Katalog

Aleksandra Domżał, 2016-01-14
koszalin

Pedagogika, Artykuły

„Warto czytać dzieciom…”.

- n +


„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką ludzkość sobie wymyśliła”
Wisława Szymborska

W dzisiejszych czasach komputerów, tabletów, ipadów książka uważana jest jako coś przestarzałego. Najnowsze badania wskazują, że dzieci ,którym czytano dużo lepiej radzą sobie w szkole. Zasługą jest przede wszystkim to, że maluch słuchając np. bajki ćwiczy w ten sposób pamięć i koncentrację oraz rozwija swoją wyobraźnię. Właśnie dlatego dzieci szybciej przyswajają materiał, poszerzają słownictwo i lepiej radzą sobie w szkole. W dużym stopniu od nas nauczycieli, rodziców, dziadków zależy czy nasze dzieci „zaprzyjaźnią” się z książką. Jeśli sami będziemy czytać dzieciom od najmłodszych lat to z pewnością one nie zrezygnują z książek będąc już osobami dorosłymi. I tak właśnie zatacza się to koło.
Codzienne głośne czytanie dostarcza maluchowi wielu bodźców, które stymulują jego rozwój. Trzeba również wspomnieć o tym, że czytanie pełni dużą rolę w rozwoju uczuciowym dziecka. Poprzez czytanie, opowiadanie maluchom można wpłynąć na stymulację jego emocji ( pobudzenie, uspokojenie, wyciszenie).
Kolejne pytanie, które nam się nasuwa to mianowicie: „Skąd brać książki dla dzieci?”. Najprostszym sposobem jest wybrać się do księgarni i je po prostu kupić. Choć mamy świadomość tego, że książki wcale nie są tanie. Dlatego dobrym sposobem jest np.:
-wypożyczać książeczki w bibliotece
- poszukiwać wyprzedaży promocji
- wymieniać się książkami ze znajoma mymi, którzy mają dzieci w podobnym wieku,
- podpowiadać rodzicie w ramach upominku okolicznościowego o zakupie książki.
Czytając książeczki powinniśmy pamiętać o tym, że ważne jest to, aby czytany tekst przekazywać w sposób wyraźny, odpowiednio akcentować słowa. Ponieważ dziecko uczy się w ten sposób języka, słuchając naszej mowy. Należy wskazywać dziecku (w szczególności małemu) palcem przedmioty, osoby, miejsca przedstawiona na ilustracjach, a starszemu dziecku należy wybierać książki, które będą zgodne z jego zainteresowaniem.
Powinniśmy pamiętać o tych wszystkich korzyściach płynących z czytania, gdyż szybko zobaczymy postępy dzięki wspólnym chwilom przy książce.
Warto czytać dziecku codziennie!!!
Wyświetleń: 51


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.