Katalog

Paulina Pieczyska, 2014-11-14
Warszawa

Różne, Konkursy

Konkurs "Projekt z klasą" - V edycja pod patronatem Anny Komorowskiej

- n +

„Projekt z Klasą” nagradza kreatywność uczniów

Nawet 4 tysiące złotych może zdobyć projekt realizowany przez uczniów i nauczycieli w ramach konkursu „Projekt z klasą”. Tegoroczna pula nagród na realizację projektów edukacyjnych dla szkół z całej Polski to aż 40 000 zł! Rusza piąta edycja unikatowego w Polsce konkursu, który pozwala wdrożyć w życie twórcze i kreatywne pomysły uczniów.

Gdyby zebrać wszystkie projekty z poprzednich edycji, mielibyśmy aż 1244 arcyciekawe pomysły na aktywną edukację. Profesjonalny symulator lotów w szkolnej pracowni, eksperymentownia, w której za pomocą skórki od cytryny można stworzyć ogniwo galwaniczne, ekopojazd, czy książki dotykowe dla niewidomych – to tylko przykłady projektów zgłoszonych w konkursie.

Liczy się kreatywność

– Zaangażowanie w ten konkurs przyniosło nam ogromną wartość edukacyjną. Młodzież bardzo chętnie podejmuje takie działania i angażuje się w pracę w grupie. Przy projekcie „Ekopojazd” pracowało około 20 uczniów. Grant Nowej Ery pozwolił m.in. na zakup silnika elektrycznego, dzięki któremu pojazd może osiągać nawet 25 km/h – mówi koordynator projektu, realizowanego w Salezjańskim Gimnazjum w Mińsku Mazowieckim. – Ekopojazd jest wizytówką naszej szkoły, jesteśmy z niego dumni i chętnie wystawiamy go na targach i piknikach. Najważniejsze jest jednak to, że udało mi się zainteresować młodzież kreatywnym i edukacyjnym zajęciem, które pochłonęło ich bez reszty i zaszczepić w nich bakcyla techniki – mówi Piotr Bartosiak.

– Udział w konkursie pokazał mi, że młodzież bardzo chętnie podejmuje takie działania. Jest kreatywna i gotowa do pracy, choćby w weekendy i ferie – opowiada Barbara Cieślak, koordynator projektu „Lodówka bez tajemnic”. Zaangażowanie uczniów przełożyło się na realne efekty działań. „Lodówka bez tajemnic” to projekt poświęcony zdrowemu odżywianiu. Przez cały czas trwania programu uczniowie z gimnazjum w Lęborku prześwietlili zawartość 120 lodówek mieszkańców z najbardziej odległych zakątków świata! Sprawdzili m.in., co jada się w stacjach polarnych na Antarktydzie, w Etiopii, na Dominikanie, czy w Kambodży. Wśród najcenniejszych zjawisk uczniowie znaleźli m.in. lód mający 1000 lat pochodzący z lodowca na Spitzbergenie, rolki slajdów fotograficznych, czy pieczone świerszcze.

Uczniowie biorący udział w „Projekcie z klasą” zaskakują kreatywnością, a ich projekty zasługują na uznanie. Za przykład godny naśladowania może posłużyć projekt stworzenia dotykowej książki dla dzieci niewidomych. – Książki dotykowe pomagają rozwijać percepcję dotykową dzieci z dysfunkcjami wzroku. Wypukłe obrazy wykonane ze zróżnicowanych materiałów są ilustracją wierszy i bajek dla dzieci. Pozwalają one dzieciom niewidomym współuczestniczyć w lekturze – tłumaczy koordynatorka projektu, Beata Wróblewska z Chorzowa. Dzięki projektowi realizowanemu w ramach konkursu powstała już nawet Ogólnopolska Wypożyczalnia Książek Dotykowych.

Kreatywny, angażujący różnorodne działania edukacyjne i stawiający ambitne cele – taki właśnie powinien być projekt zgłoszony w konkursie „Projekt z Klasą”. W tym roku Nowa Era nagrodzi aż 20 pomysłów z całej Polski, a także szkołę, która zgłosi najwięcej projektów – Każda drużyna może zdobyć nawet dwa granty – jeden przyznawany jest przez komisję, drugi przez internautów – mówi Agnieszka von Mallek z wydawnictwa Nowa Era. – Poza przygotowaniem opisu projektu, rozpoczęciem jego realizacji i pokazaniem pierwszych efektów działań, uczniowie mogą również spróbować swoich sił w promocji własnych projektów. Mogą zachęcić swoich kolegów, znajomych i lokalnych mieszkańców do oddania głosu na ich projekt w specjalnym głosowaniu dla internautów – dodaje Mallek. Konkurs cieszy się dużym zainteresowaniem internautów, w dotychczasowych czterech edycjach w głosowaniu internetowym wzięło udział 279 000 internautów, którzy oddali blisko 1 030 000 głosów na projekty edukacyjne.


Co zrobić, aby wziąć udział w konkursie?

Wszystkie projekty można zgłaszać na stronie internetowej konkursu od 1 października do 30 listopada 2014 r. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone 15 stycznia 2015 r. Szczegółowy harmonogram, regulamin konkursu oraz informacje, na czym polega metoda pracy projektem, dostępne są na stronie www.projektzklasa.pl

Pani Prezydentowa Anna Komorowska objęła patronat honorowy nad V edycją konkursu „Projekt z Klasą”. Patronat medialny nad konkursem objęły dwutygodniki Cogito i Victor Gimnazjalista oraz tygodnik Głos Nauczycielski.

Wyświetleń: 154


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.