AWANS INFORMACJE FORUM Dla nauczyciela Dla ucznia LOGOWANIE


Katalog

Aneta Bartos, 2015-11-09
Gulzów

Zajęcia zintegrowane, Scenariusze

Ocenianie kształtujące. Scenariusz lekcji matematyki w klasie III.

- n +

Ocenianie kształtujące .
Scenariusz lekcji matematyki z zastosowaniem niektórych elementów OK.

Klasa: III

Prowadząca: Aneta Bartos


Temat: Utrwalenie dodawania i odejmowania w zakresie 1000 oraz mnożenia
i dzielenia w zakresie 100 w zabawach i grach dydaktycznych.

Powiązanie z wcześniejszą wiedzą: nauczyciel przypomina uczniom, że
z umiejętnością dodawania i odejmowania w zakresie 1000, mnożenia i dzielenia w zakresie 100 spotkali się już na wcześniejszych lekcjach. Uczniowie wiedzą, że wynik dodawania to suma, wynik odejmowania to różnica, wynik mnożenia to iloczyn, wynik dzielenia
to iloraz.

Nauczyciel przedstawia uczniom zasady obowiązujące na zajęciach:
-nie zgłaszamy się do odpowiedzi przez podnoszenie rąk;
-korzystamy z metodników i patyczków;
-pracujemy w zespołach


Cele sformułowane w języku ucznia:

1. Potrafisz dodawać, odejmować, mnożyć i dzielić.
2. Rozwiązujesz krzyżówki i zagadki matematyczne.
3. Bierzesz udział w zabawach i grach dydaktycznych.
4. Współpracujesz w zespole, przyjmujesz obowiązki powierzone przez grupę.


Metody: zabawa, gra dydaktyczna, rozrywki umysłowe, praktyczne działanie

Formy: praca indywidualna, zbiorowa, zespołowa

Środki dydaktyczne: krzyżówki, domino matematyczne, inne rozgrywki umysłowe, karteczki z cyframi, karta pracy do sprawdzenia umiejętności dodawania, odejmowania, mnożenia i dzielenia , karty samooceny dla uczniów,
prace wzorcowe .


Przebieg zajęć:

1. Podanie tematu i celów lekcji.

2. Sprawdzenie za pomocą świateł, czy cele są dla ucznia zrozumiałe.

3. Zabawa „Jak się nazywasz?”. Nauczyciel podaje liczbę, np. 400 i pyta wybrane dziecko „Jak się nazywasz, jeżeli jesteś liczbą o 100 większą od podanej?”

4. Zabawa „Stojące liczby”. Uczniowie przypinają karteczkę z otrzymaną liczbą (od 3 do 9) i stają się tymi liczbami. Nauczyciel podaje działanie, którego wynikiem jest liczba od 3 do 9. Wstają te dzieci, które są tymi liczbami, np. 60:20=3, a więc wstają trójki.


5. Praca w parach - dwa poziomy. Pierwszy poziom porównuje liczby, wstawia odpowiedni znak i zamalowuje literę przy większej liczbie, po czym odczytuje hasło. Drugi poziom rozwiązuje podane działania, porównuje wyniki, wpisuje odpowiedni znak, zamalowuje literę przy większej liczbie i odczytuje hasło.
W jednym i drugim poziomie uczniowie dokonują oceny koleżeńskiej za pomocą świateł. Do każdego poziomu dołączone jest NACOBEZU.

Poziom I
Porównaj liczby, wstaw znak > lub <. Pokoloruj litery przy większej liczbie i odczytaj hasło.

NACOBEZU:
1. Czy wstawione zostały prawidłowo znaki >,<.
2. Czy są starannie pokolorowane właściwe litery (hasło).

ZNAK
M 565 465 U
P 254 782 A
R 826 836 J
Ó 1000 900 S
I 564 864 W
K 328 214 O
A 820 720 U

Poziom II
Oblicz działania, porównaj wyniki i wstaw znaki > lub <. Pomaluj litery przy większym wyniku i odczytaj hasło.

NACOBEZU:
1.Czy są prawidłowe wyniki.
2.Czy wstawione zostały poprawnie znaki >,<.
3.Czy są starannie pokolorowane właściwe litery (hasło).


Znak
M 540+140= 320+280= R
A 600+300= 505+250= F
Z 725+200= 800+200= J
Ó 300+200= 400-100= I
T 920-300= 800-150= W
Y 640-300= 1000-200= K
A 980+20= 850+140= D


6. Praca w grupach 3-osobowych – Wyścigi „Gra w 100”.
Praca w zespołach 3-osobowych. Zespoły otrzymują takie same zadanie do wykonania w formie rozrywek umysłowych. Muszą rozdzielić pracę między siebie i jak najszybciej oraz poprawnie wykonać. Wygrywa zespół, który pierwszy wykona pracę.


Znajdź pary liczb, które po dodaniu lub odjęciu (w pionie) dadzą liczbę 100.

150 25 671 1000 42 15 50 512 200 11
50 65 571 500 25 85 320 312 200 80
240 160 340 35 260 72 220 85 308 512
130 90 200 35 160 52 40 29 120 412

Ocena koleżeńska w parach według pracy wzorcowej.

7. Karta pracy „Sprawdź, czy potrafisz liczyć ?”. Uczniowie wykonują zadania na dodawanie, odejmowanie, mnożenie i dzielenie.


SPRAWDŹ, CZY POTRAFISZ LICZYĆ


IMIĘ I NAZWISKO ........................................................... GRUPA 1

1.Oblicz sumy: 5 p. 2.Oblicz różnice: 5 p.
260 + 340 = .................... 1000 – 500 = ..................
330 + 25 = .................... 650 – 120 = ..................
620 + 120 = .................... 730 – 200 = ..................
150 + 50 = .................... 860 – 160 = ..................
280 + 20 = .................... 400 – 200 = ..................

3.Oblicz iloczyny: 5 p. 4.Oblicz ilorazy: 5 p.
8 · 9 = .............. 56 : 7 = ..................
6 · 4 = .............. 25 : 5 = ................
7 · 3 = .............. 42 : 7 = ..............
5 · 5 = .............. 50 : 10 = ............
4 · 3 = ............ 60 : 30 = ................

Razem do zdobycia: 20 punktów. Zdobyłeś: ................ punktów





SPRAWDŹ, CZY POTRAFISZ LICZYĆ

IMIĘ I NAZWISKO ........................................................... GRUPA 2

1.Oblicz sumy: 5 p. 2.Oblicz różnice: 5 p.
360 + 240 = .................... 1000 – 400 = ..................
330 + 20 = .................... 550 – 120 = ..................
520 + 130 = .................... 620 – 200 = ..................
250 + 50 = .................... 500 – 110 = ..................
280 + 20 = .................... 300 – 100 = ..................

3.Oblicz iloczyny: 5 p. 4.Oblicz ilorazy: 5 p.
7 · 9 = .............. 64 : 8 = ................
5 · 4 = .............. 20 : 5 = ..............
7 · 5 = .............. 42 : 6 = ............
5 · 3 = .............. 40 : 10 = ..........
4 · 4 = ............ 90 : 30 = ..............

Razem do zdobycia: 20 punktów. Zdobyłeś: ................ punktów


8. Samoocena ucznia według pracy wzorcowej.
9. Praca domowa do wyboru ( podr. zad. 5 lub 7 str.7).


KARTA SAMOOCENY

Odpowiedz szczerze na pytania używając słowa „tak” lub „nie”.

Czy podczas tych zajęć potrafiłem wykonać wszystkie polecenia nauczyciela?
Czy zgodnie współpracowałem z innymi dziećmi?
Czy pomagałem kolegom podczas pracy grupowej?
Czy byłem grzeczny podczas zajęć?
Czy wypowiadałem się całym zdaniem?
Zgłoś błąd    Wyświetleń: 710


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.


BAROMETR


1 2 3 4 5 6  
Oceń artukuł!



Ilość głosów: 0

Serwis internetowy, z którego korzystasz, używa plików cookies. Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, poprawy jakości świadczonych usług w tym dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do Twoich indywidualnych potrzeb). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do Internetu oraz w Polityce prywatności plików cookies.
Dowiedz się więcej.