|
|
Katalog Monika Szpura-Kazimierczuk, 2015-06-22 Bartoszyce Lekcja wychowawcza, Scenariusze Prawa człowieka - Scenariusz godziny wychowawczej.SCENARIUSZ LEKCJI – GODZINA Z WYCHOWAWCĄ Temat: Prawa człowieka. CEL OGÓLNY: nabycie podstawowej wiedzy związanej z pojęciami godność, prawa i wolność. CELE SZCZEGÓŁOWE: Uczeń: - potrafi wskazać źródło praw i wolności człowieka, - określa czym są prawa człowieka, - uświadamiania sobie, że prawa człowieka dotyczą każdego z nas, - potrafi odróżnić wolności od praw. METODY: pogadanka, dyskusja dydaktyczna, rozmowa kierowana. FORMY PRACY: indywidualna, zbiorowa. ŚRODKI DYDAKTYCZNE: prezentacja multimedialna. PRZEBIEG ZAJĘĆ Przywitanie i wprowadzenie do zajęć 1.Nauczyciel zadaje uczniom pytanie: czym wg was są prawa człowieka? Przykładowe odpowiedzi: Prawa człowieka to: - gwarancja szacunku dla każdego człowieka bez względu na to czy jest biedny, bogaty, stary, młody, czarny lub biały, - wymaganie szacunku wobec innych ludzi, - zbiór wskazówek, które mówią jak masz się zachować, - ochrona bez względu na okoliczności, - to normy, których źródłem jest ludzka godność. 2.Nauczyciel wymienia akty prawne, które przedstawiają i gwarantują prawa człowieka. Przykładowa odpowiedź: - Powszechna Deklaracja Praw Człowieka - Międzynarodowy Pakt Praw Gospodarczych, Społecznych i Kulturalnych - Międzynarodowy Pakt Praw Obywatelskich i Politycznych - Europejska Konwencja o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności 3.Nauczyciel wymienia uczniom cechy wolności oraz praw człowieka. Przykładowa odpowiedź: Dla funkcjonowania wolności można sformułować następujące warunki: istnienie podmiotu zdolnego do postępowania według własnej woli; konieczność wyboru spośród co najmniej dwóch możliwości; brak nacisków zewnętrznych na dokonanie określonego wyboru. Reasumując powyższe rozważania należy stwierdzić, że akt normatywny dotyczący wolności powinien spełniać następujące warunki: posiadać formę normy deklarującej wolność, a nie kreującej; wyczerpująco wymieniać ograniczenia wolności w formie nakazów, zakazów oraz sankcji za ich naruszenie; gwarantować prawnie, instytucjonalnie i materialnie możliwość realizacji wolności w części nie podlegającej ograniczeniom oraz wykonalność zakazów i nakazów. Z kolei akt normatywny dotyczący prawa osoby powinien: wymieniać przysługujące prawa w formie normy kreującej; wyczerpująco określać, kto, komu i co ma świadczyć; gwarantować realność świadczenia, w tym także możliwość jego dochodzenia przed organami sądowymi i administracyjnymi 4.Nauczyciel włącza uczniom przygotowaną wcześniej prezentację multimedialną dotyczącą przykładów wolności i praw oraz sposobów ich ochrony. 5.Nauczyciel przeprowadza rozmowę dydaktyczną z uczniami na temat praw człowieka przedstawionych w prezentacji i które są najcenniejsze dla młodego pokolenia. 6.Wychowawca podsumowuje z uczniami temat lekcji. 7.Nauczyciel dziękuje młodzieży za aktywny udział w zajęciach i prosi o ewentualne zgłaszanie na kartkach problemów związanych z ochroną praw człowieka, które chcieliby poruszyć na następnym spotkaniu. Opracowała: Monika Szpura-Kazimierczuk Wyświetleń: 152
Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione. |