Katalog

Bernadetta Cieśla, 2015-09-15
Ratułów

Zajęcia zintegrowane, Konspekty

Scenariusz zajęć dydaktyczno -wyrównawczych dla klasy I- Edukacja polonistyczna.

- n +

Scenariusz zajęć dydaktyczno-wyrównawczych
Klasa I
Temat: Głoski i sylaby.
Cele ogólne: -doskonalenie analizatora słuchowego
-wzbogacenie słownictwa dziecka
Cele szczegółowe:
Uczeń potrafi:
-wyodrębniać głoski w nagłosie wyrazów
-dokonywać analizy i syntezy wyrazów
Metody: praktycznego działania poprzez zabawy
Środki dydaktyczne: obrazki, kostka do gry
Formy pracy: grupowa: 5 osób, indywidualna

Przebieg zajęć:
1. Dzieci siedzą w kole na dywanie. Nauczyciel rzuca kostką do gry. W zależności od tego ile oczek wypadło, mamy ułożyć wyraz składający się z takiej liczby sylab np. wypadło 3 oczka, dzieci wymyślają wyraz składający się z 3 sylab (sa-mo-lot). Nauczyciel zapisuje wymyślone przez dzieci słowa na tablicy.
2. Zabawa „Łańcuszek sylabowy”
3. Wybrane dziecko podaje dowolny wyraz.(za-ba-wa). Kolejne dziecko wymyśla wyraz zaczynający się ostatnią sylabą podanego wcześniej wyrazu (wa-za, za-pał-ki, ki-no, no-ga, ga-ze-ta, ta-bli-ca, ca-ły- łyż-ka, ka-na-pa, pas-ta, ta-ta, ta-to, tor-ba, ba-giet-ka, ).
4. Dzieci otrzymują obrazki:
1) las-auto-tata-oko=lato
2) but-agrafka-lody-osa=balon
3) okno-kot-okulary=oko
4) lampa-aparat-ser=las
5) lizak-igła-sok=lis
Po kolei wszystkie obrazki są nazwane przez dzieci. Zadaniem dzieci jest ułożyć rysunki tak, aby utworzyły nowy wyraz składający się z pierwszych głosek wyrazów przedstawionych na obrazkach.




Wyświetleń: 386


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.