Katalog

Aleksandra Domżał, 2015-06-16
koszalin

Zajęcia przedszkolne, Artykuły

Ważna sprawa to zabawa!

- n +

Ważna sprawa to zabawa!"Zabawa jest czymś uniwersalnym i przynależnym zdrowiu;
Bawienie się służy zdrowiu, gdyż sprzyja rozwojowi;
Bawienie się skłania dzieci do nawiązywania relacji grupowych i kontaktów;
Bawienie się może być dostępną każdemu dziecku formą komunikowania się..."
Donald W. Winnicott


Dla dziecka w wieku przedszkolnym zabawa jest czynnością naturalną, która odgrywa w rozwoju dziecka ogromną rolę. Nie ma lepszego sposobu na poznanie świata, niż właśnie połączenie zabaw z nauką. Dzięki zabawie dzieci mają możliwość poznania otaczającego świata w sposób przyjemny i ciekawy. W trakcie zabawy nasza pociecha uczy się manipulowania, obserwowania, badania oraz szeregu innych ważnych wartości. Dzięki zabawie nasze dziecko staje się inteligentniejsze i sprawniejsze.
Istnieją różne rodzaje zabaw min:
-zabawy manipulacyjne; „Zabawy manipulacyjne dla dzieci to inaczej rodzaj zabaw nazywanych funkcjonalnymi lub czynnościowymi. W trakcie takiej zabawy dziecko niczego nie tworzy - to najmniej skomplikowana zabawa dla dziecka, także bardzo małego. Dziecko rozwija najbardziej podstawowe zdolności manualne. Mogą to być na przykład czynności takie jak:
• trzymanie w rękach zabawek,
• stukanie jednym przedmiotem w drugi,
• dopasowywanie klocków do otworów,
• chwytanie i przenoszenie przedmiotów,
• nakładanie krążków na podłużny stojak do tego przeznaczony. 1 ”
-zabawy ruchowe; ten rodzaj zabawy polega na wykonywaniu przez dziecko wysiłku fizycznego, szybkości, siły itp. Celem takiej zabawy jest min. zaspokojenie potrzeby ruchu.
-zabawy konstrukcyjne; to nic innego jak wytwarzanie i budowanie rozmaitych budowli, przedmiotów.
-zabawy tematyczne „…nazywane także zabawami twórczymi, zabawami fikcyjnymi, iluzyjnymi i imaginacyjnymi, zabawami w role oraz zabawami symbolicznymi. Cechą charakterystyczną tego rodzaju zabaw jest fakt używania przez dziecko przedmiotów w specjalnej funkcji oraz przybierania przez dziecko pewnych ról - odzwierciedlających przeważnie normalne życie, pracę ludzi” 2 .
-zabawy dydaktyczne; tu czynny udział bierze umysł dziecka. Ten rodzaj zabawy odgrywa rolę nauczającą.
Każda forma zabaw pobudza rozwój i wyobraźnię dziecka. Wystarczy dać dziecku czas i możliwość podjęcia decyzji czym chce się bawić i w co. Nie są ważne modne, drogie zabawki edukacyjne, kreatywność dziecka podczas zabaw swobodnych niema granic!Literatura:
1 https://parenting.pl/portal/rodzaje-zabaw-dla-dzieci#manipulacyjne-i-konstrukcyjne-zabawy-dla-dzieci
2 http://www.szkolnictwo.pl/index.php?id=PV0431
Żyźyńska U., Jak uczyć, żeby nie zanudzić. O wykorzystaniu metod pedagogiki zabawy w procesie wychowawczo dydaktycznym, Edukacja przedszkolna
W. Okoń, Zabawa a rzeczywistość,
S. Lipina, Metodyka wychowania w przedszkolu, pod red. I. Dudzińskiej.
Wyświetleń: 244


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.