Katalog

Barbara Zembol, 2015-06-15
Jordanów

Język niemiecki, Scenariusze

Scenariusz lekcji - Was ist das? Rodzajniki określone i nieokreślone.

- n +

Scenariusz lekcji j. niemieckiego

Temat: Was ist das? Rodzajniki określone i nieokreślone

Klasa: 1 gimnazjum
Wykorzystane materiały i urządzenia: e-podręcznik, tablica interaktywna, aplikacja z learningapps, karty do memory, plakat z tablicami gramatycznymi - rodzajniki, różnorodne przybory szkolne, płócienny worek

Cel lekcji: Uczniowie potrafią opisać swoje przybory szkolne

- powtarzają słownictwo z ostatniej lekcji- nazwy przyborów szkolnych
- utrwalają słownictwo - memory
- poznają rodzajniki nieokreślone w mianowniku i bierniku
- tworzą proste zdania: das ist ein/eine……, ich habe einen/eine/ein……
- utrwalają słownictwo poprzez zabawę: was habe ich im Sack?

Przebieg lekcji:
1. Sprawdzenie obecności, zapis tematu i daty, przedstawienie celu zajęć i kryteriów oceniania w sposób zrozumiały dla uczniów
3’

2. Za pomocą aplikacji na learningapps uczniowie przypominają sobie słownictwo z poprzedniej lekcji- łącza ilustracje przedstawiające przybory szkolne z ich nazwami
10’

3. Uczniowie otrzymują karty memory z przyborami szkolnymi i ich nazwami i układają je na czas. Pierwsze 3 osoby, które ułożą memory poprawnie otrzymują ocenę bardzo dobrą.
5’

4. Nauczyciel przedstawia korzystając z plakatu rodzajniki nieokreślone w mianowniku i bierniku. Uczniowie zauważają, iż nie ma rodzajnika nieokreślonego w liczbie mnogiej.
5’

5. Nauczyciel pokazuje uczniom pojedyncze przedmioty a oni je nazywają stosując zdanie: Das ist ein/eine…….Następnie nauczyciel rozdaje pojedyncze przybory szkolne uczniom i każdy z nich mówi zdanie w stylu: ich habe einen/eine/ein…..Kolejny uczeń stara się powiedzieć jaki jest dany przedmiot, np. Das Lineal ist kurz. Nauczyciel w ten sposób upewnia się, czy uczniowie poprawnie używają rodzajników nieokreślonych i określonych
10’

6. Uczniowie bawią się w grę: „Was habe ich im Sack?” Każdy uczeń podchodzi do worka, losuje jedną rzecz i opisuje ją prostymi przymiotnikami (jeśli zadanie jest bardzo trudne może posłużyć się językiem polskim) pozostali odgadują: Ist das ein Kuli? Ist das eine Scheere? Osoba opisująca mówi po odgadnięciu: Ja, ich habe einen Kuli. Uczeń, który odgadnie przedmiot ma za zadanie opisać go, np. Der Kuli ist blau.
10’

7. Podsumowanie lekcji. Nauczyciel zapowiada kartkówkę na następną lekcję
2’
Wyświetleń: 249


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.