![]() |
![]() |
Katalog Izabela Foremniak-Rusinowska, 2016-04-13 Kozienice Różne, Scenariusze Scenariusz zajęć świetlicowychScenariusz zajęć świetlicowych Hasło tygodnia: „Dzień babci i dziadka”. Temat zajęć: „Ważne dni stycznia”. Autor scenariusza i prowadzący zajęcia: Izabela Foremniak-Rusinowska Adresaci: kl. I-III Czas: 60 min Cel główny zajęć: wzmocnienie więzi uczuciowej, kształtowanie przywiązania i szacunku do swoich dziadków – osób starszych. Cele operacyjne: Uczeń: wypowiada się na forum grupy pokonując tremę integruje się z innymi dziećmi poprzez zabawę w kręgu uważnie słucha tekstu i odpowiada na zadane pytania poprawnie układa rozsypankę wyrazową w zespołach rozróżnia i definiuje uczucia wobec bliskich dokonuje samooceny swoich relacji z dziadkami udziela wyczerpujących, wielozdaniowych odpowiedzi na zadane pytania rozwija swoje zdolności manualne poprzez wykonanie pracy technicznej Metody: pogadanka, rozmowa kierowana, praca z tekstem, burza mózgów, prace manualne. Formy: indywidualna, zbiorowa, praca w grupie. Pomoce: tekst literacki, rozsypanka wyrazowa, piłka lub maskotka, papierowe serca, brystol, flamaster, klej, krepina. Przebieg zajęć: Faza wprowadzająca: Przywitanie się z dziećmi, przedstawienie celu i przebiegu zajęć. Faza realizacyjna: 1. Zabawa powitalna „ Przekazuję głos…”. Nauczyciel zaczyna zabawę trzymając w ręku maskotkę, którą przekazuje wybranej osobie, aby ta zabrała głos. Uczeń, który otrzymał maskotkę przedstawia się i mówi co lubi robić wspólnie ze swoimi dziadkami. Zabawę kończymy, gdy każdy uczeń zabierze głos. 2. Rozsypanka sylabowa – zabawa w zespołach. Uczniowie w grupach mieszanych układają zdanie z rozsypanki, którą otrzymali od nauczyciela. Która grupa ułoży jako pierwsza zdanie „ Dzień babci i dziadka to ważne dni stycznia” zgłasza się i głośno je odczytuje. 3. Referat nauczyciela na temat historii święta Dnia babci i dziadka w Polsce i na świecie. Czytanie przesz nauczyciela wierszy E. Skarżyńskiej „Dlaczego kochamy babcię?” oraz H. Livora –Piotrowskiego „Dziadek”(zał.1). Pytania do uczniów po zapoznaniu się z tekstem: a. Za co kochamy naszych dziadków? b. Z czym kojarzy wam się osoba dziadka a z czym babci? c. W jaki sposób wasza babcia i dziadek spędzają swój czas wolny? 4. Test na super wnuczka- Każdy uczeń otrzymuje od nauczyciela pięć serduszek. Na czytane przez nauczyciela pytania uczeń odpowiada tak lub nie. Jeśli na pytania odpowiada twierdząco, przyznaje sobie punkt w postaci serduszka i kładzie je przed sobą, jeśli odpowiada nie serduszko nie zostaje przyznane. Serduszka uczniowie po zakończonych zajęciach mogą pokolorować i wykorzystać jako dodatek do upominku. Pytania do uczniów: 1. Czy zawsze pamiętasz o Dniu Babci i Dziadka? 2. Czy lubisz przebywać z Babcią i Dziadkiem? 3. Czy pomagasz Dziadkom i Babciom, kiedy jesteś z nimi? 4. Czy opowiadasz Babciom, Dziadkom o swoich kolegach i koleżankach? 5. Czy znasz ulubione zajęcie Babci i Dziadka? Wyniki zabawy: 5 czerwonych serduszek – Jesteś wspaniałym wnuczkiem. 4 czerwone serduszka – Masz szansę być wspaniałym wnuczkiem. 3 czerwone serduszka – Jeśli popracujesz nad sobą, będziesz wspaniałym wnuczkiem. 2-1 czerwone serduszka – Musisz jeszcze dużo popracować, aby stać się wspaniałym wnuczkiem. 5. „Róża dla babci i dziadka”- własnoręcznie wykonanie upominku w postaci róży z krepiny. Dzieci z przygotowanych materiałów pod kierunkiem nauczyciela wykonują pracę plastyczno-techniczną, którą wręczą swoim dziadkom. Faza podsumowująca: Nauczyciel dziękuję dzieciom za czynny udział w zajęciach. Zaprasza uczniów do oceny przeprowadzonych zajęć. W tym celu informuje dzieci, że jeśli zajęcia podobały im się – przyklejają uśmiechniętą buźkę na przygotowany przez nauczyciela arkusz papieru, jeśli nie – buźkę smutną. Zakończenie zajęć. Zał.1 E. Skarżyńska „Dlaczego kochamy babcię?” Bo często przyjeżdża do nas, bo przynosi nam pestki dyni i winogrona. Bo bierze nas na kolana albo na ... ptysie. I nigdy nie dręczy nas pytaniami - dlaczego bazgrzemy w zeszycie, - czemu drzemy spodnie, - czemu jesteśmy tacy nieznośni. Albo zanadto spokojni, - dlaczego gubimy guziki, piórniki oraz czapki, - dlaczego nie jemy szpinaku, - dlaczego psujemy zabawki?... Babcia nie pyta nas o to. I za to, że taka jest właśnie uśmiechamy się do niej- najweselej, najjaśniej. H. Livor- Piotrowski - „Dziadek” Mój dziadek wie prawie wszystko. Umie gwizdać jak kos, ma duże okulary, i długi siwy wąs. Potrafi z kawałka drewna wystrugać lalkę i psa. Jak piękna książka dla dzieci - dziadek sto bajek zna. Gdy jestem już trochę śpiąca, a w domu cisza i mrok- bierze mnie na kolana i mruczy jak duży kot. Wyświetleń: 0
Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione. |