Katalog

Małgorzata Woźniak, 2015-06-22
Zduńska Wola

Edukacja czytelnicza, Scenariusze

"Król i jego królestwo".

- n +

Scenariusz zajęć lekcji bibliotecznej dla grupy przedszkolnej

"Król i jego królestwo"

Cel główny:
● Poznanie znaczenia słów "król", "królowa", "insygnia", królestwo, zamek królewski;
● Poznanie pierwszego i ostatniego króla Polski;
● Przekazanie informacji o współczesnych monarchiach:
● Zaprezentowanie wizerunków Królów i Książąt Polski na monetach oraz papierowych banknotach.
Cele operacyjne:
Na poziomie wiadomości uczeń po zajęciach powinien:
● Zdefiniować pojęcia: "król", "królowa", "insygnia", królestwo zamek królewski;
● Wymienić pierwszego, historycznego władcę Polski oraz pierwszego i ostatniego króla Polski;
● Umieć opisać jak wyglądał zamek królewski i jaką pełnił funkcję:
● Wymienić kilka z poznanych monarchii;
Pomoce:
● Książka "Poczet królów i książąt polskich" kartoniki z imionami królów (pierwszy i ostatni król Polski) oraz ich portrety;
● Encyklopedia powszechna;
● Monety i banknoty z wizerunkami Królów i Książąt Polski;
● Kolorowe zdjęcia przedstawiające insygnia królewskie;
Metody:
● Wykład;
● Prezentacja
Przebieg spotkania:
1. Wprowadzenie :
- Co oznacza słowo król?
Kto to jest królowa?
- Jak nazywa się syn królewski?
- A jak córka?
- Jak nazywa się państwo, gdzie przebywa król?
- Gdzie mieszka król?
2. Następnie nauczyciel prezentuje encyklopedię powszechną i szuka szukają haseł : "król", "królowa" i głośno je odczytują.
Pyta Jakie znacie bajki, baśnie o królach, królowych, królewiczach, królewnach, książętach ? - Ucz. wymieniają różne tytuły.
3. Dzieci dowiadują się, że król i królowa występują nie tylko w bajkach, ale również w historii większości krajów. Dotyczy to także Polski.
Uczestnicy spotkania podają znane im imiona polskich królów bądź królowych. 4. Następnie nauczyciel prezentuje pierwszego i ostatniego króla Polski, czyli Bolesława I Chrobrego (koronowanego 1025 roku) i Stanisława Augusta Poniatowskiego (koronowanego1732 roku) Pokazuje portrety monarchów i krótko omawia ich życie.
5. Nauczyciel wymienia co wchodzi w skład insygniów odwołując się do ilustracji w książce "Poczcie królów i książąt polskich". Dzieci wspólnie wymieniają, że są to: korona, berło, jabłko. Opowiada jak wyglądała koronacja królów.
6. Następnie rozpoczyna rozmowę z uczniami na temat miejsca zamieszkania króla. Wspólnie z uczestnikami ustala jak wyglądał zamek królewski i jakie pełnił funkcje. Nauczyciel wymienia najbardziej znane zamki królewskie w Polsce.
7. Nauczyciel prezentuje uczestnikom monety i banknoty z wizerunkami Królów i Książąt Polski. 8. Dzieci dowiadują się, że także w Europie są monarchie, czyli kraje, w których są królowie bądź królowe, ale dziś głównie pełnią funkcje reprezentacyjne danego kraju. Nauczyciel wymienia państwa europejskie i nazwiska królów i królowych w których sprawowana jest ich władza.
9. Na zakończenie spotkania nauczyciel prezentuje jeszcze inne książki które opisują życie królów w dawnej Polsce.
Opracowała Małgorzata Woźniak
Wyświetleń: 318


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.