Katalog

Magdalena Skrzyńska- Meller, 2016-05-31
Osie

Język polski, Różne

Dyktando dla szkół średnich

- n +

W stanie Kentucky, u podnóża Appalachów, rozegrano mityng lekkoatletyczny. Wpośród ponadpięćdziesięciotysięcznej widowni można było dostrzec wielu VIP-ów, kongresmanów i biznesmenów. Wrażeń co niemiara.

Eksmistrz olimpijski, zarazem ćwierćfinalista III Mistrzostw Świata w Lekkoatletyce znienacka poślizgnął się na wirażu i runął tuż-tuż obok sędziego. Jak zmorzony snem opuścił bieżnię, zmożony raczej przez los niźli konkurentów.

W okamgnieniu rześki Południowoafrykańczyk pospołu z hongkońskim donżuanem minęli linię mety. Od razu nasuwa się pytanie: któryż zasłużył na najwyższy stopień na ceglastoczerwonym podium? Jeśliby fotokomórka nie rozstrzygnęła wątpliwości, obaj zdobyliby ex aequo złoty medal.

Wrzawę wzbudziło pojawienie się superatrakcyjnej, długonogiej cud-sportsmenki, która z wdziękiem pomknęła po rekord świata.

Z kolei kulomiot z Norymbergi, jednocześnie keyboardzista w rockandrollowym zespole, przygotowuje się do startu. Przymrużył nasamprzód oczy, potem naprężył mięśnie, obrót, pchnięcie i szarobura kula znika w jasnozielonej murawie.
Uwaga!
Ponadpięćdziesięciotysięcznej- dopuszczalna pisownia osobno
Za:
Wielki Słownik Ortograficzny PWN rozstrzyga tę kwestię na rzecz pisowni łącznej, por. w nim hasło ponadtysiącletni. Osobiście uważam ten werdykt za mało przekonujący, bo skoro piszemy ponad 1000-letni, to pisownia ponad tysiącletni też powinna być aprobowana. Może jednak nie warto dyskutować ze słownikiem ortograficznym.
Mirosław Bańko, PWN

Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.