Katalog

Agnieszka Kościjańczuk, 2015-05-29
olsztyn

Wychowanie fizyczne, Konspekty

EDUKACJA ZDROWOTNA: Charakterystyka składników odżywczych cz.3.

- n +

Lekcja 3. Charakterystyka składników odżywczych i ich znaczenie dla organizmu

Zajęcia prowadzone w formie wykładu. Aby urozmaicić lekcję radzę zebrać kilka różnych opakowań po jogurtach, serkach itp. Po przedstawieniu wiadomości rozdajemy opakowania i w grupach prosimy o analizę składu.
BIAŁKO jest podstawowym budulcem wszystkich narządów w organizmie.
Rola:
- wzrost – rozwój młodych organizmów
- uzupełnianie naturalnych ubytków – wzrost włosów, paznokci, regeneracja naskórka
- odtwarzanie tkanek – gojenie ran
- wchodzi w skład enzymów (udział w przemianie materii), hormonów , przeciwciał (udział w procesach obronnych).
Podsumowując: białka zapewniają prawidłowe funkcjonowanie organizmu. (Funkcji jaką pełni białko jest o wiele więcej, ale na tym poziomie wystarczy)
Pełnowartościowe dla człowieka białko składa się z 8 aminokwasów. Super wzorcową zawartość tych aminokwasów znajdziemy w mleku i jajkach. Aby strawić białko organizm potrzebuje dużo czasu (ze względu na złożoną budowę: : aktywowanie dużej ilości enzymów, aktywny transport do krwi) i, w porównaniu z innymi składnikami, zużywa dużo energii na jego strawienie.
Warto podkreślić, że organizm potrzebuje energii, aby strawić pożywienie. Tak, więc w pierwszej fazie trawienia, kiedy składniki są rozkładane na mniejsze, organizm traci energię. Dopiero jak jest wchłaniane do krwioobiegu daje nam energię. Dla przykładu: wkładamy do ust 100 kcal, a organizm docelowo dostanie 90kcal.
Białko pochodzenia zwierzęcego ma olbrzymią wartość biologiczną. Z kolei białko pochodzenia roślinnego takiej wartości już nie ma. Często jest pozbawione jednego lub kilku ważnych aminokwasów. Powinno się jeść zarówno zwierzęce jak i roślinne. Młodzież nie powinna rezygnować z białka zwierzęcego. Przejście na dietę wegetariańską lub weganizm wymaga dużej wiedzy. Rośliny nie mają wszystkich potrzebnych nam aminokwasów, trzeba wiedzieć co jeść, aby dostarczyć wszystkich aminokwasów w odpowiedniej proporcji.
Źródłem białka są: produkty mleczne, mięsa, ryby, zboża, rośliny strączkowe oraz orzechy. Białko zwierzęce występuje razem z tłuszczem zwierzęcym. To połączenie może podwyższyć poziom cholesterolu. Dlatego należy urozmaicać dietę o warzywa.
Niedobory białka:
- ograniczenie wzrostu i rozwoju fizycznego i umysłowego
- zmniejszenie wydolności psychofizycznej
- zmniejszenie odporności na toksyny i substancje szkodliwe
- upośledzenie procesów trawiennych (do syntezy enzymów trawiennych)
- utrudnienie w gojeniu się ran
- niedokrwistość – hemoglobina
- powstawanie obrzęków
Nadmiar białka:
- przeciążenie wątroby i nerek, które muszą zutylizować i wydalić aminokwasy
- u dorosłych odwapnienie kości i sprzyja osteoporozie, gdy dominuje białko zwierzęce zwiększa się poziom cholesterolu we krwi
Przy nadwyżce białka są przekształcane w mocznik lub tłuszcz.

Spożycie u dzieci 1,3g na 1kg; dorosły 0,8g
Przy normalnym odżywianiu nie powinno dojść do niedoboru białka. Mamy raczej tendencję do przebiałczania. Jogurt i wędlina na śniadanie, wędlina na drugie śniadanie, kotlet na obiad itd. Np.: dorosły, kobieta 60 kg potrzebuje 60* 0,8= 48g białka na dzień, zjadając jogurt typu greckiego 150g dostarcza około10,5g białka


Praca w grupach: rozdajemy opakowania po jogurtach, serkach itp. Analiza składu. Proponuję dać naturalne i z dodatkami. Sami musicie się zorientować, co jest w składzie i znaleźć w Internecie wytłumaczenie, bo będą pytania co to jest. Warto zwrócić uwagę na zawartość cukru w produktach. Pewne popularne serki mają w sobie równowartość 5 łyżeczek cukru. Ja do pustego opakowania sypię przy uczennicach. Pamiętajcie, że na etykiecie podają wartość dla 100g produktu, a zazwyczaj jest 150g lub mniej w opakowaniu.
Wyświetleń: 387


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.