Katalog

Aniela Hołodniak, 2015-05-04
Dobrzykowice

Język polski, Scenariusze

Odkrywamy teatralne tajemnice. Scenariusz zajęć w gimnazjum.

- n +


mgr Aniela Hołodniak Gimnazjum nr 3 we Wrocławiu

Scenariusz lekcji wychowawczej w klasie trzeciej
Realizacja zagadnień w ramach edukacji teatralnej i filmowej

TEMAT: PRZEPROWADZAMY WYWIAD Z CZŁOWIEKIEM

TEATRU. ODKRYWAMY TEATRALNE TAJEMNICE.


CELE LEKCJI:
1. Uczeń zna nazwy i lokalizację wrocławskich scen.
2. Uczestnik umie wskazać różnicę między teatrem a kinem.
3. Uczeń potrafi posługiwać się terminologią związaną z teatrem.
4. Uczeń zna profesje i zawody teatralne.
5. Uczestnik potrafi układać i zadawać pytania pracownikowi teatru.
6. Uczestnik wie jak napisać sprawozdanie z wycieczki do teatru oraz
jak przygotować księgę anegdot i przesądów teatralnych.
7. Uczeń doskonali umiejętności komunikacyjne.

METODY: oglądowa, zajęć praktycznych.
ŚRODKI: aparat fotograficzny, przybory do rysowania.
FORMA: praca w zespołach zadaniowych

PRZEBIEG LEKCJI:

1. Lekcję wychowawczą można przeprowadzić według pełnego scenariusza

( przygotowanie sprawozdania, wywiadu i księgi anegdot) lub zrealizować

tylko jedno z zadań. Lekcję taką powinna poprzedzić wizyta w jednym z

wrocławskich teatrów.

W tym celu można umówić się z pracownikami teatru na jego zwiedzanie,

lub połączyć realizację zadań z wyjściem na wybrany spektakl.


2. Przed udaniem się do teatru uczniowie zostają podzieleni na cztery zespoły

zadaniowe odpowiedzialne za przygotowanie konkretnych poleceń.

ZESPÓŁ PIERWSZY- zbiera informacje dotyczące teatru ( nazwa, adres,
repertuar, historia, skład zespołu artystycznego ).
ZESPÓŁ DRUGI- otrzymane od zespołu pierwszego informacje
przekłada na pytania do pracowników teatru.
ZESPÓŁ TRZECI- odpowiada za organizację wyjścia, umówienie
terminów, przygotowanie pytań dotyczących kariery
rozmówcy w teatrze oraz za zdobycie informacji
o przesądach i anegdotach teatralnych.
ZESPÓŁ CZWARTY- planuje i przygotowuje projekt „Księgi przesądów
i anegdot teatralnych.”

3. W trakcie zwiedzania teatru uczniowie uzupełniają, porządkują i weryfikują

zdobytą na jego temat wiedzę. W zespołach przeprowadzają wywiady,

zwiedzają scenę oraz spisują anegdoty.

4. Na kolejnej godzinie wychowawczej zespół pierwszy i drugi opracowuje

wywiad z pracownikiem teatru dotyczący jego kariery i historii sceny,

a zespół trzeci pisze sprawozdanie z wycieczki do teatru.

Wywiad i sprawozdanie mogą być wydrukowane w szkolnej gazetce.

Grupa czwarta zajmuje się tekstowym i graficznym opracowaniem „Księgi

przesądów i anegdot teatralnych”. Pracę taką można złożyć w bibliotece

szkolnej, aby służyła pozostałym uczniom.



KARTA PRACY
WYCIECZKA SZLAKIEM
WROCŁAWSKICH TEATRÓW


1. WYPISZ NAZWY I ADRESY WSZYSTKICH WROCŁAWSKICH
SCEN TEATRALNYCH.


2. UDAJ SIĘ DO JEDNEGO Z TEATRÓW I PRZEPISZ REPERTUAR
NA DANY MIESIĄC.


3. ZAPISZ NAZWISKA ZESPOŁU TEATRALNEGO ORAZ JEGO
DYREKTORÓW.


4. PRZEPROWADŹ KRÓTKI WYWIAD Z PRACOWNIKIEM TEATRU. USTAL NAJWAŻNIEJSZE FAKTY I DATY DOTYCZĄCE SCENY. ZAPYTAJ O ANEGDOTY.


5. OPISZ W 10 ZDANIACH BUDYNEK TEATRALNY. WYKONAJ ILUSTRACJĘ PRZEDSTAWIAJĄCĄ TEATR.



6. OBEJRZYJ JEDNO Z PRZEDSTAWIEŃ TEATRALNYCH. NAPISZ RECENZJĘ SPEKTAKLU LUB SPRAWOZDANIE Z WYJŚCIA DO TEATRU.



7. WYPISZ JAKIE OSOBY, ELEMENTY, MIEJSCA, REKWIZYTY TWORZĄ TEATR.



8. WYMIEŃ ZAWODY ZWIĄZANE Z TEATREM.



9. CZYM RÓŻNI SIĘ TEATR OD KINA?



10. ZAPROJEKTUJ I DOWOLNĄ TECHNIKĄ WYKONAJ AFISZ TEATRALNY .






PROPOZYCJE TEMATÓW DO REALIZACJI PRZEZ WYCHOWAWCÓW
W RAMACH EDUKACJI TEATRALNEJ I FILMOWEJ



CAŁY ROK SZKOLNY
KL. I- III:

1.Udział w przedstawieniach teatralnych i projekcjach filmowych w instytucjach kulturalnych Wrocławia.
2.Uczestniczenie w zajęciach Młodzieżowej Akademii Artystycznej.


PIERWSZY SEMESTR
KL. I- III:

1.Teatr, teatr, teatr...Wycieczka edukacyjna szlakiem wrocławskich scen- Teatr Polski,
Teatr Współczesny, Teatr Lalek ( uzupełnianie i omówienie karty pracy ).
2.Wokół wielkiej sceny. Wycieczka edukacyjna na trasie: Filharmonia, Opera, Teatr Capitol
( uzupełnianie i omówienie karty pracy ).
3.Na dużym ekranie. Wycieczka edukacyjna szlakiem wrocławskich kin ( projekt mapy ).
4.Mój ulubiony aktor filmowy/ teatralny ( przygotowanie albumu ).
5.,,Fajny” film wczoraj widziałem...( recenzja w formie komiksu ).
6.Nagrywamy słuchowisko radiowe ( układanie scenariusza, przygotowanie efektów
specjalnych ).
7.Najsłynniejsze sceny teatralne i operowe świata ( przygotowanie katalogu ).


DRUGI SEMESTR
KL. I- III:

1.Tajemnice teatru...Wycieczka edukacyjna do wrocławskiego teatru ( mapa skojarzeń, księga
anegdot i przesądów teatralnych ).
2.Przeprowadzamy wywiad z człowiekiem teatru lub filmu ( układanie pytań, redagowanie
artykułu do gazetki szkolnej ).
3.Instytucje kulturalne Wrocławia ( przygotowanie przewodnika, praca z internetem ).
4.Co jest grane? ( przygotowanie informatora na dany miesiąc, praca z dodatkami
kulturalnymi prasy codziennej ).
5.Klasowy Przegląd Filmowy ( prezentacja fragmentów ulubionych filmów, wystawa
plakatów ).
6.Gatunki współczesnego kina ( przygotowanie albumu ).
7.Wrocław i jego festiwale w drodze do Europy ( karta tematyczna ).
Wyświetleń: 600


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.