Katalog

Ewa Mosor, 2015-06-18
Bielsko- Biał

Pedagogika, Scenariusze

"Radosna Wielkanoc".

- n +

Scenariusz zajęć
Imię i nazwisko nauczyciela: Ewa Mosor
Grupa wiekowa:4- 5 latki
Temat kompleksowy: „Radosna Wielkanoc”
Działalność popołudniowa: „Podaj rękę koledze”- zabawa integracyjna.”Przygoda zajączka szaraczka”- ułożenie i omówienie historyjki obrazkowej wg kolejności zdarzeń. Dostrzeganie cech charakterystycznych dla tradycji Wielkanocnych i wypowiadanie się na dany temat. „Taniec kurcząt”- rozwijanie poczucia bezpieczeństwa i wzajemnego zaufania, kształtowanie wrażliwości na muzykę poważną. „Kolorowe pisanki”- układanie kolorystyki jajka od najjaśniejszego do najciemniejszego w oparciu o metodę M Montessori. Przeliczanie pisanek w zakresie liczby 5. Doskonalenie pojęć matematycznych: mniejszy, większy.
Cele główne:
- kształtowanie czynności intelektualnych potrzebnych dziecku w codziennych sytuacjach i w dalszej edukacji (1)
- stwarzanie warunków sprzyjających wspólnej i zgodnej zabawie oraz nauce dzieci o zróżnicowanych możliwościach intelektualnych ( 5)

Cele szczegółowe:
-
- potrafi uważnie patrzeć (organizuje pole spostrzeżeniowe) (14/2)
- układa krótkie zdania (14/6)
- obdarza uwagą dzieci i dorosłych, aby zrozumieć to, co mówią i czego oczekują; grzecznie zwraca się do innych w przedszkolu (1/1)
- stara się współdziałać w zabawach i sytuacjach zadaniowych (1/2)

Metody:
Słowna: rozmowa
Czynna: metoda zadań stawianych dziecku
Oglądowa: obserwacja, pokaz

Formy pracy:
- praca zespołowa
- praca indywidualna

Środki dydaktyczne: historyjka obrazkowa, jajko kurze, paleta malarza, koperty z jajkami, emblematy pisanek.

Przebieg:

1. „Podaj rękę koledze i przywitaj się”- zabawa integracyjna. Nauczycielka zaprasza dzieci oraz rodziców do utworzenia dwóch kręgów na dywanie. Wspólne przywitanie się wszystkich uczestników zajęć piosenką.
2. „Przygoda zajączka Szaraczka”- ułożenie i omówienie przez dzieci historyjki obrazkowej wg kolejności zdarzeń. Rozmowa kierowana na temat przygód króliczka oraz tradycji malowania pisanek na Wielkanoc. Następnie nauczyciel prezentuje jajko kurze i pyta; Skąd się wzięło to jajko?, Dlaczego malujemy jajka na Wielkanoc? „Co by nam powiedziało gdyby umiało mówić?
3. „Tanie kurcząt w skorupkach”- improwizacja ruchowa. Nauczycielka zachęca dzieci, by przez taniec pokazały, co do nich mówi muzyka. Dzieci wykonują dowolne układy, wsłuchując się w muzykę M. Musorgski „Taniec kurcząt w skorupkach”
4. „Kolorowe pisanki”- Nauczycielka układa przed każdym dzieckiem paletę malarza i koszyczek. Na środku dywanu kładzie koperty z pierwszą literą imienia dziecka. Zadaniem dzieci jest odszukanie wśród kopert pierwszej literki swojego imienia a następnie wyciągnięcie zawartości koperty i ułożenie w koszyczku pisanek od najjaśniejszego koloru do najciemniejszego zgodnie ze wcześniejszym ustaleniem .Na odwrocie palety malarza znajduje się kontrola błędu. Dzieci sprawdzają swoje ułożenie pisanek w koszyczku poprzez odwrócenie palety. Przeliczanie zawartości koszyczka.Przyporzadkowanie do zawartości koszyczka kartoników z odpowiednia ilością kropek(4 latki) lub odpowiednią cyfrą( 5 latki)
5. „Pisanki”- zabaw z chusta animacyjną. Dzieci poruszają chustą z pisankami w rytm słyszanej muzyki szybkiej i wolnej- korygują ruchy.
6. Zaproszenie dzieci i rodziców do działalności plastycznej:
- do ozdabiania jajka styropianowego kolorowymi kwiatuszkami poprzez przyklejanie poszczególnych elementów na jajku,
- do wykonania kurczaczka z włóczki oraz przyklejenia brakujących elementów tj. oczy, grzebyk i dziubek.

Wyświetleń: 165


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.