|
|
Katalog Justyna Szewczyk-Obalka, 2014-08-13 Złoczew Zajęcia zintegrowane, Konspekty Konspekt zajęć polonistycznych w klasie IIIKonspekt zajęć polonistycznych w klasie III Data: 27.05.2013 r. Temat zajęć: Malarz historii Polski. Cel główny: Kształtowanie więzi z krajem ojczystym, jego historią i sławnymi ludźmi. Cele szczegółowe : Uczeń: - potrafi rozwiązać zaszyfrowane hasło, - wypowiada się na określony temat w sposób zwięzły, zrozumiały dla innych, - uzasadnia swoje zdanie, - czyta tekst po cichu ze zrozumieniem, - czyta tekst z podziałem na role, z właściwa intonacją, - układa wypowiedzi pisemne z uwzględnieniem zasad ortograficznych, stylistycznych i interpunkcyjnych, potrafi korzystać z różnych źródeł wiedzy, - opowiada, kim był Jan Matejko, - rozpoznaje niektóre obrazy malarza, - odróżnia malarstwo historyczne, batalistyczne od innych, - wyjaśnia, co oznaczają pojęcia: oryginał, autoportret, reprodukcja. Metody: pogadanka, praca z podręcznikiem, m. problemowa, m. integracyjna, giełda pomysłów. Formy: indywidualna, grupowa. Środki dydaktyczne: szyfr dla każdego dziecka, naklejki, podręcznik, zeszyt, albumy malarstwa polskiego, książka „Poczet królów i książąt polskich”, słowniki języka polskiego. Przebieg zajęć: 1. Rozwiązanie zaszyfrowanego hasła lekcji: Wpisz do tabeli litery odpowiadające poszczególnym symbolom, a odczytasz imię i nazwisko słynnego polskiego malarza historycznego. (Jan Matejko) 2. Ciche czytanie ze zrozumieniem tekstu A. Świrszczyńskiej pt. „O Janie Matejce i panie Kajetanie”. 3. Rozmowa z dziećmi na temat treści przeczytanego tekstu: - Kto i skąd przyjechał do Krakowa? - Co podziwiał pan Kajetan w Krakowie? - Przed czym ostrzegała go żona? - Kto śledził pana Kajetana i dlaczego? - Kim był Jan Matejko? - O co poprosił malarz kupca? - Jaki jest nastrój tego tekstu, czy podobał się wam ten utwór, dlaczego? 4. Wyszukiwanie w treści czytanki fragmentów pasujących do ilustracji i głośne odczytywanie ich przez pojedyncze dzieci. 5. Układanie i zapisywanie w zeszycie odpowiedzi na pytania do tekstu. 6. Czytanie tekstu z podziałem na role. 7. Czytanie nazw używanych w języku staropolskim. Odszukanie przez dzieci naklejek ze współczesnym znaczeniem tych wyrazów i naklejanie ich w odpowiednich miejscach. 8. Czytanie notatki biograficznej o Janie Matejce, wypowiedzi na temat jego życia i twórczości. 9. Oglądanie reprodukcji obrazów Jana Matejki, wypowiedzi dotyczące tematu obrazów –wydarzeń historycznych , odczuć estetycznych i wrażeń. 10. Kolorowanie wg instrukcji wyrazów o takim samym znaczeniu. Układanie i zapis w zeszycie zdań z tymi wyrazami. 11. Zabawa naśladowczo – ruchowa „Malujemy obraz”. 12. Wyjaśnienie przez dzieci własnymi słowami znaczenia wyrazów: autoportret, oryginał, reprodukcja, malarstwo olejne, batalistyczne, historyczne. Szukanie definicji tych wyrazów w słowniku języka polskiego 13. Pisanie zaproszenia na wystawę malarstwa historycznego ze zwróceniem uwagi na niezbędne informacje, które musi zawierać taka forma wypowiedzi. 14. Praca domowa: - Napisz w zeszycie, jakie cechy powinien posiadać artysta malarz i dlaczego. Wyświetleń: 975
Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione. |