Katalog

Aniela Hołodniak, 2015-05-04
Dobrzykowice

Język polski, Scenariusze

Dorośli są naprawdę bardzo śmieszni...Dla kogo jest lektura ,,Mały Książę"?

- n +

mgr Aniela Hołodniak Gimnazjum nr 3 we Wrocławiu

Scenariusz lekcji języka polskiego w pierwszej klasie gimnazjum

Czas realizacji: 90 minut

TEMAT: Dorośli są naprawdę bardzo śmieszni...Dla kogo ta lektura?

CELE LEKCJI:
1. Doskonalenie sprawności czynnego, twórczego i aktywnego posługiwania się tekstem lektury oraz notowania
2. Nabywanie umiejętności cytowania, analizowania, interpretowania, formułowania wniosków, odszukiwania związków przyczynowo-skutkowych w utworze
3. Kształcenie krytycznego podejścia do tekstu, umiejętności argumentowania
4. Próba określenia stosunku uczniów do wartości podstawowych
5. Wzbogacanie języka wartości i ocen ( za T. Patrzałkiem )
6. Korelacja treści ścieżek międzyprzedmiotowych ( edukacja czytelniczo-medialna, filozoficzna )
METODY: heureza, problemowa, oglądowa
ŚRODKI: A. de Saint- Exupery: Mały Książę, T. Patrzałek : Zadania do lektury dla klas 7-8, E.Drewerman: Istotnego nie widać. Rzecz o Małym Księciu, G. Leszczyński: Wielki Mały Książę- czyli wiara w człowieka, Nowe Książki 1981 nr 20, nagranie piosenki Mały Książę w wykonaniu K. Sobczyk, opracowane i powielone karty pracy dla uczniów, kolorowe pisaki
FORMA: nauczanie zbiorowe, praca w zespołach

PRZEBIEG LEKCJI:
1. Zapisanie tematu zajęć na tablicy i w zeszytach uczniów.
2. Wysłuchanie nagrania piosenki Mały Książę w trakcie którego uczniowie przypominają sobie cechy bohatera. Próbują określić, które z nich właściwe są ludziom dorosłym, a jakie dzieciom.
3. Podział klasy na zespoły, rozdanie kart z wypisanymi wartościami. Nauczyciel prosi o przygotowanie trzech różnokolorowych pisaków. Uczniowie kolorem niebieskim podkreślają te wartości, które ich zdaniem charakteryzują obecnie dorosłych, zielonym te, określające dzieci, a czerwonym te, których znaczenia nie rozumieją.
4. Grupy prezentują swoje ćwiczenie, na tablicy zostają zapisane wyrazy niezrozumiałe. Uczniowie objaśniają je przy pomocy Słownika wyrazów bliskoznacznych lub Słownika języka polskiego. Otrzymują polecenie wklejenia kart do zeszytów wraz z opisem.
5. Każdy z zespołów wypisuje z karty określony typ wartości wg podanego wzoru:
GRUPA 1. Wartości ostateczne np. człowieczeństwo, życie, prawda, zazdrość, szczęście, radość, śmierć, byt
GRUPA 2. Wartości moralne np. agresja, wierność, czułość, szacunek, miłość, przyjaźń, altruizm, bezinteresowność
GRUPA 3. Wartości użytkowe np. sława, pomysłowość, pieniądz, kariera, władza, wiedza
GRUPA 4. Wartości estetyczne np. piękno, uroda, wdzięk, brzydota
6. Omówienie wypisanych wartości, przedstawienie ich w postaci schematu w zeszytach.
7. Podział klasy na dwie grupy. Jedna z grup zbiera argumenty przemawiające za tym, że Mały Książę to lektura dla dzieci, druga próbuje udowodnić, iż książkę tę powinni przeczytać dorośli. Argumenty mają być poparte przykładami z lektury.
8. Przedstawienie zebranych argumentów w tabeli.




Dla kogo ta lektura?- Przykładowe argumenty:
• LEKTURA DLA DOROSŁYCH: porusza problemy ludzi dorosłych (nałogi, pośpiech, kult pieniądza ), ukazuje wady ludzkie, wywołuje refleksje, zmusza do myślenia nad śmiercią, wartościami ostatecznymi, krytyka braku wrażliwości i wyobraźni u dorosłych.
• LEKTURA DLA DZIECI: dedykacja- przyjacielowi, gdy był małym chłopcem, zachwyt pięknem świata, szczerość, otwartość, bezinteresowność dzieci, poszukiwanie przyjaźni, zadawanie pytań, zbieranie doświadczeń, ukazanie fantastycznego, baśniowego świata, tytułowy bohater jest małym chłopcem.
Wyciągnięcie wniosku, że jest to lektura uniwersalna, którą powinni znać wszyscy, niezależnie od wieku.
9. Dyskusja nad tym, czy współczesny świat dziecka jest taki jak ten opisany w lekturze.
10. Aby utrwalić znajomość świata przedstawionego w Małym Księciu, uczniowie uzupełniają i wklejają do zeszytu krzyżówkę związaną z treścią lektury.
11. Wybór i wypisanie kilku cytatów o dorosłych i dzieciach wraz z komentarzem.

ZADANIE DOMOWE:
Rozwiń jedną z podanych w lekturze opinii na temat dorosłych:
• Dorośli nigdy nie potrafią sami zrozumieć
• Dorośli są zakochani w cyfrach
• Dorośli są naprawdę śmieszni.






Wyświetleń: 452


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.