Katalog

Magdalena Nowak, 2015-06-22
Skarżysko-Kamienna

Język niemiecki, Scenariusze

O której godzinie odjeżdża pociąg do Baden? - Zasięganie informacji o szczegółach podróży.

- n +

Temat zajęć: O której godzinie odjeżdża pociąg do Baden? - Zasięganie informacji o szczegółach podróży.

Czas: 1 h

Cele ogólne zajęć: Nabywanie umiejętności mówienia i zasięgania informacji o szczegółach podróży.

Cele szczegółowe:
Uczeń:
 zasięga informacji o komunikacji miejskiej i podmiejskiej
 poznaje słownictwo i zwroty dotyczące szczegółów podróży
 umie odczytać plan metra
 kształci umiejętność zadawania pytań
 kształci umiejętność mówienia
 zapoznaje się z informacjami krajoznawczymi na temat Wiednia
 umie odszukać potrzebne informacje w Internecie
 korzystając ze stron niemieckojęzycznych

Metody i techniki nauczania:
 odgrywanie ról w scence sytuacyjnej
 komunikatywna

Formy pracy:
 praca w parach
 praca w grupach
 wykorzystywanie technik ICT

Środki dydaktyczne:
 komputer z dostępem do internetu
 plan wiedeńskiego metra
 karteczki z rozpisanym dialogiem sytuacyjnym (do pracy w parach)

Przebieg zajęć:
Część wprowadzająca: 3-4 min
Rozgrzewka językowa – przypomnienie godzin i określeń czasu.

Część realizacyjna: 35-40 min
Klasa zostaje podzielona na trzy grupy, każda ma za zadanie utworzyć po cztery pytania dotyczące podróży, które można zadać w informacji kolejowej/autobusowej. Następnie na forum uczniowie podają te pytania, a jeden z nich zapisuje je na tablicy.

Uczniowie otrzymują plan wiedeńskiego metra, zapoznają się z nim, a nauczyciel tłumaczy, jak się tym planem posługiwać. Później zadaje poszczególnym uczniom pytania, jak dojechać na podaną stację, jaką linią i gdzie się trzeba przesiąść. Uczniowie indywidualnie odpowiadają na forum, a pozostali sprawdzają, czy odpowiedź jest dobra.

Uczniowie pracują w parach przy komputerze i otwierają stronę austriackich kolei http://www.oebb.at/ oraz wyszukują połączenia z Wiednia do Baden w określonych godzinach, innych dla każdej pary. Następnie notują jedno połączenie i na forum przedstawiają swój wybór, informując o przesiadkach, czasie trwania, godzinach wyjazdu i przyjazdu oraz o cenie biletu.

Uczniowie otrzymują od nauczyciela karteczki z podziałem na role i w parach odgrywają scenki, w których mają uzyskać informacje dotyczące szczegółów podróży (cenie biletu, godzinie odjazdu, przesiadkach itp.).

Część podsumowująca: 4-5 min.
Nauczyciel na forum klasy podaje odpowiedź na pytanie związane z tematem podróż, uczniowie muszą indywidualnie jak najszybciej znaleźć pasujące pytanie.

Literatura:
1. Strona internetowa http://www.oebb.at/.
2. Materiały własne – scenka rodzajowa „Na dworcu”.
3. Plan metra miasta Wiednia (plik do wydrukowania ze strony http://www.dapp.boku.ac.at/fileadmin/_/H95/H953-bilder/UbahnPlan.gif).
Wyświetleń: 111


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.