Katalog

Justyna Kasprzak, 2014-06-18
Mysłowice

Różne, Scenariusze

Scenariusz lekcji z cyklu Spotkania z przyrodą

- n +

SCENARIUSZ ZAJĘĆ
Z CYKLU „SPOTKANIA Z PRZYRODĄ”
Temat: Elementy pogody
Czas trwania zajęć: 1 godzina lekcyjna
Cele:
- uczeń rozumie definicję pogody
- uczeń wymienia elementy pogody
- uczeń rozróżnia przyrządy meteorologiczne
- uczeń prawidłowo potrafi odczytać temperaturę
- uczeń rozumie znaczenie prognozy pogody dla ludzi różnych zawodów,

Metody pracy: słowna, oglądowa, praktycznego działania
Środki dydaktyczne: laptop, napisy z elementami pogody i z przyrządami meteorologicznymi, rysunki przyrządów, magnesy
Przebieg zajęć:
Zajęcia wstępne
• Powitanie
• Zapis daty, tematu lekcji
Zajęcia właściwe:
• Rozmowa na temat "co rozumiemy pod pojęciem pogoda, jak najczęściej bywa określana"

• Obejrzenie audycji "Pogoda"

• Odpowiedź na pytanie "Jak będzie się nazywała informacja o tym jaka pogoda będzie jutro, za tydzień" - wyjaśnienie pojęcia "prognoza pogody" i omówienie jej znaczenia

• Odczytanie definicji "Prognoza pogody"
• Obejrzenie komunikatu z poprzedniego dnia. Odpowiedzi na pytania: Jakie informacje zawierał komunikat? Czy prognoza się sprawdziła? Dla kogo szczególnie ważna jest prognoza? Jakie znaczenie ma dla nas prognoza pogody?
• Nauczyciel przyczepia magnesami nazwy elementów pogody w rzędzie na tablicy

- temperatura
- wilgotność powietrza
- opady
- ciśnienie atmosferyczne
- kierunek i siła wiatru
- zachmurzenie

• Próba dopasowywania przez uczniów nazwy i rysunku przyrządu meteorologicznego do elementów pogody: barometr, termometr, higrometr, deszczomierz, wiatromierz, heliograf (w celu zapamiętania - ćwiczenie zostaje przeprowadzone kilkakrotnie)

• Zapisanie notatki z lekcji

• Ćwiczenia z termometrem edukacyjnym (pomoc z EFS)- odczytywanie temperatury przez kolejnych uczniów


Zajęcia końcowe:
• Podsumowanie zajęć, określenie stopnia poprawności wykonania zadania, próby samooceny
• Wzmocnienia pozytywne słowne oraz pożegnanie
• Podziękowanie za uczestnictwo w zajęciach, z uczniami.



Opracowała Justyna Kasprzak
Wyświetleń: 459


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.