Katalog

Justyna Kruk, 2016-04-01
Staniszcze Wielkie

Język niemiecki, Scenariusze

Najpopularniejsze baśnie

- n +

KRĄG TEMATYCZNY: Najpopularniejsze baśnie

TEMAT ZAJĘĆ: Märchenwerkstatt - Fächerübergreifendes Lernen an Stationen

CELE OPERACYJNE:
Uczeń:
• zna tytuły najpopularniejszych baśni w języku niemieckim
• rozumie czytany tekst globalnie, selektywnie oraz detalicznie
• wykorzystuje informacje z tekstu w celu dorysowania brakujących części obrazka
• uczeń zna znaczenie przyimków przestrzennych: in, auf, hinter, neben...
• potrafi tworzyć liczbę mnogą rzeczowników
• potrafi kojarzyć w pary postacie i przedmioty z poszczególnych baśni
• rozwiązuje krzyżówkę – nazywa charakterystyczne przedmioty z baśni
• potrafi określić kierunki: links, rechts, oben, unten...- odnajduje właściwą drogę na planie, według uzyskanych wskazówek
• zna liczebniki w języku niemieckim – potrafi wykonywać działania matematyczne
• współdziała w grupie
• potrafi kreatywnie zobrazować wybraną baśń – tworzy historyjkę obrazkową
• przestrzega zasad „zdrowej” rywalizacji

METODY I FORMY ORGANIZACYJNE: oparte na aktywności ucznia:
• z całą grupą
• zespołowe
• indywidualne - ruchowe
• stacje z zadaniami

POMOCE DYDAKTYCZNE: karty odpowiedzi, karty pracy z zadaniami w formie ośmiu stacji o zróżnicowanym stopniu trudności

PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Wprowadzenie do tematu – podział klasy na 6 grup pięcioosobowych. Każdy uczeń otrzymuje jeden element układanki. Zadanie polega na odnalezieniu pozostałych puzzli tak, aby powstał obrazek przedstawiający jedną z baśni (Kopciuszek, Jaś i Małgosia, Królewna Śnieżka, Wilk i siedem koźlątek, Czerwony Kapturek, Śpiąca Królewna). Każda utworzona grupa zajmuje miejsce, gdzie okłada obrazek i na forum przedstawia z jakiej jest baśni. (załączniki: 1-6)
2. Grupy wybierają spośród siebie lidera, który z kolei wybiera stację z zadaniami dla grupy.
3. Każda grupa pracuję nad daną stacją. Rozwiązanie zadań wpisuje na otrzymanej karcie odpowiedzi (załącznik nr 7) – Wygrywa grupa, która uzyska najwięcej punktów z wszystkich stacji.
Zadania z poszczególnych stacji (załączniki 8 – 15)
I. Uczniowie dorysowują brakujące elementy obrazków z baśni Jaś i Małgosia oraz Wilk i siedem koźlątek na podstawie podanych zdań, stosując przyimki przestrzenne: in, auf...
II. Królewna Śnieżka - Uczniowie tworzą liczbę mnogą podanych rzeczowników, charakterystycznych dla danej baśni
III. Uczniowie kojarzą w pary osoby oraz przedmioty symbolizujące poznane baśnie
IV. Uczniowie rozwiązują krzyżówki – rozpoznają nazwy przedmiotów oraz tytuły baśni w języku niemieckim
V. Droga do Śpiącej Królewny – Którędy musi iść Książę, aby odnaleźć Królewnę? – Uczniowie rysują na planie trasę marszu Księcia według ściśle określonych wskazówek. Muszą też wskazać miejsce uwięzienia Królewny.
VI. Kto uwolni Śpiącą Królewnę z róż? – Uczniowie rozwiązują zadania matematyczne według podanego wzoru
- Wynik z kwiatka: 88
- liczby działania: 39, 38
- działanie: 39 + 38 = 77
77 + _ = 88
- brakująca trzecia liczba to: 11
VII. Uczniowie szukają z pośród 48 talarów 20, które zawierają błędne
obliczenia.
VIII. Uczniowie muszą wykazać się kreatywnością i stworzyć historyjkę
obrazkową, składającą się z maksimum pięciu elementów, dla dowolnej baśni, podać jej tytuł oraz dopisać do każdego obrazka króciutki tekst w języku niemieckim.
4. Prezentacja i omówienie wyników.
Wyświetleń: 13


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.