Katalog

Julita Spychalska, 2015-06-23
Zduńska Wola

Małgorzata Woźniak
Edukacja czytelnicza, Scenariusze

"Ruch to zdrowie".

- n +

Temat: „Ruch to zdrowie”

Miejsce zajęć: Biblioteka Pedagogiczna w Zduńskiej Woli

Uczestnicy: uczniowie kl. „0” i I – III nauczania zintegrowanego z wychowawcą

Liczba uczestników: 15 – 20 osób

Czas trwania: 1 godzina

Cele ogólne:
promowanie u dzieci zdrowego stylu życia
propagowanie aktywności fizycznej
uświadamianie dzieciom, że ruch to zdrowie
zachęcanie do aktywnego spędzania wolnego czasu
wyrabianie poczucia odpowiedzialności za swoje zdrowie

Cele szczegółowe:
uczeń rozumie zasady zdrowego stylu życia
jest świadomy, że czynny odpoczynek w młodym wieku procentuje w dorosłości
wykazuje zainteresowanie zajęciami ruchowymi
wie, że sprawność fizyczna odgrywa dużą rolę w życiu człowieka
wie, jakie znaczenie ma ruch na świeżym powietrzu

Metody:
rozmowa
pogadanka
praktyczne działanie
burza mózgów



Formy:
praca indywidualna
praca grupowa
praca zespołowa

Środki dydaktyczne:
wiersz H. Świąder „Sport to zdrowie”
kolorowe balony
książka
mandarynka
kartoniki z nazwami form wypoczynku
kartoniki z hasłami (aktywne i bierne formy wypoczynku)
tablica korkowa
piłka
ramka z kartonu
flamaster

Przebieg zajęć bibliotecznych:

1. Powitanie.

2. Zabawa integracyjna „Poznajmy się z imienia”.
Uczeń dostaje kolorowy balonik ze swoim imieniem. Tworzymy koło. Każde dziecko po kolei podnosi rękę z balonem do góry i machając nim podaje swoje imię. Gdy wszyscy się przedstawią podajemy sobie dłonie, unosimy je ponad głowami wymachując nimi radośnie. Następnie uczniowie zajmują miejsca siedzące w półokręgu. Baloniki zawieszają na oparciu krzesła.

3. Bibliotekarz krótko informuje dzieci o miejscu, w którym się znajdują.

4. Zapoznanie dzieci z wierszem H. Świąder pt. „Sport to zdrowie”(Woźniak, 1995, s.105).



Tato mówi:
"Sport to zdrowie".
A więc Tomek na boisku,
Piłkę kopie.

Darek piłkę rzuca w górę,
Leci piłka ponad siatkę
A odrzuca ją Beatka.
W zimie sanki, łyżwy, narty,
Wszyscy bawią się wspaniale
I ty kolego pamiętaj, nie leż,
Nie śpij, biegaj stale.

Baw się z nami na podwórzu,
Tam jest mniej pyłu i kurzu,
Nabierzesz siły i zdrowia,
Możesz się zahartować,
Nie będziesz nigdy chorować.

Rozmowa na temat wiersza.

5. Dzieci wypowiadają się na temat dbania o zdrowie i próbują odpowiedzieć na pytania:
W jaki sposób powinniśmy aktywnie wypoczywać?
Czy ruch to zdrowie, czy choroba?
Czy leżenie na kanapie to aktywny wypoczynek?
Gdzie najlepiej odpoczywać?
Jakie znacie formy aktywnego wypoczynku?
Czy lubisz się gimnastykować?
Czy zapraszacie rodziców do wypoczynku na świeżym powietrzu?

6. Bibliotekarz zaprasza dzieci do wspólnej zabawy z piłką pt. „Rzuć hasło”.
Każdy uczeń, który złapie piłkę powinien podać swoją ulubioną formę aktywnego wypoczynku (np. jazda na rowerze, skakanka, berek, jazda na rolkach, pływanie, gra w piłkę).


7. Nauczyciel odsłania tablicę korkową, na której przypięte są równolegle dwa kartoniki z hasłami:
bierne formy wypoczynku
aktywne formy wypoczynku
Każde dziecko dostaje po jednym kartoniku z przykładową formą wypoczynku:
spędzam czas przed telewizorem
jeżdżę na rowerze
leżę na kanapie
pływam
jeżdżę na rolkach
chodzę na spacery
gimnastykuję się
gram w piłkę
siedzę przy komputerze
spaceruję po lesie
chodzę na spacery z psem
biegam
całe popołudnie gram w gry komputerowe
gram w tenisa
bawię się w chowanego
jem słodycze
oglądam bajki
leżę na plaży i się opalam
rozmawiam przez telefon
skaczę przez gumę
słucham muzyki

Po zapoznaniu się z treścią umieszczoną na kartonikach dzieci mają za zadanie prawidłowo zakwalifikować czynności do aktywnych lub biernych form spędzania czasu i przypiąć na tablicy korkowej.




8. Zabawa ruchowa „Ruch to zdrowie”.
Zadaniem dzieci jest pokonanie wyznaczonej trasy między regałami z mandarynką na książce. Każdy uczeń stara się wykonać ćwiczenie poprawnie. Po dotarciu do celu przekazuje książkę z owocem kolejnej osobie z grupy.

9. Zabawa w uzupełniankę.
Bibliotekarz czyta zdania, które dzieci uzupełniają brakującym wyrazem.
Ruch to …..... . (zdrowie)
Aktywnie spędzam …..... . (czas)
Po odrobieniu lekcji pójdę na …...... . (spacer)
Po przebudzeniu zrobię poranną …....... . (gimnastykę)
Chętnie jeżdżę na …...... (rowerze)
Bawię się z kolegami na świeżym …..... .(powietrzu)

10. Zabawa „Stawiamy na aktywność”.
Dzieci stoją w kręgu. Po nim krąży piłka. W pewnym momencie bibliotekarz mówi „Stop” i podaje jakąś literę. Dziecko, które w tym momencie miało piłkę, musi wymienić przedmiot, który pomaga aktywnie spędzać czas (np. piłka, badminton, rakieta tenisowa, łyżwy, narty, skakanka, hulajnoga, sanki, deskorolka, wrotki) (Bączek, 2013, s. 97).

11. Zabawa „Bezruch”.
Nauczyciel ma wyciętą z kartonu ramkę. Każde dziecko umieszcza w niej swoją głowę i nie może drgnąć mimicznie przez 30 sekund (oprócz mrugania powiek). Kto da radę, ta osoba wygrywa. Dziecko w ramce można rozśmieszać (Bączek, 2013, s.107).

12. Nauczyciel żegna się z dziećmi, prosi o zabranie swoich balonów i życzy aktywnego spędzenia wolnego czasu.
Wyświetleń: 142


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.