Katalog

Katarzyna Zarębska-Grodzicka, 2016-05-31
Lublin

Inne języki obce, Scenariusze

Scenariusz lekcji jęz. hiszpańskiego - Cocina facil

- n +

Scenariusz lekcji z języka hiszpańskiego w klasie IIF dn. 25.01.13 r.
Prowadzący: Katarzyna Zarębska- Grodzicka
Temat: Cocina fácil – ejercicios de vocabulario
Treści z podstawy programowej:
Słownictwo dotyczące życia codziennego
Ogólne wiadomości kulturowo cywilizacyjne
Rozwijanie umiejętności rozumienia ze słuchu
Cel ogólny:
Wzbogacenie słownictwa związanego z gotowaniem
Cele szczegółowe:
- uczeń zna słownictwo związane z gotowaniem
uczeń zna zasady konstrukcji formy bezosobowej se + III os. l.p/ l.m
- uczeń pamięta składniki najpopularniejszych potraw hiszpańskich
Umiejętności:
- uczeń poprawnie językowo i logicznie konstruuje instrukcje gotowania używając formy bezosobowej
- uczeń wyszukuje informacje szczegółowe w prostych tekstach słuchanych
- uczeń używa słownictwa związanego z przygotowaniem potraw
Postawy- cele wychowawcze:
- uczeń potrafi pracować w małych zespołach zadaniowych (parach, grupach)
- uczeń rozwija ciekawość poznawczą i aktywność intelektualną
- uczeń rozwija postawę ciekawości i otwartości wobec innych kultur
Metody i formy pracy:
- metoda aktywizująca (oglądowa – wykorzystanie obrazków, filmu),
- praca indywidualna,
- praca w grupach,
- praca w parach,
- praca całą klasą
Techniki pracy : praca z materiałem audytywnym, praca z filmem, pantomima
Środki dydaktyczne:podręcznik „Español en marcha”, film z internetu (https://www.youtube.com/watch?v=pvlkYYdIBV0 ), program do tablicy interaktywnej, nagrania tekstów, karty pracy

Przebieg lekcji:
I. Etap wstępny (Wprowadzenie)
1. Sprawdzenie obecności, wpisanie tematu do dziennika
2. Sprawdzenie umiejętności i wiedzy z lekcji poprzednich - ocena uczniów.
3. Określenie celu lekcji oraz zapisanie tematu na tablicy
4. Rozgrzewka językowa - powtórzenie wiadomości z zakresu gotowania ( cała klasa)

II. Etap główny (rozwinięcie)
1. Wprowadzenie nowego słownictwa związanego z gotowaniem, powtarzanie całą klasą, pantomima
2. Ćwiczenie 2/130 – uczniowie po wysłuchaniu nagrania łączą w pary wyrażenia, a następnie nauczyciel sprawdza poprawność wykonanego zadania. Nauczyciel prosi o pokazywanie gestami czytanych czasowników.
3. Nauczyciel pyta klasę o typowe potrawy pochodzące z Hiszpanii. Uczniowie przypominają sobie składniki i sposób ich przygotowania. Osoby chętne opowiadają o tych potrawach.
4. Ćwiczenie 3/130. Uczniowie komentują zdjęcie wyświetlone przez nauczyciela. Przypominają sobie składniki Paelli. Osoba wyznaczona czyta składniki na głos. Nauczyciel tłumaczy niezrozumiałe wyrazy.
5. Uczniowie słuchają nagrania przepisu i uzupełniają luki.
6. Uczniowie wyznaczeni przez nauczyciela czytają kolejno tekst. Nauczyciel tłumaczy ewentualne niejasności.
7. Nauczyciel zadaje pytania do tekstu. Uczniowie kolejno odpowiadają na pytania.
8. Nauczyciel prosi uczniów o odnalezienie form jakimi wyrażane są instrukcje gotowania. Nauczyciel zapisuje przykłady na tablicy. Przypomina zasadę funkcjonowania formy bezosobowej.
9. Ćwiczenie 4/130. Uczniowie uzupełniają ćwiczenie gramatyczne, tworząc formy bezosobowe.

III. Faza końcowa (Podsumowanie)
1. Nauczyciel dzieli uczniów na grupy, rozdaje karty pracy, objaśnia zadanie.
2. Projekcja filmiku z przepisem na tortillę. Po wysłuchaniu nagrania uczniowie w grupach tworzą przepis na tortillę używając formy bezosobowej.
3. Kolejne grupy przedstawiają efekt swojej pracy.
4. Nauczyciel wystawia oceny za aktywność.
5. Nauczyciel zadaje pracę domową z zeszytu ćwiczeń ćw. 4/ 76.
Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.