![]() |
![]() |
Katalog Marlena Mroczkowska - Madejczyk, 2015-04-08 Kamieńsk Różne, Scenariusze Scenariusz godziny wychowawczej II.SCENARIUSZ LEKCJI OTWARTEJ godzina wychowawcza kl. V prowadząca: Marlena Mroczkowska data: Temat: Nasza klasa przy wigilijnym stole. Cele ogólne: 1. Kultywowanie polskiej tradycji obchodów Bożego Narodzenia. 2. Integracja zespołu klasowego. 3. Aktywny udział uczniów w realizacji wspólnie podjętych zadań. 4. Kultura zachowania się przy stole, składanie życzeń. Cele operacyjne: Uczeń: - zna tradycje związane z Bożym Narodzeniem; - potrafi prawidłowo nakryć do świątecznego stołu; - kulturalnie zachowuje się, siedząc przy stole; - potrafi składać życzenia, dzieląc się opłatkiem; - zna popularne kolędy polskie; - współpracuje z grupą. Formy pracy: - indywidualna; - zespołowa. Metody: 1. praca w grupach: - I grupa – przygotowanie stołu wigilijnego; - II grupa –potrawy; - III grupa – porządkowanie klasy. 2. oparte na słowie mówionym – wystąpienia uczniów i nauczyciela. Scenografia: - świąteczny wystrój klasy; - stół wigilijny (biały obrus, opłatek, potrawy, zapalone świece); - uczniowie ubrani odświętnie. Pomoce dydaktyczne: - płyty CD; - magnetofon; - śpiewnik kolęd; - Pismo Święte; - potrawy wigilijne; - siano; - opłatek; - zastawa świąteczna; - obrus; - ozdoby świąteczne; - gałązki świerku; - serwetki. Do spotkania uczniowie starannie się przygotowali. Dwa tygodnie wcześniej podzielili się na kilkuosobowe zespoły odpowiedzialne za świąteczny wystrój klasy, przyniesienie produktów spożywczych, potraw wigilijnych, dekorację stołu. Przebieg zajęć: 1.Czynności organizacyjne: - odświętne nakrycie stołu – dekoracja świąteczna: zapalona świeca, biały obrus, siano, stroik; - przygotowanie poczęstunku – na odświętnie nakrytym stole uczniowie ustawili talerzyk z opłatkiem, potrawy wigilijne, ciasta, napoje, słodycze oraz dodatkowe nakrycie; - zaproszenie gości – Dyrektora szkoły, nauczycieli uczących w szkole i rodziców; - spotkanie przebiega przy dźwiękach kolęd. 2. Wprowadzenie wychowawcy. Święta Bożego Narodzenia to najpiękniejsze święta w roku: rodzinne, pełne ciepła i miłości. Obchodzimy je na pamiątkę narodzin Jezusa, który przyszedł na świat w małej stajence w Betlejem. Już drugi rok spotykamy się wspólnie na kilka dni przed Świętami Bożego Narodzenia aby w podniosłym, uroczystym nastroju, ze wzruszeniem jeszcze raz przeżyć ten piękny czas w naszym gronie, wśród miłych gości przy opłatku i kolędzie. 3. Odczytanie fragmentu Pisma Świętego Przewodniczący samorządu klasowego odczytuje fragment Pisma Świętego o narodzeniu Pana Jezusa (Ewangelii wg. Św. Łukasza mówiącej o Narodzeniu Chrystusa. ( Łk;1-14 ). Następnie składa zebranym życzenia świąteczne. 4. Dzielenie się opłatkiem, składanie życzeń Wychowawczyni częstuje gości i uczniów opłatkiem. Składa wszystkim zebranym życzenia. Uczniowie w parach, dzieląc się opłatkiem, składają sobie życzenia. 5.Spożywanie potraw przy stole wigilijnym. Zaproszeni goście, uczniowie i wychowawczyni zajmują miejsca przy stole i spożywają potrawy wigilijne. 6. Rozmowy przy stole. Podczas uroczystej wieczerzy nauczyciel inicjuje rozmowę na temat tradycji bożonarodzeniowych podtrzymywanych w domach rodzinnych uczniów. 7. Śpiewanie kolęd Nauczyciel proponuje zebranym wspólne śpiewanie kolęd. 8. Podsumowanie spotkania Na zakończenie spotkania wychowawczyni dziękuje gościom za przybycie, uczniom – za odpowiednią oprawę spotkania i właściwą postawę. ............................... podpis nauczyciela SCENARIUSZ LEKCJI OTWARTEJ koło biblioteczne prowadząca: Marlena Mroczkowska – Madejczyk data: 15.10.2013r. TEMAT LEKCJI: Jak jest zbudowana książka ? CEL GŁÓWNY: Poznanie podstawowych elementów budowy książki i ich funkcji. CELE OPERACYJNE: Uczeń: - wyjaśnia pojęcia: strona tytułowa, spis treści; - zna główne elementy zawartości książki; - umie odszukać przy pomocy spisu treści potrzebny fragment tekstu w książce; - potrafi nazwać części składowe zewnętrznej i wewnętrznej budowy książki, - potrafi korzystać z książki jako źródła wiedzy. METODY: - słowna – pogadanka; - metoda oglądowa – pokaz; - praktycznego działania uczniów – praca z książką; - ekspresja ruchowa - elementy dramy; - gry dydaktyczne. FORMY PRACY: - zespołowa; - indywidualna. ŚRODKI DYDAKTYCZNE: wystawka książek, tablica poglądowa „ BUDOWA KSIĄŻKI”, krzyżówka dla każdej grupy, karta - schemat graficzny książki do uzupełnienia PRZEBIEG ZAJĘĆ I. CZĘŚĆ WSTĘPNA 1. Czynności organizacyjno - porządkowe: • Powitanie uczniów. • Sprawdzenie obecności. 2. Pogadanka na temat książek i ich funkcji. Skierowanie pytań do uczniów: 3. Rozwiązanie krzyżówki praca w grupach. (załącznik nr 1). 4. Podanie tematu i celu zajęć. II. CZĘŚĆ ZASADNICZA 1. Próba samodzielnego określenia elementów z jakich składa się książka. 2. Wspólne ustalenie - na podstawie obserwacji i pod kierunkiem nauczyciela - części składowych zewnętrznej i wewnętrznej budowy książki: - oprawa - okładka - karta tytułowa - spis treści - strona tytułowa - tekst główny - trzon książki - grzbiet - wyklejka 3.Ustalenie różnic w budowie oraz funkcji, jaką pełnią poszczególne elementy budowy książki. 3. Prezentacja całej tablicy poglądowej: „BUDOWA KSIĄŻKI”. (załącznik nr 2). 4. Ćwiczenia praktyczne w posługiwaniu się spisem treści – indywidualna praca z książką. • Znalezienie danego rozdziału w tekście głównym. • Ustalenie na podstawie spisu treści, o czym jest dana książka. 5. Ćwiczenia śródlekcyjne – elementy dramy. Za pomocą gestów i min uczniowie pokazują, jak wygląda książka, o którą dbają czytelnicy, a jak książka przez nich zniszczona. Uczniowie wcielają się w rolę zarówno „smutnej”, jak i „wesołej” książki – dyskutują o swoich odczuciach. 6. Przypomnienie uczniom, w jaki sposób należy dbać o książkę. 7. Rozdanie kartek z schematem graficznym książki do uzupełnienia - samodzielna praca uczniów. (załącznik nr 3) 9. Ustalenie, kto wypisał poprawnie najwięcej elementów budowy książki (dla najlepszych brawa). 10. Ponowne odsłonięcie planszy w celu dokonania samokontroli i autokorekty oraz uzupełnienie wiadomości pod kierunkiem nauczyciela. III. CZEŚĆ KOŃCOWA 1. Podsumowanie i utrwalenie wiadomości. • Czego dowiedzieliście się na dzisiejszych zajęciach? • Kto teraz potrafiłby wymienić wszystkie elementy, z jakich składa się książka? - samoocena. 2. Ocena aktywności uczniów przez nauczyciela i samoocena pracy własnej uczniów. 3. Pożegnanie uczniów – zachęcanie ich do odwiedzania biblioteki i korzystania z jej zbiorów. ...................... podpis nauczyciela Wyświetleń: 331
Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione. |