![]() |
![]() |
Katalog Tomasz Gwiżdż, 2016-06-01 Sidzina Edukacja dla bezpieczeństwa, Scenariusze Konspekt lekcji EDUKACJI DLA BEZPIECZEŃSTWA - ZAGROŻENIA POŻAROWEKONSPEKT LEKCJI EDUKACJI DLA BEZPIECZEŃSTWA KLASA III GIM. Temat: Zagrożenia pożarowe Czas realizacji: 45min. Zagadnienia z podstawy programowej: Uczeń: przedstawia typowe zagrożenia zdrowia i życia podczas pożaru.(pp 2.1) charakteryzuje zagrożenia pożarowe w domu, szkole i najbliższej okolicy. (pp 2.4) wyjaśnia, jak należy gasić zarzewie ognia. (pp 2.5) wyjaśnia, jak należy gasić odzież palącą się na człowieku. (pp 2.6) uzasadnia potrzebę przeciwdziałania panice. (pp 2.8) Cele lekcji: podniesienie świadomości ewentualnego zagrożenia pożarowego m.in. w domu, w szkole; uświadomienie działań jakie należy podjąć w sytuacji zagrożenia pożarowego; zapoznanie ze środkami gaśniczymi i ich zastosowaniem, zapoznanie z zasadami gaszenia odzieży palącej się na człowieku; uwrażliwienie na konieczność podejmowania działań zapobiegających pożarom. Treści nauczania rodzaje zagrożeń, zapobieganie pożarom, postępowanie w czasie pożaru, ewakuacja z rejonów objętych pożarem. Metody pracy: pogadanka i dyskusja, obserwacja i udział w niektórych ćwiczeniach praktycznych, prezentacja. Środki dydaktyczne Podręcznik, prezentacja multimedialna, karty pracy. 6. Przebieg lekcji: 1. Przywitanie uczniów i sprawdzenie obecności. 2. Zapoznanie z tematem i celami lekcji. 3. Określenie definicji pożaru. 4. Określenie zagrożeń występujących podczas pożaru. (uzupełnienie informacji z wyświetlonej prezentacji lub podręcznika). 5. Uczniowie próbują określić najczęstsze przyczyny pożarów. Następnie uzupełniają wypowiedzi z wyświetlonej prezentacji lub podręcznika. 6. Uczniowie próbują określić zagrożenia pożarowe występujące m.in. w domu, szkole. 7. Omówienie grup pożarów oraz środków gaśniczych i ich zastosowania. (uzupełnienie informacji z wyświetlonej prezentacji lub podręcznika). 8. Zasady postępowania podczas pożaru (prezentacja) 9. Zasady gaszenia palącej się odzieży na człowieku – pokaz praktycznego działania – algorytm z podręcznika lub prezentacji. 10. Zasady zgłaszania pożaru. Podsumowanie Nauczyciel przypomina cele lekcji, ocenia najbardziej aktywnych uczniów Wypełnienie kart pracy. Ocenianie uczniów • Praca samodzielna: aktywność na lekcji, wykonywanie poleceń, samodzielność. • Praca grupowa: pomoc innym uczniom w razie potrzeby, przestrzeganie regulaminu i przepisów BHP. Karta pracy ucznia Nazwisko Imię................................................................................. Klasa ................ Ćw. 1. Wymień najczęstsze przyczyny powstawania pożarów. Ćw. 2. W zależności od rodzaju pożaru, zaproponuj, czym go gasić. Pożar w szatni szkolnej? Pożar komputera, silnika elektrycznego? Pożar samochodu? Pożar benzyny, oleju napędowego? Ćw. 3. Jak powinieneś zachować sie, gdy zauważysz pożar? Wyświetleń: 0
Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione. |