Katalog

Izabella Duda, 2016-06-01
lublin

Matematyka, Scenariusze

scenariusz lekcji w kl.IV dziesiątkowy system pozycyjny

- n +

Temat : Dziesiątkowy system pozycyjny czyli o sposobie zapisywania liczb.

Powiązanie z wcześniejszą wiedzą : przypomnienie pojęcia cyfry, liczby. Zabawa z cyframi ( uczniowie trzymają kartoniki z cyframi i odczytują liczby).

Cele lekcji:
• Poznanie sposobu zapisywania liczb w dziesiątkowym systemie pozycyjnym,
• Odczytywanie i zapisywanie dużych liczb ( wielocyfrowych ).

Cele sformułowane w języku ucznia:
Po lekcji będę potrafił:
• Czytać i zapisywać duże liczby.


NACOBEZU, czyli na co będę zwracać uwagę

• Poprawnie odczytam duże liczby (wielocyfrowe),
• Poprawnie zapiszę słownie duże liczby ( wielocyfrowe),
• Wskażę w zapisie liczby cyfrę znajdującą się na określonej pozycji..

Pytanie kluczowe: Czy możemy w dowolny sposób zapisywać duże liczby?
Przebieg lekcji:
1. Przypomnienie pojęcia cyfry, liczby ( cyfry to cegiełki , z których budujemy domy – liczby)
2. Praca z uczniami nad sformułowaniem nacobezu.
3.Nauczyciel podaje w formie ustnej i rozdaje uczniom karteczki z celami i „nacobezu” do lekcji.
4.Zadanie pytania kluczowego.
5. Zabawa w zamianę cyfr ( uczniowie trzymają kartoniki z cyframi i odczytują liczby, a następnie zmieniają się pozycjami)
6.Nawiązanie do tematu lekcji i sformułowanie zasady zapisu liczb w systemie dziesiątkowym pozycyjnym.
Każda cyfra ma określoną pozycję i od tego zależy wartość liczby.
7.Ćwiczenia w odczytywaniu i zapisywaniu liczb.
8.Praca indywidualna z kartą pracy- sprawdzenie nabytych umiejętności.
9.Uczniowie dokonują oceny koleżeńskiej prac kolegów zgodnie z nacobezu.
10.W jakim stopniu zrozumiałeś dzisiejsza lekcję? – samoocena ( sygnalizacja świetlna)

Zdania podsumowujące.
Uczniowie kończą zdania:
Dziś nauczyłem się……

Informacja zwrotna dla nauczyciela – odpowiedź na pytanie : co mi się podobało na dzisiejszej lekcji , a co mi się nie podobało


Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.