Katalog

Aleksandra Domżał, 2014-08-13
koszalin

Pedagogika, Referaty

„Jak ważne są pierwsze dni w przedszkolu.”

- n +


Kiedy dziecko skończy 3 rok życia okazuje się, że jest na tyle już duże aby mogło uczęszczać do przedszkola. Przedszkole może okazać się idealnym miejscem gdzie dziecko pozostawione bez opieki rodzica, lecz pod opieką wykształconej kadry pedagogicznej pozna całkiem nowy interesujący go świat. Aby jednak tak się stało proces przekroczenia progu przedszkola musi odbyć się stopniowo ponieważ nie każdy maluch tym wieku jest na tyle dojrzały aby temu procesowi sprostać. Pobyt w przedszkolu powoduje bardzo duży stres z którym dziecko nie potrafi sobie poradzić. Niezbędne w tym toku jest wsparcie i zapewnienie małemu dziecku poczucia bezpieczeństwa. Dlatego pierwsze dni w przedszkolu są swoistą bazą aby 3-latek podczas pobytu w nowym otoczeniu poczuł się po prostu dobrze. By odnieść sukces w procesie adaptacji w miesiącu sierpniu organizowany jest tzw. „Tydzień adaptacyjny” , w którym to do przedszkola dziecko przychodzi razem z rodzicem. Spotkania te odbywają się najczęściej cały tydzień i trwają około dwóch godzin. W tym czasie odbywają się różnorodne zabawy pokazowe, swobodne, naśladowcze w których udział biorą nie tylko dzieci ale również ich opiekunowie. Dziecko poznaje w tym czasie swoje panie, kolegów jak również całkiem nowe otoczenie które je otacza. Maluch w obecności rodzica czuje się bezpiecznie dlatego bez strachu może skupić swą uwagę na poznaniu nowego środowiska. Nawet kiedy 3-latkek jest nieśmiały i nie ma ochoty na zabawę w grupie to z zainteresowaniem na kolanach rodzica obserwuje to co robią jego rówieśnicy i powoli na pewno się ośmieli. Celem takich spotkań jest przede wszystkim to aby maluch poczuł się pewniej pierwszego dnia pobytu w przedszkolu. Zadaniem wszystkich pracowników przedszkola jest stworzenie miłej, ciepłej atmosfery, która zapewni dziecku poczucie bezpieczeństwa. Podczas takich dni również rodzic może poobserwować swojego malucha i przekonać się jak wypada na tle innych dzieci. To jaką ma sprawność ruchową, jak skupia uwagę, czy ma poczucie rytmu itp. Opiekunowie również poznają się nawzajem, nabierają zaufania do personelu przedszkola podczas rozmów indywidualnych o swoich pociechach. Również nauczycielka poznaje swoich wychowanków, kojarzy już ich rodziców, zna imiona dzieci, ma już swoje uwagi dotyczące grupy. Uczestnictwo w takich spotkaniach jest swoistą bazą do tego, aby dziecko poprzez poznanie nowego środowiska i zaakceptowanie nowej sytuacji poczuło się po prostu bezpieczne. Pamiętajmy jednak o tym, że debiut w przedszkolu to nie łatwa sprawa. Dzieci czekają duże zmiany w życiu , które bywają trudne do zaakceptowania. Ale to co jest nowe wcale nie musi być złe!
Literatura:
Sochaczewska G. „Środowisko wychowawcze uwarunkowania procesu adaptacji dzieci 3-4 letnich do przedszkola” Warszawa 1982
„Edukacja w przedszkolu” Grudzień 2012 Wyd. RAABE
Wyświetleń: 446


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.