Katalog

Jolanta Mikołaczak, 2014-12-10
Szczecin

Język niemiecki, Scenariusze

"Lorelei" - Popołudnie z poezją morską i nie tylko

- n +

Popołudnie z poezją morską i nie tylko pt.”Lorelei”
Scenariusz imprezy


Lorelei siedzi na skale i czesze długie rozpuszczone włosy, patrząc w dal tęsknym, niewidzącym wzrokiem.
1. Powitanie zaproszonych gości
Mamy zaszczyt powitać drogich gości:
- Dyrekcję oraz
- obecnych nauczycieli oraz uczniów/ pierwsza klasa i 2 lub 3 przedstawicieli różnych klas/

2. Narrator: To już kolejne trzecie spotkanie z poezją morską i nie tylko pt. „Lorelei”. Przedstawimy Państwu wiersze o morzu, a także wspomnienia wielkich poetów o Renie - najdłuższej rzece w Niemczech. Wiersze w j. polskim i niemieckim będą się przeplatały wzajemnie z poezją marynarzy-szantami, chociażby takimi, jak ta Rafała Ordaka:
Przemierzyłem pół świata
Drugie pewnie przepłynę
Worek niosę na plecach
W nim poezji drobinę
Szukam portu na tę zimę
Szukam portu gdzie zawinę
/Słowa i muzyka: Rafał Ordak/
Narrator: Bałtyk graniczy z kilkoma państwami , dociera do lądów i wysp. Oglądnijmy prezentację Wyspy Morza Bałtyckiego
3. Narrator: Bałtyk- nazywany jest u naszych sąsiadów Morzem Wschodnim - Ostsee, a może gdzie indziej ma jeszcze inne nazwy i wszędzie pozdrawia mieszkańców:
- oto wiersz w j. niemieckim - -„Morze wita nas”
- Narrator: W każdym nadbałtyckim kraju są piękne miasta, często powstałe przed wiekami, dzięki morzu. Z małych osad i wiosek rybackich zamieniły się w metropolie, tętniące życiem. Popatrzmy!
- prezentacja Miasta nad Bałtykiem,
-A teraz posłuchajmy wiersza „Ostseewasser”-„Wody Bałtyku” w wykonaniu Wojtka z 3G
Narrator: Niektóre miasta zachowały swój morski charakter, dzięki latarniom. To one nocą i we mgle wskazują drogę statkom.
- Przedstawiamy prezentację: Latarnie morskie Agaty
4. Narrator: Czasami jednak, gdy księżyc skrywa się za chmurami a mgła otula świat- wówczas….wówczas pojawiają się syreny. Niektóre miasta połączyły na zawsze swoje losy z syrenami:
- prezentacja „Syreny”

5. Narrator: Od zawsze syreny wabią marynarzy swą urodą i śpiewem. Zwłaszcza wtedy, gdy panuje na wodzie cisza. O ciszy morskiej opowie nam słowami wiersza Johanna Wolfganga von Goethe Kuba z 3G
- „Meerstile” - Cisza morska
6. Narrator: Syreny pojawiają się w różnych akwenach świata lecz najpiękniejszą i najbardziej znaną syreną jest ta znad Renu- „Loreley”– To o niej pisał Heinrich Heine. Wiersz przedstawi Daniel z kl 2Tn
- szanta „Biała sukienka”

7. Narrator: Syreny niejednego marynarza, zafascynowanego ich pięknem zawiodły w toń. Mówiono, że są córkami króla mórz- Neptuna. I, że gdy płaczą- z ich łez rodzi się złoty, skrzący się w słońcu bursztyn, który później zbieramy na plaży. Posłuchajmy wiersza pt. - „Ostsee” - „Bałtyk” Wiktoria 2Tl
- o złocie Bałtyku opowie nam także Tomasz z kl 3G -„Ostseegold”
8. Narrator: Przybywamy nad morze, zachwycamy się ciszą i szumem fal, spokojem i energią, zbieramy bursztyn i muszelki. A czasami… A czasami sami chętnie zamknęlibyśmy się w małej muszli, aby stać się ziarenkiem piasku, a może maleńką białą perłą…Posłuchajmy Marcina z kl. 2 Tl , który przedstawi utwór: „Wir gehen am Meer im tiefen Sand“ - „Idziemy nad morzem w głębokim piasku“
- szanta „Zbieramy muszelki”
9. Narrator: Wracamy znad morza i już tęsknimy za morską bryzą i żywiołem, za śladami na piasku i za muszlami i okruchami bursztynu. Pięknie napisał o tym Rainer Maria Rilke. Oto wiersz pt.
- „Am Strande”- „Na plaży”

Narrator: Tęsknimy za widokiem mew i białych żagli.
- Dominika 3BTn przedstawia utwór pt.: „Ich sehne nach dem Ostsee”,
„Ja tęsknię za Bałtykiem” ADA
- prezentacja Znane statki nadbałtyckie Michała z 3 Ti

10. Tym wspomnieniem za szumem fal, białymi żaglami, morska bryzą kończymy dzisiejsze spotkanie. Dziękujemy Dyrekcji i wszystkim widzom za obecność. Do zobaczenia i do usłyszenia za rok!!!

Wyświetleń: 533


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.