Katalog

Marcin Matuszewski, 2015-10-06
Pruszków

Wychowanie fizyczne, Ćwiczenia

Konspekt lekcji wychowania fizycznego - koszykówka.

- n +

Data: 29.01.2014 Nauczyciel:

Marcin Matuszewski
Przedmiot: wychowanie fizyczne
Klasa: IIi e
Temat: Doskonalenie elementów techniki w koszykówce .

Cel ogólny: Doskonalenie indywidualnych umiejętności gry w koszykówkę
Cele szczegółowe, czyli „nacobezu” z wyszczególnieniem umiejętności:
a kształtowanie koordynacji ruchowej i zwinności
b uczeń potrafi kozłować piłkę prawą i lewą ręką ze zmianą kierunku i tempa , potrafi wykonać zatrzymanie na jedno i dwa tempa , doskonali podania i chwyty oraz rzut na kosz po dwutakcie
c uczeń zna przepisy gry w piłkę koszykową , zasada fair – play
d uczeń stosuje zasadę „fair play” w grze , rozumie zasadę współzawodnictwa sportowego . Bezpieczeństwo podczas ćwiczeń.
Metoda (wiodąca): naśladowcza ścisła
Forma pracy uczniów: frontalna, stacyjna, pary, zastępy, gra właściwa
Środki dydaktyczne: piłki koszykowe, pachołki, znaczniki
Tok lekcji:
I Część wstępna (sprawy organizacyjne,):


Zbiórka , powitanie , sprawdzenie gotowości do zajęć.
Zapoznanie z tematem i celami lekcji . Uświadomienie uczniom o konieczności opanowania elementów tech. i takt. , celem późniejszego ich wykorzystania podczas gry .

„Berek ogonki” – uczniowie otrzymują po jednej szarfie i umieszczają ją z tyłu . Na sygnał, każdy uczeń stara się zebrać jak największą ilość szarf , goniąc kolegów, jednocześnie kozłując piłkę, wygrywa ten, który zabierze najwięcej „ogonków”
„Streching” dynamiczny z piłkami
W truchcie- krążenia piłki wokół bioder ,podrzut piłki i chwyt w wyskoku , toczenie piłki PR , później LR . Podrzut piłki w górę, kilkakrotne klaśnięcie w dłonie i chwyt piłki
Ćwiczenia stabilizujące: podpory w leżeniu
Przekładanie piłki pod unoszonymi NN , na przemian, przekładanie piłki – nie unosząc NN
W siadzie prostym – toczenie piłki pod uniesionymi NN(proste NN). W leżeniu- przodem – toczenie piłki pod uniesionym T. Stojąc trzymamy piłkę między stopami , podrzucamy ją NN i chwytamy w RR.

II Część główna (właściwa):
1. Uczniowie wykonują zatrzymanie na jedno i dwa tempa – wyrzucają piłkę przed siebie , łapią ją po odbiciu od podłoża. Ćwiczenie uczniowie wykonują przez cala długość boiska

2.Ćwiczenie jw. zakończone pivotem.

3.Ćwiczący wykonują podania i chwyty jednocześnie dwoma piłkami . A-wykonuje podanie proste sprzed klatki piersiowej , natomiast B - podanie kozłem .

6.Wyscigi :
A- Pierwszy ćwiczący w rzędzie trzyma piłkę . Na sygnał kozłuje , wokół pachołka , poczym wykonuje zatrzymanie jedno tempo przy kolejnym pachołku i podaje piłkę do pierwszego zawodnika z rzędu naprzeciwko .
Wyścig jest zakończony kiedy ostatni zawodnik wróci na miejsce zajmowane przed rozpoczęciem wyścigu .
B – Na sygnał prowadzącego ćwiczący ze wszystkich rzędów kozłują piłki do linii środkowej , gdzie po zatrzymaniu się na 2 tempa i wykonaniu półobrotu podają piłkę do kolejnych ćwiczących , a sami przebiegają na koniec rzędu.

7.Ćwiczący ustawieni w dwóch rzędach naprzeciwko kosza .Ćwiczący z jednego rzędu wykonuje rzut do kosza po dwutakcie, wcześniej kozłując po „zygzaku” miedzy pachołkami, a ćwiczący z drugiego rzędu zbiera piłkę , po czym obaj przechodzą na koniec przeciwnych rzędów .

10. Gra szkolna 5 na 5 na całe boisko .
Zadanie problemowe:
ustalić taką taktykę, aby nie przegrać przynajmniej jednego meczu

III Część podsumowująca (rekapitulacja, zadanie pracy domowej):
Ćwiczenia rozciągające

Omówienie zajęć . Wyróżnienie najlepiej ćwiczących .
Uporządkowanie sprzętu.

Wyświetleń: 204


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.