematyki odpowiedzialności karnej nieletnich oraz pełnoletnich a także zagrożeń w sieci, czyli tzw. „cyberprzemocy”. Następnie odbyła się dyskusja z udziałem młodzieży oraz indywidualne rozmowy z dzielnicowym.
IV. Doskonaliłam swój warsztat pracy poprzez uczestnictwo różnych formach wewnątrzszkolnego i zewnątrzszkolnego doskonalenia zawodowego. Udział w nich pozwolił mi poszerzyć swoją wiedzę i umiejętności, podniósł moje kompetencje jako
wychowawcy. Uczestniczyłam w następujących szkoleniach:
1.”Nowa podstawa programowa w szkole ponadgimnazjalnej” (r. szk. 2011/ 12r.) - celem seminarium było podniesienie kwalifikacji zawodowych.
2.”Pomoc psychologiczno-pedagogiczna w szkole” (r. szk. 2011/12r.) - szkolenie miało na celu poszerzenie i uaktualnienie wiedzy dotyczącej rozwiązań prawnych
w zakresie pomocy psychologiczno-pedagogicznej oraz opanowanie umiejętności posługiwania się i stosowania, odpowiednich do potrzeb, przepisów prawa oświatowego.
3.”Mediacja jako dobrowolny sposób rozwiązywania konfliktów w szkole” (r.szk. 2011/12r.) - szkolenie przygotowało mnie do pełnienia roli mediatora poprzez zdobycie wiedzy teoretycznej i praktycznych umiejętności z zakresu mediacji
a w szczególności umiejętności rozumienia i rozwiązywania konfliktów, skutecznej komunikacji i negocjacji.
4.”Kurs kwalifikacyjny z terapii pedagogicznej” (r.szk. 2012/13r.) - kurs pozwolił mi uzyskać kwalifikacje do prowadzenia zespołów korekcyjno- kompensacyjnych oraz zespołów wyrównawczych. Posiadłam umiejętność opracowywania Karty Indywidualnych Potrzeb Uczniów oraz Planu Działań Wspierających.
5.”Kurs kwalifikacyjny z oligofrenopedagogiki” (r.szk. 2013/14r.) - dzięki kursowi zdobyłam wiadomości i umiejętności z zakresu pracy pedagogicznej z dziećmi
i młodzieżą niepełnosprawną umysłowo.
V. Zaangażowałam się w efektywną organizację nauki własnej wychowanków. Inicjowałam pomoc koleżeńską w nauce wśród wychowanków, w tym wspomaganie ucznia z trudnościami w nauce. Dbałam o to, aby zapewnić młodzieży jak najlepsze warunki do nauki, gdyż prawidłowa jej organizacja decyduje w poważnym stopniu
o efektach dydaktycznych szkoły. Udzielałam wychowankom pomocy
w wyszukiwaniu informacji na zadany temat przy pomocy komputera oraz tworzeniu prezentacji.
VI. Inicjowałam działania wychowawcze na rzecz integracji wychowanków internatu. Kształtowałam postawy społeczne i patriotyczne:
1.Organizowałam i przeprowadzałam wybory do Młodzieżowej Rady Internatu - tworzyłam warunki do rozwijania samorządności wychowanków, partnerstwa
i współodpowiedzialności za funkcjonowanie placówki. Uczyłam młodzież w jaki sposób przebiegają demokratyczne wybory, jakie są ich podstawowe zasady: tajność, powszechność, bezpośredniości i równości. Sprawowałam opiekę nad w/w Radą.
W związku z tym, w każdy pierwszy wtorek miesiąca, organizowałam spotkania
z przedstawicielami Rady aby omówić realizację założonego wcześniej planu oraz sprawy bieżące, służące zaspokojeniu potrzeb wychowanków.
2.Inspirowałam wychowanków do wspólnego opracowywania planów działalności kulturalno-oświatowej, sportowej, porządkowej i wystroju internatu, prac technicznych w ramach MRI. Odbywało się to poprzez spotkania z przedstawicielami Młodzieżowej Rady Internatu, podczas których, metodą burzy mózgów, młodzież zgłaszała swoje pomysły, które w końcowej fazie spotkania były aprobowane bądź odrzucane.
3.Organizowałam ogniska integracyjne, które były okazją do wzajemnego poznania się wychowanków; nawiązania bliższych kontaktów w ramach nowej grupy wychowawczej; budowania wzajemnego zaufania, zachęty i wsparcia;
kształtowania umiejętności komunikacji; integracji na poziomie wychowanek - wychowanek, wychowanek – wychowawca; uczenia się wykonywania czynności takich jak: zbieranie drewna, zapalanie ogniska, pieczenia kiełbasek.
4.Zachęcałam wychowanków do aktywnego uczestnictwa w przygotowywaniu imprez. Każdy człowiek od najmłodszych lat i w ciągu całego życia pozostaje
w najrozmaitszych związkach i kontaktach z innymi ludźmi. Od najmłodszych też lat świadczy na ich rzecz różne usługi. Robi to gorliwie i chętnie, z własnej inicjatywy, lub niechętnie i opieszale pod przymusem. Rodzicom i nauczycielom powinno zależeć na tym, aby prace te wykonywane były nie tylko pod kontrolą, ale samodzielnie, z własnej inicjatywy, aby młody człowiek wykazywał uspołecznienie
i aktywność społeczną. Społeczeństwo nasze potrzebuje bowiem jednostek aktywnych i uspołecznionych. Praca przy organizowaniu imprez i uroczystości,
z natury rzeczy, wyzwala aktywność uczniów. Jednak, aby osiągnąć jak najlepsze efekty wychowawcze, należy kierować się podczas wykonywania poszczególnych zadań zainteresowaniami uczniów. Jest to bowiem konieczne dla osiągnięcia pełnego zaangażowania młodych ludzi. Zainteresowanie wychowanków organizacją różnorodnych imprez i uroczystości stwarza doskonałą okazję i możliwość skierowania ich aktywności ku treściom pożądanym. Formy te dostarczają też cennych kontaktów wynikających ze wspólnego zaangażowania, rozszerzają też zakres doświadczeń społecznych. Prace związane z organizacją imprez i uroczystości uczą planowania i realizowania projektów. Dają możliwość zwrócenia na siebie uwagi, dają poczucie bezpieczeństwa i siły, tworzą więzi między wychowankami.
5.Zorganizowałam wycieczkę turystyczno-krajoznawczą do Lublina. Młodzież mogła zwiedzić zabytki: Archikatedrę Lubelską oraz Zamek Lubelski oraz Stare Miasto, czyli najstarszy zespół architektoniczno - urbanistyczny, który został wpisany na listę Pomników Historii. Wycieczka miała także na celu upowszechnianie form aktywnego wypoczynku oraz podnoszenie kondycji zdrowotnej i sprawności fizycznej wychowanków – pobyt na lodowisku.
6.W ramach podtrzymywania kontaktów z absolwentami organizowałam uroczyste kolacje pożegnalne dla wychowanków klas maturalnych oraz przygotowywałam dla nich pamiątkową prezentację zdjęć z okresu pobytu w internacie. Spotkania te służą również podtrzymaniu tradycji internatu, utrwaleniu więzi koleżeńskich
i przyjacielskich, ale także uczeniu się sztuki nakrycia i dekoracji stołu.
7.Kultywowałam obrzędy i tradycje naszego Narodu poprzez organizowanie zabaw andrzejkowych, spotkań wigilijnych, wizyty duszpasterskiej. Każda społeczność ludzka wytwarza taką kulturę, jaka w sposób najbardziej spójny i adekwatny zaspakaja potrzeby duchowe jej członków i umacnia między nimi więzi. Wytwarzane rozliczne wzory obyczajowo - obrzędowe przejęte i zaakceptowane przez jej członków, stanowią ważne symbole kulturowe pielęgnowane i rozwijane w oparciu
o wybiórcze elementy rodzimej tradycji. Obrzędy a także święta spełniają szczególną funkcję w życiu społecznym: wyrażają symboliczne poczucie wspólnoty;
służą integrowaniu ludzi; podkreślają oraz uwypuklają znaczenie ważnych momentów w życiu człowieka i grup społecznych; zaspokajają wiele różnorodnych potrzeb psychologicznych i społecznych np.: dostarczanie wzruszeń emocjonalnych, dają człowiekowi poczucie stabilizacji i afirmują jego życie; regulują współżycie pomiędzy poszczególnymi ludźmi; stanowią jedną z form edukacji młodego pokolenia.
8.Organizowałam konkurs czystości. Celem konkursu było nie tylko utrzymanie czystości w pokojach, ale także wyrobienie nawyku systematycznej dbałości o ład
i porządek, a także solidarnej odpowiedzialności za utrzymanie czystości. Aby wzmocnić przejawów pożądanych zachowań, stosowałam system nagród – dyplomy oraz nagrody rzeczowe, finansowane z własnych środków finansowych.

§ 8 ust. 2 pkt 2 Wykorzystywanie w pracy technologii informacyjnej
i komunikacyjnej.

I. Wykorzystywałam technologię komputerową i informacyjną w doskonaleniu warsztatu i metod pracy wychowawczej – opracowanie dokumentacji awansu, przygotowywanie środków dydaktycznych, tworzenie narzędzi ewaluacyjnych, dyplomów, scenariuszy, kart do głosowania, protokołów.
II. Wykorzystywałam technologię komputerową i informacyjną w zakresie pogłębiania własnej wiedzy i umiejętności. Starając się być na bieżąco ze wszystkimi nowościami w dziedzinie szkolnictwa, śledzę przez cały czas strony internetowe, na których można znaleźć informacje dotyczące nauki, wychowania oraz awansu zawodowego nauczycieli. Strony te widnieją w moim komputerze jako „ulubione”. Często odwiedzane przeze mnie strony to: profesor.pl, awnas.net, kuratorium.lublin.pl, men.gov.pl.

§ 8 ust. 2 pkt 3 Umiejętność dzielenia się wiedzą i doświadczeniem z innymi nauczycielami, w tym przez prowadzenie otwartych zajęć, w szczególności dla nauczycieli stażystów i nauczycieli kontraktowych, prowadzenie zajęć dla nauczycieli w ramach wewnątrzszkolnego doskonalenia zawodowego lub innych zajęć.

I. Dzieliłam się doświadczeniem z innymi nauczycielami poprzez wykorzystanie technologii komputerowej i informacyjnej - opublikowanie planu rozwoju zawodowego oraz autorskiego programu na stronie profesor.pl.
II. Wymieniałam się doświadczeniami z innymi wychowawcami. Prowadziłam zajęcia otwarte dla zainteresowanych nauczycieli kontraktowych - „Jak radzić sobie ze stresem?”, „Przemoc wśród młodzieży”. Była to dobra okazja do zweryfikowania metod i form pracy, pokazania efektów pracy w realizacji wewnątrzszkolnego doskonalenia nauczycieli. Ponadto podniosłam własny autorytet poprzez zaprezentowanie dobrze przygotowanych zajęć. Włączałam innych wychowawców internatu w działania na rzecz całej grupy wychowawczej w zakresie przygotowania uroczystości, imprez. W celu podzielenia się swoim doświadczeniem w pracy na rzecz wolontariatu, przekazałam do zbiorów biblioteki szkolnej program autorski dotyczący wolontariatu.

§ 8 ust. 2 pkt 4 lit. a Opracowanie i wdrożenie programu działań edukacyjnych , wychowawczych, opiekuńczych lub innych związanych z oświatą, pomocą społeczną lub postępowaniem w sprawach nieletnich.

Opracowałam i wdrożyłam autorski program wolontariatu - „Wolontariusz – bohater naszych czasów”. Jego celem jest szerzenie idei wolontariatu wśród młodych ludzi chcących pomagać potrzebującym oraz promocja i organizacja wolontariatu młodzieżowego wśród lokalnej społeczności, a także na terenie całego kraju,
a w szczególności: zaangażowanie młodzieży do czynnej, dobrowolnej i bezpłatnej pomocy innym, kształtowanie postaw prospołecznych i promowanie wolontariatu;
rozwijanie postawy zaangażowania na rzecz osób najbardziej potrzebujących pomocy, otwartości i wrażliwości na potrzeby innych oraz życzliwości
i odpowiedzialności; budowanie zdrowego poczucia własnej wartości; wspieranie ciekawych inicjatyw młodzieżowych, działań edukacyjnych; pomoc szkolnym rówieśnikom w trudnych sytuacjach; rozwijanie pasji i zainteresowań młodzieży; nauka samorządności; inspirowanie do aktywnego spędzania czasu wolnego; kształtowanie umiejętności działania zespołowego; zdobywanie doświadczeń
w nowych dziedzinach; realizacja lokalnych projektów. Nasi wolontariusze brali udział w wielu akcjach oraz programach: „Podziel się posiłkiem”, „Gorączka Złota”, „Twój Dar Serca Dla Hospicjum”, „Bieg Po Uśmiech”, „Pogotowie Zabawowe III”, „Spotkania Pokoleń”, „Słoneczny Dziedziniec”, zbiórka pieniędzy na zakup słodyczy dla dzieci z Domu Dziecka w Kraśniku, organizowanie pomocy oraz animowanie czasu wolnego dzieci z Domu Dziecka oraz Wioski Dziecięcej w Kraśniku, zakup budy oraz zbiórkę korków na rzecz przytuliska dla zwierząt w Rachowie Starym. Zaangażowałam się w ogólnopolską akcję „Szlachetna Paczka” na terenie powiatu kraśnickiego. Zostałam wolontariuszką akcji, włączając w nią także trzy pełnoletnie wolontariuszki mieszkające w internacie oraz dwoje wolontariuszy niepełnoletnich, którzy pełnili funkcje pomocnicze. Razem z pełnoletnimi wolontariuszkami przeprowadziłam wywiady środowiskowe, które pomogły wytypować rodziny spełniające warunki uczestnictwa w akcji. Ponadto do moich zadań należało znalezienie darczyńcy a potem dostarczenie paczki do wybranej rodziny. Służyłam także pomocą w przeprowadzeniu akcji promocyjnej – rozwieszałam plakaty (na terenie kraśnickich szkół oraz na słupach ogłoszeniowych na terenie miasta); uzyskałam zgodę lokalnych zespołów na bezpłatny udział w imprezie (zespoły: Ulica; Irrisores oraz CherryOn). Dzięki uprzejmości Pana Dyrektora sztab akcji mógł zorganizować magazyn świątecznych paczek w auli naszej szkoły.
Oprócz wielkiej odpowiedzialności, wolontariat to także ogromne zadowolenie. Jednym słowem: wolontariat – satysfakcja gwarantowana.


§ 8 ust. 2 pkt 4 lit. c Poszerzenie zakresu działań szkoły, w szczególności dotyczących zadań dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych.

Poszarzałam ofertę zajęć pozalekcyjnych rozwijających, zaspokajających
i pogłębiających zainteresowania wychowanków. Zajęcia pozalekcyjne spełniają następujące funkcje: kształcącą, integrującą, rekreacyjno – rozrywkową. Służą rozszerzaniu i pogłębianiu wiedzy, rozwijaniu zainteresowań nauką, sztuką, techniką i życiem społecznym. W ramach takich zajęć zorganizowałam wyjście grupowe do Muzeum Regionalnego w Kraśniku, gdzie wychowankowie mogli obejrzeć następujące ekspozycje: „Historia Kraśnika”, „Kraśnik w czasie I Wojny Światowej”, „Kraśniczanie u papieża Jana Pawła II”, 'Papieskie kapliczki”, „Kraśniccy Żydzi”, „W wiejskiej izbie”. Zapoznawałam młodzież z ofertą kulturalną Kraśnika, w tym
z repertuarem kina „Metalowiec”. Promowałam uzdolnionych wychowanków poprzez prezentowanie ich talentów podczas uroczystości i imprez. Wśród wychowanków klas I przeprowadzałam konkurs wiedzy o Mikołaju Reju, a wśród wolontariuszy - konkurs wiedzy o wolontariacie.
Konkurs wiedzy o patronie naszej szkoły był okazją do sprawdzenia wiadomości na temat Mikołaja Reja; zachęcania młodzieży do samodzielnego zdobywania wiedzy
o patronie, jego życiu i twórczości; wzbudzenie zainteresowania jego twórczością oraz zachęcania do pozytywnej rywalizacji i rozwijania swoich ambicji.
Młodzież biorąca udział w konkursie wiedzy o wolontariacie miała możliwość sprawdzenia swojej wiedzy z zakresu wolontariatu. Ponadto konkurs miał również na celu zachęcanie młodzieży do samodzielnego zdobywania wiedzy o wolontariacie, jego formach, pracy wolontariuszy, ich prawach i obowiązkach, organizacjach pożytku publicznego; wzbudzenie zainteresowania pracą wolontariuszy;
zachęcanie do pozytywnej rywalizacji i rozwijania swoich ambicji.
Zachętą do udziału w konkursach, pozytywnym wzmocnieniem były dyplomy oraz nagrody rzeczowe, fundowane przeze mnie z własnych środków finansowych – dla zwycięzców konkursów.
Kronikę Internatu prowadzę od 2007 roku. Kronika powinna przekazać przyszłym pokoleniom obraz współczesnego życia, rozwoju i działalności placówki. W kronice opisuję życie wewnętrzne internatu, przekazuję informacje o pracujących tu wychowawcach szkole, o ważnych wydarzeniach w życiu członków społeczności, promuję placówkę. Starannie i umiejętnie prowadzona kronika, podająca fakty z życia internatu może dać w przyszłości bogaty materiał do opracowania historii szkolnictwa w powiecie, lub do przygotowania monografii placówki. Włączanie w prowadzenie kroniki młodzieży ma celu rozwijanie jej talentów plastycznych; wrażliwości estetycznej; umiejętności współdziałania w grupie.

§ 8 ust. 2 pkt 4 lit. e Wykonywanie zadań na rzecz oświaty, pomocy społecznej lub postępowania w sprawach nieletnich we współpracy z innymi osobami, instytucjami samorządowymi lub innymi podmiotami.

I. Jako koordynator Szkolnego Klubu Wolontariusza „Serca Nadziei” śledziłam stronę internetową Centrum Wolontariatu w Kraśniku, informowałam wolontariuszy o szkoleniach organizowanych przez Centrum Wolontariatu w Kraśniku – portal facebook.com, tablice ogłoszeń, telefon. Brałam udział w spotkaniach koordynatorów Szkolnych Klubów Wolontariusza działających na terenie powiatu kraśnickiego, janowskiego i opolskiego. Celem tych spotkań była wymiana doświadczeń, wspieranie się nawzajem, omawianie ewentualnych problemów, spraw bieżących.
II. W 2008 roku zostałam członkiem Stowarzyszenia Profilaktyki i Psychoterapii „Pomocni Ludziom”. Od 2011 roku jestem członkiem zarządu w/w organizacji. Jako członek Stowarzyszenia brałam udział w zebraniach Zarządu oraz corocznym rajdzie rowerowym pod hasłem „Trzeźwo, zdrowo, rowerowo”. Jest to rodzinna impreza integracyjna promująca postawy prozdrowotne i trzeźwościowe wśród młodzieży
i dorosłych. W pomoc przy realizowaniu tego zadania włączałam wolontariuszy ze Szkolnego Klubu Wolontariusza „Serca Nadziei”.
Zorganizowałam spotkanie z przedstawicielem Stowarzyszenia, w trakcie którego młodzież została m.in. zapoznana ze statutowymi zadaniami, czyli rozwijaniem
i popularyzacją działań związanych z szeroko pojętą profilaktyką i psychoterapią uzależnień, pomocą terapeutyczną osobom uzależnionym i ich rodzinom oraz podejmowaniem działań mających na celu rozwój aktywności społecznej
i zawodowej osób zagrożonych wykluczeniem społecznym; obszarami oddziaływań Stowarzyszenia. Odbyła się również pogadanka, która miała na celu dostarczenie młodzieży informacji dotyczących mechanizmów uzależnienia, tolerancji organizmu na narkotyk, zmianę stereotypowych sądów dotyczących zażywania środków uzależniających, zachęcanie młodzieży do samodzielnego myślenia i podejmowania racjonalnych decyzji. Na koniec młodzież otrzymała ulotki Stowarzyszenia z danymi kontaktowymi.
Jako członek Stowarzyszenia opracowałam i wdrożyłam program edukacyjno - profilaktyczny „Powiedz NIE narkotykom”. Dotyczy on zarówno zagrożeń, wynikających z zażywania narkotyków, jak i możliwości kształtowania przez młodzież swojej osobowości w taki sposób, by nie ulegać nałogowi. Jego głównym celem było uzyskanie przez wychowanków rzetelnej wiedzy o przyczynach
i mechanizmie uzależnienia oraz zdobycie umiejętności, które będą mogli wykorzystać w różnych sytuacjach życiowych.
III. Organizowałam wyjścia pełnoletnich wychowanków do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie O/Kraśnik. Pomagałam także innym nauczycielom w organizacji akcji oddawania krwi oraz sama brałam w niej udział. Celem współpracy była popularyzacja idei krwiodawstwa i przełamywanie barier związanych z oddawaniem krwi oraz zachęcenie jak największej liczby osób do jej regularnego oddawania.
Wydaje się, iż świadomość społeczeństwa na temat krwiodawstwa i wielkiej roli krwiolecznictwa, w dzisiejszych czasach jest wysoka. Niemniej jednak czasami można odnieść wrażenie, że ciągle nie jest ona wystarczająca. Zapewne dlatego, iż
w dalszym ciągu wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z roli, jaką krew odgrywa
w naszym organizmie. Krwi nie da się spreparować przy użyciu jakiejkolwiek technologii. Banki krwi muszą polegać na ludziach dobrej woli, którzy chcą i potrafią bezinteresownie pomagać innym. Honorowe oddanie krwi to bardzo szlachetny gest. Warto być świadomym tego, jak wiele może on zmienić. To niejednokrotnie szansa na uratowanie życia, szansa powrotu do zdrowia. Honorowe krwiodawstwo wśród młodzieży jest przesłanką wychowania mającego na celu spowodowanie zamierzonych zmian w osobowości człowieka. Zmiany te powinny się wiązać
z poznawaniem rzeczywistości i umiejętnością oddziaływania na kształtowanie właściwego stosunku człowieka do świata i ludzi, przekonań, jego postaw, wartości
i celu życia.
IV. Będąc koordynatorem Szkolnego Klubu Wolontariusza „Serca Nadziei” na bieżąco kontaktowałam się z pedagogiem Wioski Dziecięcej w Kraśniku. Na początku roku szkolnego w celu podpisania porozumienia o współpracy a później -
w celu zdiagnozowania potrzeb podopiecznych Wioski oraz monitorowania działań wolontariuszy. Z przyjemnością i satysfakcją słuchałam pochwał, kierowanych
w stronę wolontariuszy.
V. Regularnie kontaktowałam się z psychologiem Domu Dziecka w Kraśniku w celu zdiagnozowania potrzeb jego wychowanków oraz monitorowania działań wolontariuszy – sposobu wykonywania przez nich pracy oraz jej systematyczności. Dużą przyjemność sprawiało mi słuchanie samych pochlebnych słów o pracy
i postawie wolontariuszy SKW.

§ 8 ust. 2 pkt 4 lit. F Uzyskanie innych znaczących osiągnięć w pracy zawodowej.

Organizowałam wyjazdy wychowanków naszej placówki do zaprzyjaźnionego internatu Zespołu Szkół Zawodowych w Janowie Lubelskim na konkurs wiedzy
o papieżu Janie Pawle II. Konkurs miał na celu popularyzację wiedzy o życiu, nauczaniu i świętości Ojca Świętego Jana Pawła II, pogłębianie znajomości nauczania Jana Pawła II i przesłania Jego pontyfikatu, kształtowanie postawy szacunku i uznania dla Papieża Polaka, pielęgnowanie pamięci o Ojcu Świętym Janie Pawle II, ukazanie świętości życia Jana Pawła II, integrację wychowanków internatów z Janowa Lubelskiego i Kraśnika, umiejętność współzawodnictwa.
Zajęłam się koordynacją zbiórki pieniędzy w ramach ogólnopolskiej akcji „Szlachetna Paczka”. Za zebraną kwotę zakupiliśmy artykuły spożywcze, które
w formie świątecznej paczki, przekazaliśmy jednej z potrzebujących rodzin z Janowa Lubelskiego – kontakt z rodziną uzyskałam dzięki koordynatorowi Szkolnemu Klubu Wolontariusza „Amicus”, działającego przy Zespole Szkół Zawodowych w Janowie Lubelskim.
Celem nawiązania współpracy z Zespołem Szkół Zawodowych w Janowie Lubelskim była integracja młodzieży; nawiązanie przyjacielskich kontaktów; rozwijanie zainteresowań i postaw prospołecznych; kształtowanie umiejętności zdrowej rywalizacji; kształtowanie poczucia własnej wartości; wspieranie inicjatyw społecznych; wymiana doświadczeń między wychowawcami.

§ 8 ust. 2 pkt 5 Umiejętność rozpoznawania i rozwiązywania problemów edukacyjnych, wychowawczych lub innych z uwzględnieniem specyfiki i rodzaju szkoły, w której nauczyciel jest zatrudniony.

Dokonałam analizy dwóch przypadków wychowawczych, Agaty i Kingi, z którymi spotkałam się pracując jako wychowawca w internacie. Ustaliłam, we współpracy
z rodzicami, pedagogiem szkolnym, nauczycielami, przedstawicielami Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej metody pracy i oddziaływań wychowawczych. Systematycznie pracowałam nad rozwiązaniem problemu, współpracując również
z innymi wychowawcami i nauczycielami, następnie wyciągnęłam stosowne wnioski.




















PODSUMOWANIE

Okres stażu był dla mnie czasem bardzo intensywnej pracy. Pozwolił mi na rozwój osobowości. Mam satysfakcję, że stałam się bardziej otwarta, nie obawiam się już opinii innych. Cenię uwagi i dobre rady. Relacje między uczniami, nauczycielami i rodzicami uważam za bardzo dobre. Nabrałam zaufania do siebie i poczucia wartości. Zdobyte przeze mnie umiejętności i wiedza przyniosły nie tylko korzyści dla mnie, ale również niewątpliwie dla szkoły. Zaplanowanie w planie rozwoju zadania starałam się realizować się na bieżąco. W trakcie stażu, niespodziewanie pojawiały się nowe pomysły, którym także postanowiłam dać szanse. Stałam się bardziej poszukująca, twórcza i kreatywna. Z większą odwagą wychodzę na zewnątrz. Uznanie i akceptacja ze strony wychowanków i rodziców dodaje mi sił
i sprawia, iż ciągle planuję nowe zadania. Zrozumiałam, że moim zadaniem jest kształtowanie u wychowanków samodzielnego poszukiwania wiedzy, rozwijania własnych zainteresowań i umiejętności porozumiewania się. Na każdym kroku staram się zwracać uczniom uwagę na umiejętność słuchania się nawzajem
i prowadzenia dyskusji. W mojej pracy kieruję się rozbudzaniem w uczniach zapału
i chęci do własnego rozwoju. Motywuję i rozbudzam ciekawość wychowanków.
Jestem świadoma tego, że tworzę pewien wizerunek szkoły i internatu, a efekty mojej pracy zależą ode mnie, od tego jak jestem odbierana i akceptowana przez innych. Biorąc udział w różnych formach doskonalenia zawodowego, oraz studiując literaturę pedagogiczną podnoszę jakość swojej pracy. Realizacja planu rozwoju zawodowego dała mi bardzo dużo satysfakcji. Myślę, że to, co zrobiłam przyczyniło się do wzrostu, jakości pracy szkoły oraz lepszego jej funkcjonowania. W przyszłości zamierzam również podnosić swoje kwalifikacje i jakość swojej pracy, aby jak najlepiej realizować zadania szkoły. Wiele zadań podjętych na początku stażu na nauczyciela dyplomowanego będę realizować dalej. Mimo dużej pracy, jaką wkładam w wykonywanie zawodu, zaangażowania, wkładu finansowego i czasowego z całą odpowiedzialnością przyznaję, że mój wybór jest właściwy.
Staż miał dla mnie bardzo duże znaczenie. Przede wszystkim, skłaniał mnie do jeszcze częstszej niż zazwyczaj autorefleksji. Bez niej niemożliwe jest dalsze doskonalenie własnej pracy.




Wyświetleń: 6067


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.