Katalog

ADRIANA GABRYŚ, 2016-04-13
Opole

Zajęcia zintegrowane, Scenariusze

Scenariusz zajęć "Witaminy"

- n +

Scenariusz zajęć
Temat: „Witaminy”

Skład zespołu: uczniowie z głębszą niepełnosprawnością
Cele ogólne:
Zapoznanie dzieci z pojęciem „witaminy”.
Wprowadzenie i utrwalenie litery „W”
Cele szczegółowe:
Uczeń:
-umie prawidłowo określić jaka jest pogoda -nazywa dzień tygodnia, miesiąc oraz porę roku -poprawnie odnajduje swoje imię, potrafi je zaznaczyć i napisać po śladzie
- słucha z zainteresowaniem tekstu czytanego przez nauczyciela -uczy się i utrwala obraz graficzny litery „w” -słucha piosenki ,,Witaminki”, -potrafi współdziałać w zespole -wykonuje pracę techniczną
Forma pracy:
• indywidualna
• grupowa
Metoda:
• słowna
• czynna
• oglądowa

Pomoce dydaktyczne:
- teksty wiersza i rymowanek, obrazki owoców i warzyw, tacki z kaszą, magnetofon, wydrukowane wyrazy, litery, karty pracy, zeszyt ucznia, kredki, szmatki, guziki, wycinanki klej


Przebieg zajęcia:
Część wstępna
1.Powitanie. 1) Powitanie (na melodię piosenki „Panie Janie”):
„Witaj np. Teresa / 2 x
Jak się masz? / 2 x (machanie ręką w stronę dziecka)
Wszyscy Cię witamy (wyciągnięcie rąk w geście powitania)
Wszyscy Cię kochamy (krzyżowanie rąk na piersiach)
Bądź wśród nas / 2 x (cała grupa chwyta się za ręce).
2. Ćwiczenia orientacji w schemacie ciała i przestrzeni:
-dzieci witają się prawymi rękami wypowiadając słowa: „Witaj sąsiedzie, jak Ci się wiedzie?”, następnie witają się prawymi łokciami oraz klaszcząc wzajemnie w prawe dłonie;
- prawą ręką dotknij prawego ucha, ramienia, kolana, stopy nazywając jednocześnie te części ciała, np. prawe ucho, prawe ramię itd., podskocz kilkakrotnie na prawej nodze;
- „daszek z palców” – dzieci stykają odpowiadające sobie palce u rąk przed sobą, a następnie nad głową tworząc „daszek”.
3. Odnalezienie własnego imienia pośród innych
4. Określenie:
- pory roku, miesiąca
- dnia tygodnia (wybór etykiety),
- stanu pogody (obrazek)
5. Ćwiczenia z wykorzystaniem woreczków (przy stolikach):
Nauczyciel czyta rymowankę  uczniowie wystukują rytm , próbują powtarzać słowa za nauczycielem
WSZYSCY:
Jedz owoce i jarzyny,
w nich mieszkają witaminy.
Kto je sobie lekceważy –
musi chodzić do lekarzy.
Część właściwa:
1.Wprowadzenie w tematykę zajęć recytacją wiersza S. Karaszewskiego „Witaminowe abecadło”; Rozmowa na podstawie jego treści.
Witaminowe abecadło
Oczy, gardło, włosy, kości zdrowe są, gdy A w nich gości. A – w marchewce, pomidorze, w maśle, mleku też być może. B – bądź bystry, zwinny, żwawy do nauki i zabawy. W drożdżach, ziarnach i orzeszkach, w serach, jajkach B też mieszka. Naturalne witaminy lubią chłopcy i dziewczyny, bo najlepsze witaminy to owoce i jarzyny. C – to coś na przeziębienie i na lepsze ran gojenie. C – porzeczka i cytryna, świeży owoc i jarzyna. Zęby, kości lepiej rosną, kiedy D dostaniesz wiosną. Zjesz ją z rybą, jajkiem, mlekiem. Na krzywicę D jest lekiem. Naturalne witaminy lubią chłopcy i dziewczyny. Mleko, mięso, jajka, sery, w słońcu marsze i spacery
2.Nazywanie witamin.
3.Odnajdywanie produktów, przyporządkowywanie do odpowiednich talerzyków.
4. Czytanie globalne wyrazu witaminy oraz innych wyrazów: waga, waza, wanna, wata, woda
5. Wprowadzenie litery „W”.
Demonstracja litery „W”
Pisanie litery „W” w powietrzu.
Pisanie litery „W” palcem po śladzie
Pisanie litery „W” na tackach z kaszą
W to M jest odwrócone,
Nawet nie wiem , w którą stronę.
Gdy pokręcę nim to wiem,
Że nie poznasz W czy M.
6. Wyszukiwanie literek w „W” rozsypance literowej.
7. Wykonanie pracy technicznej. Wyklejanie wzoru litery „W” różnymi technikami: ścinki, guziki, papier, plastelina itp.
WSZYSCY:
Jedz owoce i jarzyny,
w nich mieszkają witaminy.
Kto je sobie lekceważy –
musi chodzić do lekarzy.
Część końcowa:
Porządkowanie miejsca pracy.
Ekspozycja prac.
Podsumowanie i zakończenie zajęć.
Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.