Katalog

Ewa Mosor, 2015-06-18
Bielsko- Biała

Pedagogika, Scenariusze

"Szukamy wiosny nad stawem".

- n +

Scenariusz zajęć
Temat kompleksowy: „Szukamy wiosny nad stawem”
Temat zajęcia: -„ Nikt mnie więcej nie zobaczy”- teatrzyk sylwet wg tekstu W. Bieriestowa, omówienie treści ,rozwijanie mowy i myślenia w toku wypowiedzi. „ Narodziny motyla”- improwizacje muzyczno- ruchowe z wykorzystaniem kolorowych chustek. „Jak to z motylem było?”-poznanie cyklu rozwojowego motyla wg metody M. Montessori. „Taniec motyli”- rozwijanie poczucia bezpieczeństwa i wzajemnego zaufania, kształtowanie wrażliwości na muzykę poważną.


Grupa wiekowa: 3-4 latki
Cele ogólne;
- budowanie dziecięcej wiedzy o świecie przyrodniczym oraz rozwijanie umiejętności prezentowania swoich przemyśleń w sposób zrozumiały dla innych
- zapewnienie dzieciom lepszych szans edukacyjnych poprzez wspieranie ich ciekawości, aktywności i samodzielności
Cele szczegółowe:
Cele kształcące:
-wymienia zwierzęta żyjące w różnych środowiskach przyrodniczych 12/1
- uważnie słucha, pyta o niezrozumiałe fakty i formułuje dłuższe wypowiedzi 3/3
Cele poznawcze:
- zapoznanie z etapem przeobrażenia się gąsienicy w motyla
Cele wychowawcze:
- przestrzega reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej oraz w świecie dorosłych 1/2
-obdarza uwagą dzieci i dorosłych, aby zrozumieć to co mówią i czego oczekują 1/1
Formy;
- zbiorowa
- indywidualna
Metody:
- oglądowa: pokaz, przykład osobisty nauczyciela
- czynna: zadań stawianych dziecku, samodzielnych doświadczeń
- słowna: rozmowa, objaśnienia
Środki dydaktyczne:
- „Nikt mnie więcej nie zobaczy”- opowiadanie W. Bieriestowa, sylwety do przedstawienia, fotografie przedstawiające rozwój motyla oraz różne gatunki motyli, kolorowe chustki, muzyka poważna, plastikowy motylek.
Przebieg:

1.”Motylek”- ćwiczenie ciszy. Dzieci siedzą w kręgu w siadzie skrzyżnym, zamyka oczy, dłonie opierają o zewnętrzną stronę kolana. Dziecko, które poczuje dotknięcie na swojej dłoni, wstaje i w ciszy siada przed teatrzykiem.
2. „ Nikt mnie więcej nie zobaczy”- obejrzenie teatrzyk sylwet wg tekstu W. Bieriestowa. Omówienie z dziećmi treści wiersza: Kto występował w teatrzyku?, Dlaczego gąsieniczka była smutna? Co się stało z gąsieniczką? Następnie nauczycielka zaprasza dzieci aby pomogły ułożyć cykl rozwoju motyla.
3. „Narodziny motyla”- improwizacja muzyczno- ruchowa do muzyki poważnej. Nauczycielka rozdaje dzieciom szyfonowe chustki a następnie wsłuchując się w muzykę i wykonują pokazane przez nauczyciela ruchy.
4. „Jak to z motylem było?”-wprowadzenie kart przedstawiających cykl rozwojowy motyla wzorowanym na materiale rozwojowym M. Montessori. Nauczyciel prezentuje karty przedstawiające poszczególne etapy rozwojowe motyla i nazywa je. Następnie wskazane dziecko odszukuje obrazek z odpowiednim cyklem rozwojowym motyla i umieszcza pod obrazkiem wzorcowym. Dzieci wspólnie z nauczycielem sprawdzają ułożenie rozwoju motyla poprzez kontrolę błędów znajdującą się z tyłu obrazków.
5. „Taniec motyli”- zabawa z chustą animacyjną. Dzieci poruszają chustą z motylkami w rytm słyszanej muzyki szybkiej i wolnej- korygują ruchy.
6. Zaproszenie chętne dzieci do pracy wybranym materiałem rozwojowym zgodnie z zasadami.
Wyświetleń: 132


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.