Katalog

Anna Kozłowska, 2015-03-10
Dobrodzień

Zajęcia zintegrowane, Scenariusze

Piętra roślinności górskiej - scenariusz zajęć.

- n +

Scenariusz zajęć edukacji wczesnoszkolnej w klasie III
Data: 24.03.2014r.
Krąg tematyczny: Podróże po Polsce.
Temat: W górach.
Prowadząca: Anna Kozłowska
Cele ogólne:
• Poznanie pasm górskich w Polsce.
• Wskazywanie gór na mapie fizycznej Polski i określanie ich położenia względem siebie.
• Poznanie pięter roślinności górskiej.
• Utrwalenie zasad pisowni nazw geograficznych.
• Wzbogacenie słownictwa o nazwy związane z górami.
• Wypowiadanie się pełnymi zdaniami na zadany temat.
• Właściwe zachowanie podczas wędrówek górskich.


Cele operacyjne:
• Uczeń zna niektóre pasma gór w Polsce.
• Potrafi wskazać wybrane pasma na mapie oraz określić ich położenie.
• Zna nazwy pięter roślinności górskiej.
• Pamięta o właściwej pisowni nazw geograficznych.
• Zna słownictwo związane z górami i stosuje je w zdaniach.
• Wie, jak należy zachować się w górach.


Metody pracy: słowne, oglądowe, praktyczne, ruchowe - pantomima.
Formy pracy: grupowa, zbiorowa, indywidualna
Środki dydaktyczne: ilustracje przedstawiające góry, książki z informacjami o górach na terenie Polski, diagram krzyżówki, paski z zapisanymi hasłami do krzyżówki, plakat do uzupełnienia, elementy którymi uczniowie wypełnią plakat, zeszyty ćwiczeń część 3, mapa fizyczna Polski, pomniejszona wersja plakatu dla każdego ucznia, multibook.

Tok zajęć:
1. Powitanie
2. Wypowiedź wprowadzająca do tematu lekcji.
3. Rozwiązanie krzyżówki z hasłem.
4. Odczytanie hasła, które jest jednocześnie tematem lekcji – W górach. Uczniowie zapisują temat w zeszytach.
5. Oglądanie i omawianie materiałów źródłowych przygotowanych przez uczniów w ramach pracy domowej zadanej na poprzedniej lekcji.
6. Wypowiedzi na temat gór inspirowane oglądanymi materiałami z użyciem słownictwa z ćw. 2 s. 62.
7. Wyszukiwanie na mapie Polski pasm gór. Zapisanie ich nazw na tablicy i w zeszytach. Zwrócenie uwagi na pisownię nazw gór wielką literą.
Niektóre pasma gór znajdujące się w Polsce to: Tatry, Pieniny, Beskidy, Karkonosze, Bieszczady …
8. Zabawa ruchowa : Po chwili namysłu chętni uczniowie prezentują wybrany sposób poruszania się po górach (marsz, jazda na nartach, wspinanie się), pozostali naśladują wskazane ruchy.
9. Rozmowa wprowadzająca do tematu o piętrowym występowaniu roślinności w górach wysokich.
10. Poznanie pięter roślinności górskiej.
Wykonanie ćw. 5. s. 63 na tablicy interaktywnej.
11. Utrwalenie pojęć związanych z piętrami roślinności górskiej poprzez
wykonanie plakatu.
Uczniowie podchodzą pojedynczo do tablicy i uzupełniają zarys góry odpowiednimi elementami umieszczając je na właściwej wysokości.
W tym samym czasie pozostali uczniowie uzupełniają kolorując pomniejszoną wersję rysunku z tablicy, a następnie wklejają do zeszytu i podpisują: „Piętra roślinności górskiej”.
12. Rozmowa podsumowująca zdobyte wiadomości dotyczące pasm górskich w Polsce oraz pięter roślinności w górach.
13. Ocena pracy uczniów podczas zajęć.



Hasła krzyżówki:
1. Sprzedawała zapałki podczas mroźnej nocy.


2. Tam rozgrywa się akcja książki, której głównym bohaterem jest Anaruk.


3. Przybyły do małej księżniczki, by złożyć jej dary.


4. Miasto, do którego przyjechał pies Lampo z Turynu.


5. Jedna z bohaterek lektury pt. „Dzieci z Bullerbyn”.


6. Doświadczony pies, przyjaciel Bursztyna.


7. Imię Sienkiewicza, autora wielu lektur.

Wyświetleń: 205


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.