Katalog

Katarzyna Pieczeniak, 2016-05-31
Kostrzyn

Język niemiecki, Scenariusze

Scenariusz lekcji j. niemieckiego

- n +

SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA NIEMIECKIEGO


I. Szkoła: Gimnazjum
II. Klasa: II
III. Temat lekcji: Das Leben auf dem Land – für und
wider
Życie na wsi – za i przeciw
IV. Cele lekcji:
• Uczniowie ćwiczą umiejętność argumentowania
• Uczniowie kształtują sprawność prezentowania na forum swojego stanowiska
• Uczniowie rozwijają umiejętności związane z pracą w grupach
• Uczniowie doskonalą technikę pacy za słownikiem dwujęzycznym
• Uczniowie ćwiczą fonetykę języka niemieckiego
V. Czas trwania lekcji: 45 min
VI. Środki dydaktyczne:
a) E. Reymont, A. Sibiga, M. Jezierska-Wiejak: „DACHfenster” Podręcznik do języka niemieckiego dla klasy I, Wydawnictwo Szkolne PWN, Warszawa 2009
b) E. Reymont, A. Sibiga, M. Jezierska-Wiejak: „DACHfenster” Zeszyt ćwiczeń do języka niemieckiego dla klasy I, Wydawnictwo Szkolne PWN, Warszawa 2009
c) Słowniki dwujęzyczne; polsko-niemieckie, niemiecko-polskie
d) Arkusze pracy, szary papier, kolorowe mazaki
VI. Metody i techniki pracy
→ debata „za i przeciw”
a) praca w grupach
- klasa jest podzielona na 4 grupy; każda grupa opracowuje argumenty w karcie pracy
b) praca na plenum
- każda grupa prezentuje swoje argumenty
- następuje konfrontacja z adwersarzami
- wspólna dyskusja i określenie stanowiska
VII. Przebieg lekcji:
1. Czynności organizacyjne
a) powitanie
b) sprawdzenie listy obecności
2. Faza powtórzeniowa
- sprawdzenie zadania domowego
3. Temat lekcji: Das Leben auf dem Land – für und wider
4. Praca na plenum
- krótka, swobodna wymiana poglądów na temat życia na wsi
 Nauczyciel przypomina, na czym polega metoda pracy w grupach
 Następuje podział uczniów na 4 grupy
 Nauczyciel rozdaje kary pracy i potrzebne materiały dydaktyczne
5. Praca w grupach
- uczniowie w grupach opracowują podane zagadnienia
- nauczyciel pomaga w razie potrzeby
6. Praca na plenum
Grupy prezentują przygotowane argumenty na forum klasy. Grupy oceniają wraz z nauczycielem przygotowane prace. Następuje dyskusja i próba przekonania do swoich poglądów poszczególnych grup. Przygotowane prace posłużą jako materiał do gazetki tematycznej.
7. Praca domowa: podanie i wyjaśnienie
Napiszę w 3 zdaniach, dlaczego chciałbym / nie chciałbym mieszkać na wsi.
Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.