![]() |
![]() |
Katalog Beata Żujewska, 2015-06-16 Nidzica Różne, Scenariusze Scenariusz zajęć logopedycznych: Utrwalanie prawidłowej artykulacji głosek syczących w mowie kontrolowanej.SCENARIUSZ ZAJĘĆ LOGOPEDYCZNYCH Temat: Utrwalanie prawidłowej artykulacji głosek: s, z, c i dz w mowie kontrolowanej Cele ogólne: utrwalenie wzorcowej wymowy głosek: s, z, c i dz w mowie kontrolowanej, rozwijanie słuchu fonematycznego, usprawnianie motoryki i kinestezji narządów mowy. Cele operacyjne: Uczeń: wykona ćwiczenia motoryczne narządów mowy; wykona ćwiczenia usprawniające funkcje oddechowe i słuchowe; nauczy się prawidłowo wymawiać głoski: s, z, c i dz w mowie kontrolowanej ; wzbogaci słownictwo; rozróżni dźwięki z otoczenia; wyłoni ćwiczone głoski w wyrazie; ułoży zdania poprawne pod względem gramatycznym; wykona ćwiczenia koordynacji wzrokowo-ruchowej i pamięci. Cele formułowane w języku ucznia: będziesz umiał prawidłowo wymówić głoski: s, z, c i dz w mowie kontrolowanej; dowiesz się w jaki sposób powinieneś kontrolować ułożenie języka w czasie wypowiadania ćwiczonych głosek; dopasujesz dźwięki do odpowiedniej ilustracji; poznasz nową zabawę, dzięki której wzbogacisz słownictwo i pobudzisz wyobraźnię; dowiesz się jak zadawać pytania, żeby wygrać w nowej grze; będziesz wiedział, kiedy i jak układać prawidłowo język podczas swoich wypowiedzi; rozwiniesz pamięć. Nacobezu (na co będziesz zwracał uwagę) - nauczyciel: dokładne wykonywanie przez uczniów ćwiczeń motorycznych, oddechowych, fonacyjnych, słuchowych, artykulacyjnych i innych wykonywanych w trakcie zabaw; prawidłowy układ narządów mowy w czasie wypowiadania słów zawierających ćwiczone głoski; poprawność gramatyczną układanych przez dzieci zdań. Nacobezu (uczeń): poprawność wykonywanych ćwiczeń motorycznych (precyzyjność ruchów języka i warg); nabieranie powietrza nosem, a wydmuchiwanie buzią w czasie ćwiczeń oddechowych; wyłanianie, ze swoich wypowiedzi, słów zawierających głoski: s, z, c i dz; pilnowanie języka, by nie wsuwał się miedzy zęby podczas wypowiadania głosek: s, z, c i dz; kontrolowanie układu ust i języka w lusterku podczas wypowiadania ćwiczonych głosek; prawidłowe pod względem gramatycznym formułowanie zdań. Pytania kluczowe: Jak myślicie, czy dzieci, które wyeliminują swoją wadę wymowy będą miały więcej kolegów i koleżanek? Czy na dzisiejszych zajęciach dacie radę bezbłędnie wymówić wszystkie słowa zawierające głoski: s, z, c, dz? Metody pracy: • kontroli wzrokowej, słuchowej i czucia skórnego; • słowno-percepcyjna (instrukcji i pokazu); • ćwiczeń logopedycznych (ćwiczenia oddechowe, fonacyjne, artykulacyjne, słuchowe, usprawniające motorykę i kinestezję narządów mowy); • zabawowa (gry i zabawy logopedyczne). Formy pracy: • indywidualna; • grupowa. Pomoce dydaktyczne: • komputer z oprogramowaniem LOGOPEDIA II: ćwiczenia narządów artykulacyjnych – program: Remont u smoka; ćwiczenia multimedialne do różnicowania dźwięków otoczenia; ćwiczenia multimedialne różnicujące głoski: s, z, c i dz w wyrazach; ćwiczenia multimedialne wymowy głosek: s, z, c i dz w zdaniach • „Puste lotto” – gra edukacyjna do ćwiczeń oddechowych; • opaski na głowę z obrazkami przedmiotów, zwierząt, ludzi, roślin itp.; • ilustracje zwierząt; • karty Memo z obrazkami, które w swojej nazwie zawierają ćwiczone głoski. Przebieg zajęć: 1. Przywitanie się z dziećmi i przedstawienie celów zajęć w języku ucznia. 2. Zadanie pytań kluczowych. Przed każdym kolejnym ćwiczeniem informowanie uczniów Nacobezu! 3. Ćwiczenia oddechowe – gra: Puste lotto. 4. Ćwiczenia fonacyjne – zabawa pt. Liczenie (dzieci liczą na jednym wydechu; wygrywa ten, kto policzy na jednym wydechu do jak największej liczby). 5. Ćwiczenia ortofoniczno-ruchowe – zabawa pt. W lesie (uczniowie naśladują odgłosy i ruchy różnych zwierząt, wskazanych przez nauczyciela). 6. Ćwiczenia słuchowe – różnicowanie odgłosów z otoczenia (program multimedialny): dzieci dopasowują dźwięk wydobywający się z głośnika do odpowiedniego obrazka. 7. Gimnastyka narządów mowy (program: Remont u smoka): - ćwiczenia warg; - ćwiczenia języka; - ćwiczenia policzków; - ćwiczenia podniebienia miękkiego; - ćwiczenia żuchwy. 8. Ćwiczenia słuchu fonematycznego – program multimedialny (spośród przedstawionych ilustracji dzieci zaznaczają tylko te obrazki, które w swojej nazwie zawierają głoski: s, z, c, dz i określają położenie głosek, tzn. na początku, w środku czy na końcu słowa). 9. Ćwiczenia artykulacyjne – program multimedialny do ćwiczeń z głoskami: s, z, c, dz w zdaniach. 10. Zabawa pt. Zgadnij, kim jesteś – uczeń otrzymuje opaskę na głowę z obrazkiem jakiegoś przedmiotu lub zwierzęcia, człowieka, rośliny itp. i powinien zadawać pozostałym uczestnikom pytania, które będą prowadziły do odgadnięcia kim lub czym jest, tzn. co lub kogo przedstawia ilustracja na opasce; dziecko może zadać maksymalnie 5 pytań, na które odpowiedzi mogą być tylko twierdzące lub przeczące, po czym dokonuje rozwiązania zagadki; następnie sił próbują pozostali uczniowie. UWAGA jest to nowa zabawa, więc nauczyciel dokładnie objaśnia dzieciom zasady gry i mówi na co będą zwracać uwagę (j.w. w punktach 3-6 Nacobezu - uczeń). 11. Gra edukacyjna Memo, usprawniająca koordynację wzrokowo-ruchową, pamięć oraz prawidłową artykulację ćwiczonych głosek: nauczyciel rozkłada karty do gry w Memo, na których znajdują się ilustracje zawierające w swoich nazwach głoski: s, z, c, dz; układa w rzędach rewersem do góry, a uczniowie kolejno odkrywają po dwie karty, nazywają obrazki i szukają par; jeśli odkryją dwie takie same karty, zabierają je, a jeśli karty nie są jednakowe, to odwracają je ponownie i starają się zapamiętać gdzie co leży; wygrywa uczeń, który zbierze najwięcej par i poprawnie wypowie wszystkie nazwy obrazków. 12. Pochwała i nagrodzenie uczniów. 13. Podsumowanie zajęć: prośba, aby uczniowie dokończyli zdania zadane przez nauczyciela: Na dzisiejszych zajęciach dowiedziałem się, że ………. . Najbardziej podobało mi się ……………. . Z dzisiejszych zajęć zapamiętałem ………. . 14. Pożegnanie się z dziećmi. opracowała: Beata Żujewska (logopeda) Wyświetleń: 271
Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione. |