|
|
Katalog Bogumiła Cichecka, 2015-06-18 Rybnik Zajęcia przedszkolne, Konspekty Koci dzień - konspekt.Konspekt Prowadząca: mgr Bogumiła Cichecka Data: 20.11.2014r Grupa: „Smerfusie” – 4-5 latki Temat zajęć: Koci dzień Cele ogólne: • Rozwijanie mowy i koncentracji uwagi • Zwrócenie uwagi na potrzebę ponoszenia odpowiedzialności za zwierzęta i konieczność opiekowania się nimi • Określanie stosunków przestrzennych • Porządkowanie kotów wg wielkości • Doskonalenie umiejętności współdziałania w grupach Cele operacyjne dziecko…): • Uważnie słucha wiersza i wypowiada się na jego temat • Wskazuje położenie przedmiotów w przestrzeni • Porządkuje koty wg wielkości od najmniejszego do największego • Dostrzega różnice między obrazkami • Zgodnie współpracuje z innymi dziećmi Metody pracy: • Podające: rozmowa, wiersza, objaśnienia • Eksponujące : pokaz • Problemowe: zadań stawianych dziecku • Praktyczne: samodzielnych doświadczeń Formy pracy: • z całą grupą • w małych grupach • Indywidualna Środki dydaktyczne: Wiersza A. Grodzieńskiej „Rozmowa z kotem”, kot maskotka, sylweta płotu, karty pracy, płytka Cd z piosenkami, prezentacja multimedialna, kredki, klej, kolorowy papier, bibuła, nożyczki, pastele, rolki po papierze toaletowym Z podstawy programowej: - pkt. 1 - Kształtowanie umiejętności społecznych dzieci: porozumiewanie się z dorosłymi i dziećmi, zgodne funkcjonowanie w zabawie i w sytuacjach zadaniowych. - pkt. 3 - Wspomaganie rozwoju mowy dzieci. - pkt. 4 – Wspieranie dzieci w rozwijaniu czynności intelektualnych, które stosują w rozumieniu siebie i swojego otoczenia. - pkt. 5 – Wychowanie zdrowotne i kształtowanie sprawności fizycznej - pkt. 8 – Wychowanie przez sztukę- muzyka i śpiew, pląsy i taniec - pkt. 9 - Wychowanie przez sztukę - różne formy plastyczne - pkt. 12 – Wychowanie dla poszanowania roślin i zwierząt - pkt. 13 – Wspomaganie rozwoju intelektualnego dzieci wraz ze edukacją matematyczną. Przebieg zajęć: 1. Powitanie. Dzieci chodzą po Sali w rytm piosenki, na przerwie w piosence witają się różnymi częściami ciała np. głowami, nosami, plecami, kolanami itp. 2. Wiersz w Grodzieńskiej pt „Rozmowa z kotem” Kto tam puka? - Kot zbłąkany. Kogo szuka? - Dobrej mamy. Czego pragnie? Na co czeka? - Na miseczkę pełną mleka… 3. Rozmowa na temat wiersza: O kim jest mowa w wierszyku? Kogo szukał kotek? Jak myślicie co oznacza „Kot zbłąkany” Czym odżywiają się kotki? 4. Kociaki, koty, kotki – karta pracy Dzieci dostają kartę pracy na której są różnej wielkości kotki. Odpowiadają na pytania: • Czy wszystkie kotki wyglądają tak samo? • Czym się różnią? • Ile jest kotków? Następnie przechodzą do stoliczków i łączą kotki os najmniejszego do największego za pomocą strzałek. 5. Dokończ zdanie… / rozwijanie słownictwa i myślenia/ • Kot jest ……. • Kot lubi ……. • Kot ma …….. • Kot potrafi…… 6. „ Kotki idą na spacer” - zabawa ruchowa do piosenki „Filemon na spacerze” Dzieci zamieniają się w kotki i spacerują po sali w rytm piosenki. 7. „Kotek i płotek” - zabawa dydaktyczna Nauczycielka umieszcza kotka na płocie, obok płotu, przed płotem, za płotem. Dzieci określają gdzie jest kot – określają stosunki przestrzenne. 8. Puzzle Dzieci podzielone są na grupy 4-5 osobowe. Każda grupa ma za zadanie ułożyć puzzle przedstawiające kotka 9. Znajdź 5 różnic pomiędzy obrazkami i zaznacz je krzyżykiem – karta pracy. 10. Rasy kotów – prezentacja multimedialna. Omówienie prezentacji, zwrócenie uwagi że kotki różnią się między sobą wyglądem, wielkością, kolorem sierści, sierścią. 11. Kotek – praca plastyczna – wykonanie kotka w kolorowego papieru i rurek po papierze toaletowym Wyświetleń: 280
Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione. |