Katalog

Małgorzata Woźniak, 2015-06-22
Zduńska Wola

Edukacja czytelnicza, Scenariusze

"Biblioteka we Wszechświecie".

- n +



„Biblioteka we Wszechświecie” –

konspekt zajęć edukacyjnych dla przedszkolaków


Cele ogólne :
• Rozbudzanie zainteresowań Wszechświatem.
• Utrwalanie pojęć związanych z Kosmosem (gwiazdy, słońce, planety, księżyc, astronom a astronauta i in.)
• Rozwijanie giętkości i płynności myślenia

Cele szczegółowe :
• Dziecko nazywa planety
• Poznaje postać wielkiego polskiego astronoma
Mikołaja Kopernika.
• Wypowiada się i formułuje myśli
Metody :
- czynne
- oglądowa
- słowna
Środki dydaktyczne :zdjęcia planet; książki o Kosmosie i Mikołaju Koperniku;
wiersze : „Mikołaj Kopernik” Wiery Badalskiej, „Dzieci pana Astronoma” Wandy Chotomskiej i „Wielki Wóz” Krystyny Pokorskiej; globus - miniatura naszej planety oraz podświetlana mapa nieba w postaci globusa;
wystawa pojazdów kosmicznych z klocków lego; plansze z rebusami; fragmenty filmów o kosmosie.

Przebieg zajęć.

1. Wprowadzenie. Powitanie i prezentacja biblioteki.

Rozmowy z dziećmi na tematy biblioteki :
•Czy dzieci mają książeczki w domach;
•Biblioteka a księgarnia;
•Specyfika biblioteki pedagogicznej
— Nawiązanie do tematu Kosmosu :
•Dzień a noc (gwiazdy, słońce )
•Ziemia – nasza planeta i inne planety
•Inne pojęcia astronomiczne

2. Przydatne pojęcia astronomiczne :

a)Gwiazda – ciało niebieskie złożone z gazów i plam, świecących na niebieskim niebie;
b)Słońce – gwiazda najbliższa ziemi, jest głównym źródłem energii docierającej do naszej planety, i dlatego warunkuje życie na Ziemi;
c)Planeta – ciało niebieskie (np. Ziemia, Saturn, Uran, Wenus, Mars), krążące wokół gwiazdy, świecące promieniami do niej odbitymi, nie mające własnych źródeł energii;
d)Księżyc – naturalny satelita Ziemi, najbliższe Ziemi ciało niebieskie krążące dookoła niej, a wraz z nią dookoła Słońca;
e)Astronomia – nauka o ciałach niebieskich (gwiazdach, planetach), ich budowie, ruchach;
f)Astronom – specjalista w zakresie astronomii (Mikołaj Kopernik 1473 – 1543);
g)Planetarium – budynek w postaci kopuły, w którym są urządzenia do odtwarzania wyglądu nieba w różnych szerokościach geograficznych i obserwowania ruchów ciał niebieskich;
h)Kosmos – (wszechświat) – przestrzeń pozaziemska, nieskończony w przestrzeni i czasie zbiór ciał niebieskich.

3. Przypomnienie sylwetki wybitnego polskiego astronoma – Mikołaja Kopernika

4. Odczytanie wiersza Wiery Badalskiej - „Mikołaj Kopernik”


MIKOŁAJ KOPERNIK

Gdy był taki, ja w mały,
mama głaskała go po głowie.
Mówiła do niego – synku,
Mikołaju, Niczku...
I dawała mu słodkie toruńskie pierniki
i myślała – kim będzie gdy dorośnie ?
Wyrósł na wielkiego człowieka.
Ukończył sławne szkoły
I księgę mądrą napisał:
O Słońcu, Ziemi i gwiazdach.
I choć to było pięćset lat temu,
mądrość tej księgi przetrwała do dziś.
I dziś z wiedzy Kopernika korzystają
ci, co budują rakiety,
zdobywają Księżyc,
odkrywają tajemnice Kosmosu.
I mówią o tym na całym świecie:
„To ten, który wstrzymał Słońce,
a poruszył Ziemię,
wielki polski astronom Mikołaj Kopernik”
5. Zabawa w rozwiązywanie zagadek i rebusów.
6. Odczytanie fragmentu utworu Wandy Chotomskiej „Dzieci pana Astronoma”
7. Tworzenie „słów kosmicznych” od pierwszej głoski imion dzieci np. :


Rafał - rakieta
Sylwia - satelita, statek kosmiczny
Kuba - księżyc
Grześ - gwiazdy
Ania - astronauta

8. Prezentacja książek i zabawek o tematyce kosmicznej.

9. Podsumowanie zajęć i odczytanie wiersza „Wielki Wóz” Krystyny Pokorskiej



„Wielki Wóz”

Przez okno widzę Wielki Wóz,
Skrzy się na niebie,
Pytam : - Czy chętnie byś mnie wiózł
przed siebie
Na Mlecznej Drodze
pośród gwiazd
Szukalibyśmy
Spokojnych gniazd
dla mnie,
dla ciebie.

10. Zakończenie spotkania. Ewaluacja w postaci zwrotnej za pomocą narysowanych buziek: uśmiechniętej, smutnej, obojętnej.

Opracowała Małgorzata Woźniak






Wyświetleń: 311


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.