Katalog

Ewa Zelek, 2016-05-31
Mordarka

Różne, Scenariusze

Potrafię zrobić coś pięknego! - zajęcia plastykoterapeutyczne

- n +

SCENARIUSZ ZAJĘĆ PLASTYKOTERAPEUTYCZNYCH
dla klas 4-6
Potrafię zrobić coś pięknego! – ozdoby bożonarodzeniowe

Charakterystyka grupy i mojej relacji z nią:
Jestem wychowawczynią klasy szóstej, w której chłopcy przejawiają wobec siebie agresję w postaci przezywania. Do mnie uczniowie mają pozytywny stosunek, ale w stosunku do siebie są złośliwi i nastawieni na rywalizację, nie współpracę. Dziewczynki są kulturalne i lubią prace manualne.

Diagnoza problemu w grupie, do którego rozwiązania mają się przyczynić zajęcia: Agresja między uczniami, napięcia, stres, emocje, niskie poczucie własne wartości niektórych dzieci.

Cele:
- rozładowywanie negatywnych napięć, agresji,
- podnoszenie poziomu samoakceptacji, pewności siebie,
- rozwijanie sprawności manualnej,
- pobudzanie wszechstronnego rozwoju ucznia,
- rozwijanie zainteresowań i uzdolnień plastycznych,
- wdrożenie w proces twórczy prac i przedmiotów praktycznych, potrzebnych i estetycznych.

Czas zajęć: 2-3 godziny

Pomoce: płyta z tradycyjnymi kolędami, ozdobne nici, styropianowe bombki małe i większe, cekiny, wstążki satynowe w różnych kolorach, krótkie szpileczki, wykałaczki, nożyczki, podstawki, nożyki, materiały w różnych kolorach

Przebieg zajęć.

1. Wprowadzenie.
Nauczyciel wita serdecznie uczniów i opowiada o tradycjach bożonarodzeniowych. Znaczną część wykładu poświęca tradycji strojenia choinki. Następnie informuje o celach lekcji i zachęca do zrobienia pięknej ozdoby choinkowej na własną choinkę.
2. Wykonywanie łatwiejszych bombek z cekinami.
Prowadzący demonstruje gotową bombkę z cekinami, następnie pokazuje krok po kroku, jak samodzielnie wykonać taką bombkę. Pomaga indywidualnie potrzebującym tego uczniom. Włącza płytę z kolędami, gdy pytania ucichną i wspiera podopiecznych podczas pracy w miarę potrzeby.
3. Wykonywanie bombek nacinanych.
Prowadzący demonstruje gotowe bombki nacinane z wciśniętym wykałaczką materiałem – w szachownicę i sopelki, następnie pokazuje krok po kroku, jak samodzielnie wykonać taką bombkę. Najpierw nacina nożykiem styropian wg wzoru, jaki chce uzyskać, następnie odpowiednio przycina wybrany materiał i wciska wykałaczką w nacięcia. Po zapełnieniu wszystkich białych pól, ozdobną nicią obwija w naciętych miejscach bombkę i przypina szpileczką kokardkę z wieszadełkiem. Po pokazie nauczyciel pomaga indywidualnie potrzebującym tego uczniom. Włącza płytę z kolędami, gdy pytania ucichną i wspiera podopiecznych podczas pracy w miarę potrzeby.
4. Wykonywanie bombek karczochowych.
Prowadzący demonstruje gotową bombkę karczochową, następnie pokazuje krok po kroku, jak samodzielnie wykonać taką bombkę. Wyznacza na bombce styropianowej środek szpileczką. Przygotowuje około 4-centymetrowe kawałki satyny, składa je w trójkąciki, przypina do bombki. Po pokazie nauczyciel pomaga indywidualnie potrzebującym tego uczniom. Włącza płytę z kolędami, gdy pytania ucichną i wspiera podopiecznych podczas pracy w miarę potrzeby.
5. Wystawa prac – podsumowanie.
Nauczyciel prosi o ułożenie wykonanych bombek na jednej z ławek, następnie ustawia uczniów za ławką i wykonuje zdjęcie autorów z małymi arcydziełami. Zdjęcie można ciekawie opisać i wkleić do kroniki klasowej lub umieścić na stronie szkoły, z pewnością ucieszy to uczniów i sprawi, że poczują się docenieni, bardziej pewni siebie. Prowadzący podsumowuje zajęcia, zwracając uwagę uczniów na wartość współpracy, miłą atmosferę i relaksację przy wykonywaniu bombek. Zachęca do podobnych zabaw w domu.

Przydatne strony:
http://www.mowimyjak.pl/styl-zycia/uroczystosci/bombki-z-cekinow-na-choinke-jak-zrobic-wlasnoreczne-ozdoby-swiateczne-wideo,87_50223.html
http://wrolimamy.pl/jak-zrobic-bombke-z-materialu/
https://www.tasiemkownia.pl/content/9-jak-zrobic-bombke-karczochowa


Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.