Katalog

Alicja Zienkiewicz- Zielińska, 2014-09-12
Zabuże

Zajęcia artystyczne, Artykuły

„Odejdź Jasiu od okienka”

- n +

„Odejdź Jasiu od okienka” - czyli o tym,
jak w Platerowie szanujemy tradycję.
Kierownik artystyczny zespołu, a także wicedyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Platerowie- Grzegorz Szymanek pasją umie zarazić. Zaczął od zajęć dodatkowych z gimnazjalistami, a na „Małej Pasiece” skończył … albo i nie…?
Początkowo, na zasadzie ciekawostki - gimnazjaliści zaczęli przymierzać stroje ludowe. Z czasem okazało się, że zaśpiewane na szkolnej uroczystości ludowe pieśni – podnoszą rangę imprezy, odtańczone polki - uatrakcyjniają spotkanie, a kolorowe stroje - wzbudzają w widzach zachwyt. Doszło do tego, że na wszystkich podsumowaniach projektów, na każdej szkolnej imprezie pojawiał się element kultury regionu. Kolejne roczniki gimnazjalistów żegnały się ze szkołą w rytmie „Polki z Wiśniewa”. Eksplozją regionalnej świadomości kulturalnej stało się powstanie w zeszłym roku „Małej Pasieki”. Na dodatkowych zajęciach uczniowie klasy trzeciej i czwartej uczą się podlaskich piosenek, kształcą swoje umiejętności wokalne i emisyjne oraz poznają kroki podlaskich tańców ludowych. A kierownik muzyczny grupy za cel postawił sobie uwrażliwienie dzieci na piękno podlaskiej muzyki oraz wykształcenie w nich umiejętności słuchania i śpiewania piosenek ludowych. W tym celu stwarza okazje do uczniowskich bezpośrednich kontaktów z muzyką poprzez śpiew, taniec i grę na instrumencie. W zeszłym roku szkolnym – „Mała Pasieka” zadebiutowała na scenie gminnej.
Współpracująca z Pasieką szkoła ( Zespół Placówek Oświatowych w Platerowie) zachęcona popularnością zespołu oraz dumna z jej sukcesów włączyła się w nurt popularyzacji tradycji regionalnej. Na każdy wyjazd do kraju partnerskiego podczas projektu-wymiana młodzieży zabiera utwory i stroje Pasieki. ”Polkę z Wiśniewa” znają już w Grecji, Belgii, Turcji, Rosji i na Ukrainie.
W tureckiej miejscowości Cide prezentację o naszym folklorze, którą przygotowały dzieci z Platerowa obejrzeli uczniowie, nauczyciele i pracownicy partnerskiej szkoły YIBO, a także około 15 innych dyrektorów okolicznych placówek. Trzeba przyznać, że z całego pokazu najbardziej widowiskowy był taniec w żółtych koszulkach z napisem „Platerów” i reprezentacyjnych strojach ludowych rodem z Pasieki. Innym razem nasze stroje zagościły na Festiwalu Chórów, kiedy to uczniowie z Platerowa stali się nieświadomie Chórem z Polski pod dyrekcją Grzegorza Szymanka, który przyjechał specjalnie na Festiwal. Polski folklor cieszył się ogromną popularnością w tureckiej miejscowości. Sympatię mieszkańców wzbudzały uczniowskie przemarsze po mieście w strojach Pasieki.
W Nowogrodzie Wielkim para w naszych strojach reprezentowała Polskę w wywiadzie dla rosyjskiej telewizji. A przez uczniami, rodzicami i nauczycielami szkoły muzycznej młodzież zaśpiewała pieśni ludowe oraz zatańczyła polkę.
Stroje z Pasieki były również ozdobą podczas pobytu we Lwowie oraz w Małej Biłozierce na Ukrainie.
Alicja Zienkiewicz - ZielińskaWyświetleń: 368


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.