Katalog

Teresa Gołębiewska
Różne, Artykuły

Moda ekologiczna

- n +

Moda jest zjawiskiem, w którym łączą się dwa sprzeczne dążenia: jedno - do wyróżniania się spośród innych osób, aby zwrócić na siebie uwagę i drugie - do upodobnienia się do innych ludzi, aby zaspokoić potrzebę przynależności do grupy społecznej. Te ambicje powodują, że jedni pożądają nowej mody, a drudzy ją naśladują. Chociaż moda dotyczy wszystkich dziedzin życia bo i architektury, sposobu spędzania wolnego czasu i mnóstwa innych, to w zakresie ubiorów wykazuje największą dynamikę i najszybciej jest przyswajana.

Modny ubiór pobudza, zaciekawia i satysfakcjonuje, a sprawia to jego ciągła zmienność. Gdy pewne formy opatrzą się, natychmiast powstają nowe. Niektóre trwają dłużej inne zaledwie kilka tygodni i te nazywamy kaprysami mody.

Moda nawiązuje do form przeszłych. Zmienność i różnorodność jej elementów świadczy o życiu i kulturze społeczeństwa, grupy ludzi, człowieka. Jest najważniejszym spośród czynników kształtujących formę ubioru. Nowa moda jest zawsze reakcją na poprzednią. Moda w ubiorze jest jak gdyby grą, polegającą na niekończących się zmianach.

Z wyglądem modnej sylwetki wiąże się modna linia
odzieży, którą można określić w dwojaki sposób:
- linia blisko ciała - szczupła, podkreślająca budowę anatomiczna,
- linia luźna, obszerna - maskująca budowę ciała.

W chwili obecnej modna jest linia prosta, blisko ciała oraz szczupła sylwetka. Dla lepszego zilustrowania tendencji mody przy lansowaniu określonej sylwetki próbuje się ją zdefiniować w jakiś skrótowy, czytelny sposób. Najczęściej porównuje się formę sylwetki do liter alfabetu lub do figur geometrycznych.
Np.:
  • określenie prostej, szczupłej sylwetki używa się terminów tuba lub ołówek;
  • sylwetka o zaakcentowanej linii talii nazwana jest X lub baleriną;
  • sylwetka o poszerzonej partii górnej i środkowej ma nazwę kuli, O, kropli wody, jajka;
  • linia poszerzona u dołu to linia trapezu;
  • sylwetka o wąskich ramionach i poszerzonym dole określona jest jako linia A lub linia dzwonu;
  • sylwetka o poszerzonych i obniżonych ramionach oparta jest na linii T;

    Moda uwzględnia dwa sezony w ciągu roku: wiosenno-letni i jesienno-zimowy. Trendy mody dotyczą kompozycji sylwetki, linii stylu odzieży oraz kolorystyki i wzornictwa materiałów.

    Najbardziej charakterystyczną cechą mody jest jej zmienność. Mniej więcej co 10 lat następuje generalna zmiana w koncepcji mody. Zmienia się krój, barwy i styl ubiorów, zmieniają się dodatki i akcesoria, karuzela mody kręci się dalej. Pierwszy okres po wprowadzeniu nowej linii mody bywa zwykle burzliwy. Kobiety dzielą się na dwa wrogie obozy: zwolenniczek starej i nowej mody.

    Generalnie moda powinna służyć człowiekowi,
    zapewnić komfort użytkowania i świetne samopoczucie. Nowoczesnym technologiom high - tech i nowoczesnym tkaninom z „inteligentnych” włókien o wysokich walorach użytkowych towarzyszy ciągły powrót do inspiracji naturą.

    Na scenie świata mody od kilku sezonów dominuje ekologia.
    Styl ekologiczny - malowniczy, luźno opływający sylwetkę, cechuje go prostota połączona z wyrafinowaną elegancją, tworzenie kompozycji opartych na świadomym połączeniu elementów klasycznych z nowoczesnymi.

    Styl ekologiczny lansuje odzież praktyczną, przewiewną i wygodną. Jego atrybuty to luźne koszulowe bluzy, bermudy, spodnie luźno wiązane w talii, długie spódnice i suknie. Styl ekologiczny często szuka inspiracji w klimatach egzotycznych i safari. Kolekcje szyte z tkanin naturalnych często są kreszowane i pogniecione, co dodaje im niepowtarzalnego efektu.

    W stylu ekologicznym dominują tkaniny naturalne: elegancki len, szlachetny jedwab, cienka bawełna, miękka wiskoza.
  • Nawet podczas upałów len zapewnia skórze przyjemny chłód. Tkaniny lniane wyprodukowane z naturalnych włókien pochłaniają wilgoć i oddają ciepło. W miarę użytkowania len staje się coraz bardziej miękki, milszy i piękniejszy.
  • Tkaniny rustykalne z dodatkiem bawełny, lnu, przetykane jedwabną nicią, przewiewne szantungi wspaniale prezentują się w super luźnych i obszernych marynarkach bądź koszulach inspirowanych indyjskim strojem narodowym.
  • Tkaniny bawełniane, które potęgują wrażenie zarówno klasycznej, codziennej mody jak i nowoczesnych, wyraźnie profilowanych kształtów.

    W ekologii przeważają kolory natury:
  • biały, ecru, piaskowy, beże, kolory muszli, korzeni drzewa, kamienia, skał i skór. Takie kolory występują w stylu określonym safari.
  • gama naturalnej bieli o różnych odcieniach płótna bawełnianego i lnianego;
  • gama kolorów przypominających kolory oceanu, morza, a więc błękity, kolor jasnego morza - prawie lazur, błękit zmącony turkusem, szarością aż do granatu, czyli kolory jasnego pogodnego morza i wzburzonego, sztormowego przy złej pogodzie;
  • kolory dojrzałego zboża i różne odcienie beżu, kolor złota, miedzi, kasztanów i ciepłego brązu;
    Nadal aktualne jest wykorzystywanie motywów
    egzotycznych, zarówno w formach odzieży jak i w drukach na tkaninie. Szczególnie na topie są batiki i tkaniny częściowo podfarbowane z efektem cieniowania.

    W tworzeniu modnej sylwetki oprócz elementów fasonu, znaczny udział mają wszelkiego rodzaju uzupełnienia stroju i dodatki np. obuwie, kapelusze, torebki. Ze zmianą linii mody zmieniają się zestawy stroju.

    Styl ekologiczny lubi najprostsze dodatki: biżuterię z drewna, kości słoniowej, wikliny oraz sznurka. Nieodzownym dodatkiem w obecnej modzie ekologicznej są małe torebeczki naszywane koralikami lub zrobione na szydełku z naturalnej włóczki oraz ażurowe czapeczki wykonane z bawełnianych nici.

    Opracowanie: Teresa Gołębiewska

  • Wyświetleń: 1162


    Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.