|
|
Katalog Magdalena Nowak, 2015-06-18 Skarżysko-Kamienna Język niemiecki, Scenariusze JOZ – Z czego składa się komputer? – słownictwo zawodowe dotyczące budowy komputera i urządzeń peryferyjnych.Temat zajęć: Z czego składa się komputer? – słownictwo zawodowe dotyczące budowy komputera i urządzeń peryferyjnych. Czas: 1 h Cele ogólne zajęć: Doskonalenie umiejętności komunikacyjnych w sytuacjach zawodowych. Cele szczegółowe: Uczeń: umie stosować techniki ICT w nauce języków obcych zapoznaje się ze słownictwem zawodowym czyta ze zrozumieniem teksty techniczne zadaje pytania i odpowiada, z czego składa się komputer i do czego służą urządzenia peryferyjne Metody i techniki nauczania: kognitywna komunikatywna technika czytania kursorycznego Formy pracy: praca indywidualna praca w parach praca w grupach Środki dydaktyczne: • karty pracy z podręczników • gra dydaktyczna MEMORY • obrazki z częściami komputera i urządzeniami peryferyjnymi Przebieg zajęć: Część wprowadzająca: 5 min. Rozgrzewka językowa – uczniowie odpowiadają na pytania o samopoczucie, pogodę, plany na popołudnie itp. Część realizacyjna: 45 min. Uczniowie otrzymują rysunek przedstawiający komputer i podłączone do niego urządzenia. W parach w ciągu dwóch-trzech minut muszą przyporządkować podpisy do rysunków (karta pracy z Wortschatz und mehr, str. 13, ćw. 1). Na forum sprawdzamy, czy zadanie zostało wykonane prawidłowo. Kolejnym ćwiczeniem, które uczniowie wykonują w parach, jest ćw. 2, polegające na utworzeniu wszystkich możliwych złożeń wyrazowych z podanych pojedynczych słów. Następnie uczniowie otrzymują tekst opisujący system komputerowy (Dialog Beruf 2, str. 84). Czytają samodzielnie poszczególne akapity tekstu, po każdym robiąc przerwę i omawiając go na forum z kolegami i nauczycielem. W trakcie czytania skupiają się na pojęciach komputerowych i podkreślają słowa-klucze, natomiast po przeczytaniu tekstu robią wspólnie asocjogram na tablicy, wypisując najważniejsze pojęcia i zwroty. Przy pojęciach słowa łączymy z obrazem, czyli rysujemy słowo w postaci piktogramu, aby uczniowie szybciej przyswoili sobie dany wyraz. Później uczniowie przyporządkowują poszczególne akapity tekstu zamieszczonym nad nimi obrazkom przedstawiającym system komputerowy. Gdy uczniowie już zgromadzą słownictwo opisujące części komputera, zapoznają się ze zwrotami i wyrażeniami opisującymi, do czego one służą i wykonują ustne ćwiczenie w parach, zadając sobie pytania, do czego służą poszczególne elementy. Przy budowaniu zdań korzystają ze słownictwa na karcie pracy (Dialog Beruf 2, ćw. 12, str. 85). Do automatyzacji słownictwa posłuży gra MEMORY. Uczniowie zostają podzieleni na czteroosobowe grupy i otrzymują do złożenia podzielone zwroty (np. eine Datei verarbeiten, den Text ausdrucken, den Computer einschalten itp.). Część podsumowująca: 10 min. Nauczyciel pokazuje uczniom obrazki z częścią komputera i wskazuje jednego ucznia, aby nazwał rysunek. Następnie wskazuje kolejnych, którzy w szybkim tempie wymieniają czasowniki opisujące czynności możliwe do wykonania przy pomocy tego urządzenia. Literatura: Materiały własne – gra MEMORY do utrwalenia słownictwa. Materiały własne – obrazki z częściami komputera i urządzeniami peryferyjnymi. Dr. Norbert Becker, Dr. Jörg Braunert, Karl-Heinz Eisfeld, Dialog Beruf 2, 2. Auflage 2002, Hueber Verlag, str. 84-85. Mary L. Apelt, Wortschatz und mehr, 1. Auflage 1995, Verlag für Deutsch, str. 13. Wyświetleń: 177
Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione. |