Katalog

Beata Domagała, 2016-02-12
Połaniec

Różne, Scenariusze

Scenariusz zajęć rewalidacyjnych.

- n +

SCENARIUSZ ZAJĘĆ REWALIDACYJNYCH
DLA UCZeNNICY Z UPOŚLEDZENIEM W STOPNIU LEKKIM



I. METRYCZKA SCENARIUSZA:

1. UCZESTNICY: uczennica z I klasy Gimnazjum

2. CZAS TRWANIA: 45 min.

3. KSZTAŁCENIE UMIEJĘTNOŚCI CZYTANIA ZE ZROZUMIENIEM.


II. Cel ogólny:
1. Zdiagnozowanie, czy uczeń potrafi czytać ze zrozumieniem.

III. Cele operacyjne (uczeń potrafi:)
1. Przeczytać ze zrozumieniem krótki tekst.
2. Wskazać na podstawie tekstu poprawną odpowiedź.
3. Nadać tytuł czytance.
4. Ułożyć zdania z rozsypanki wyrazowej.
5. Wyszukać ukryte wyrazy w diagramie.
6. Uzupełnić tekst brakującymi wyrazami.

IV. METODY:
 problemowe praca z tekstem,
 zadaniowa pytanie - odpowiedź
 działalność praktyczna ucznia

V. FORMY:
 indywidualna

VI. ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
 tekst opowiadania
 karty pracy

VII. PRZEBIEG ZAJĘĆ:

1. Powitanie
 sprawdzenie obecności,
 przygotowanie przez nauczyciela zadań do pracy- karty pracy.
 podanie tematu zajęć,
poinformowanie o przebiegu zajęć

1. Uczennica otrzymuje tekst czytania ze zrozumieniem. Czyta głośno. Wykonuje zadania zgodnie z poleceniami. (zał.1)
2. Samodzielnie czyta tekst, wyszukuje informacje, wybiera poprawną odpowiedź . ( zał. 2)
3. Wyszukiwanie ukrytych wyrazów w diagramie i układanie
z nimi zdań. ( zał. 3)
4. Wykrywanie zbędnych słów w tekście. (zał. 4)
5. Dodatkowe karty pracy ( zał. 5) w zależności od tempa pracy uczennicy.
Po wykonaniu zadań uczennica odczytuje rozwiązania, odpowiedzi.
W przypadku błędów - poprawa
uczennicy.
1. Ewaluacja zajęć:
Wypełnienie przez uczennicę karty ewaluacji ( zał. 6)

ZAŁĄCZNIKI
DO SCENARIUSZA ZAJĘĆ REWALIDACYJNYCH
DLA UCZENNICY Z UPOŚLEDZENIEM W STOPNIU LEKKIM

TEMAT: Kształcenie umiejętności czytania ze zrozumieniem.

Zał. 1 - tekst czytanki pt. ,,Jesień”
Zał. 2 - karta pracy z pytaniami
Zał. 3 - diagram z ukrytymi wyrazami
Zał. 4 - tekst błędnie napisany
Zał.5 - dodatkowe karty pracy
Zał. 6 - karta ewaluacji

Załącznik Nr 1

Dzisiaj na lekcji pani zapytała nas, z czym kojarzy nam się miesiąc wrzesień. Większość
z nas mówiło o zakończeniu wakacji i rozpoczęciu nowego roku szkolnego. Kuba przypomniał, że pierwszego września 1939 roku rozpoczęła się druga wojna światowa. Wojska niemieckie zaatakowały ziemie polskie. Ania dodała, że wrzesień to miesiąc,
w którym odchodzi lato, oraz że jego nazwa pochodzi od kwitnienia wrzosów. W lasach pojawia się mnóstwo grzybów, liliowe wrzosy kwitną i przekwitają. Z drzew spadają żołędzie, orzeszki bukowe oraz błyszczące kasztany. Ja przypomniałam sobie, że wtedy na łąkach i bagnach zbierają się do odlotu żurawie. Odlatują również jaskółki i dzikie kaczki. Maciek, który ma dziadka na wsi, powiedział nam, że we wrześniu rolnicy sieją zboża ozime - żyto, pszenicę, i jęczmień ozimy. Coraz więcej pól jest zaoranych. Zaczyna się kopanie ziemniaków. Zbiera się z pól buraki, fasolę, kukurydzę, cebulę i pomidory. Jesień na wsi jest przepiękna. Pani była bardzo dumna z nas, że tak dużo wiemy.


Załącznik Nr 2


1. Przeczytaj pytania i wybierz jedną poprawną odpowiedź. Otocz kółkiem literę z wybraną odpowiedzią.


• Jakie skojarzenia na temat września miała większość uczniów?
A. We wrześniu kończy się rok szkolny i rozpoczynają się wakacje.
B. We wrześniu kończą się wakacje i rozpoczyna się nowy rok szkolny.
C. We wrześniu w lasach pojawiają się grzyby.


• O jakim wydarzeniu przypomniał Kuba?
A. O rozpoczęciu nowego roku szkolnego.
B. O nadejściu nowej pory roku.
C. O ataku wojsk niemieckich na Polskę - 1 września 1939 roku.


• Kto opowiadał o zajęciach rolników na wsi?
A. Pani nauczycielka.
B. Ania.
C. Maciek.

2. Od czego pochodzi nazwa miesiąca ,,wrzesień”? Napisz odpowiedź.

Nazwa miesiąca wrzesień pochodzi od kwitnienia wrzosów.
...............................
...............................

3. Które zdanie jest prawdziwe? Otocz literę z wybraną odpowiedzią.
A. Jesienią rolnicy sieją zboża jare oraz zbierają ziemniaki i inne warzywa.
B. Jesienią rolnicy sieją zboża ozime oraz zbierają ziemniaki i inne warzywa.
C. Wiosną rolnicy sieją zboża ozime oraz zbierają ziemniaki i inne warzywa.


4. Które przysłowie pasuje do tekstu? Otocz kółkiem literę z wybraną odpowiedzią.
A. Początki sierpnia pogodne, wróżą zimy łagodne.
B. Gdy kukułka kuka w maju, spodziewaj się urodzaju.
C. Skoro wrzesień, to już jesień, ale jabłek pełna kieszeń.

5. Uzupełnij tekst.
Wrzesień to miesiąc rozpoczynający kalendarzową jesień. Kwitną liliowe wrzosy. Zbiera się z pól buraki, fasolę, kukurydzę, cebulę, pomidory i kolorowe liście. Ptaki przygotowują się do odlotów. Pod koniec miesiąca zaczynają się zmieniać barwy liści.
Po wrześniu przychodzi smutny październik.


Załącznik Nr 3

1. W rzędach poziomych i pionowych wyszukaj i zakreśl 10 wyrazów związanych z jesienią i zapisz je. Z kilkoma ułóż zdania.


j a r z ę b i n a s
l k w r z o s d m w
f z r o g r z y b y
o b d e s z c z n k
g i a k l o w r m o
ó a s ł o t a d w p
r o r z e c h y i k
e n p a p r y k a i
k l a s a o w o c e
b w a r z y w a u l

.................................................................................
.................................................................................
.................................................................................
.................................................................................
.................................................................................
Załącznik Nr 4

1. W tekście znajdują się wyrazy do niego nie pasujące. Wykreśl je.

Za wsią ową widać las. W lesie mag jest wielka polana. Na tę polanę wik przyszła dam cała klasa. Dziś będzie owo lekcja w lesie. Dzieci będą obserwować życie lasu. Dzieci weszły szam w las. Ogarnął je mig chłód
i spokój. Słychać było tylko aco szum drzew com liściastych. Z dala dolatywało stukanie belu dzięcioła. Dzieci Gim rozglądały się na wszystkie boj strony. Wśród zielonych cig krzewów, borówek i liści kim konwalii rosły goi grzyby jadalne.

Załącznik Nr 5

1. Wykrywanie błędnych słów i zastępowanie ich właściwymi.

Przeczytaj podane zdania. Jeżeli znajdziesz w tych zdaniach błędnie użyte słowa skreśl je i nad nimi wpisz właściwe.

 Dzieci namalowały cementem barwnego motyla. (np. kolorowego)
 Gośka poszła na dach wysłać list polecony. (np. na pocztę)
 Staszek gasił wiatr wodą. (np. pożar)
 Inka leci kominem. ( np. samolotem)
 Koń je zupę. (np. siano)
 Łyżwiarz ma korale. ( np. łyżwy)
 Dym leci samolotem. (np. kominem)
 Indyk ma łyżwy. (np. korale)
 Dzieci lecą do ciepłych krajów. (np. piszą wypracowanie)
 Ptaki piszą wypracowanie. ( lecą do ciepłych krajów)
 Krawiec szyje buty. (np. ubrania)
 Szewc robi ubrania. (np. buty)


2. Wyróżnianie w podanych wyrazach innych

kosa- kos, osa
sosna- sos
dolina- lina, lin
pusto- sto
suma- sum, ma
głucho- ucho
pobudka- budka, po
laska- las
rumak- rum, mak
należy- leży, na
trudno- trud, dno
poranny- por, pora, ranny
koszula- kosz, Ula, kos
listonosz- list, sto, lis, nos
kawałek- kawał, wałek, wał, kawa
porzeczka- po, rzeczka, rzecz
skrzypaczka- skrzyp, paczka
kosmonauta- kos, auta

Załącznik Nr 6

KARTA EWALUACJI

Dokończ zdania:

Najlepiej udało mi się ćwiczenie:
.....................................................

Problemem dla mnie było ćwiczenie:
.....................................................

Wyświetleń: 120


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.