Katalog

Joanna Rejman, 2016-06-01
Wieruszów

Język polski, Scenariusze

Dlaczego warto rezygnować na rzecz innych, czyli czym jest przyjaźń ?

- n +

Dlaczego warto rezygnować na rzecz innych, czyli czym jest przyjaźń ?
Scenariusz zajęć biblioterapeutycznych. na podstawie „Bajki o wróbelku.”

Diagnoza : brak przystosowania społecznego i umiejętności współpracy w grupie,
egoizm, zarozumialstwo jednostki wobec grupy.



Cele terapeutyczno- wychowawcze:

-uświadomienie uczniom roli przyjaźni w życiu człowieka,
- zwrócenie uwagi na aspołeczne zachowania uczniów, egoizm i samolubność,
- uwrażliwienie na potrzebę kontaktów rówieśniczych,
- uświadomienie konieczności rezygnacji w pewnych sytuacjach na rzecz innych,
-niwelowanie uczuć agresji..


Odbiorcy :dzieci w wielu 6- 9 lat.


Czas trwania : 90 minut.
Warunki :sala świetlicy szkolnej.
Metody :
• podająca – odczytanie bajki, wyjaśnienie znaczenia słowa kompromis,
• problemowa - dyskusja na temat zachowania wróbelka Ignasia w oparciu o pytania nauczyciela,
• metody eksponujące – pantomima, drama,
• metody aktywizujące – integracja grupy .

Forma : indywidualna, jednolita, zróżnicowana, grupowa.
Środki dydaktyczne: tekst „ Bajki o wróbelku”, długopisy, flamastry, kartki papieru, woreczek z ziarenkami, zdjęcia wróbli


Przebieg zajęć :


1. Zabawy integracyjne. w grupie
Uczniowie podają pierwszą literę swojego imienia i podają sobie woreczek
z ziarenkami, a następnie wymieniają swoją pozytywną cechę , np. : a jak asertywna,
b jak bardzo lubiana, c jak ciekawa świata, z jak zwinna, s jak sympatyczny.
2. Nauczycielka pokazuje fotografie wróbli.
3. Nauczycielka odczytuje treść bajki :



Żył sobie raz pewien niegrzeczny wróbelek – Ignaś , zupełnie inny niż wszystkie, wiecznie roztrzęsiony, zabiegany, hałaśliwy, niegrzeczny. W szkole dla wróbelków nie był lubiany przez innych, ponieważ rzucał klockami, wyrywał innym ptaszkom zabawki, pluł, bił, popychał, nie pisał literek w zeszycie, niechętnie czytał, nie był wzorowym uczniem, wciąż psocił, Kiedy inne wróbelki siedziały cicho w ławkach i słuchały nauczycielki, on trzepotał skrzydełkami, prężył się niczym paw, trajlował nieustająco, rzucał papierkami, kradł piłeczkę do tenisa i wmawiał innym, że on tylko ja pożyczył. Atmosfera w klasie nie była najlepsza, inne ptaszki bardzo się go bały i nie chciały się z nim bawić w obawie o swoje bezpieczeństwo i zdrowie. Pani profesor Sowa wielokrotnie wzywała mamę wróbelka na rozmowę. Psotnik za każdym razem obiecywał poprawę , ale i tak postępował tak samo. Aż w końcu zdarzyło się coś strasznego. Wróbelek Ignaś złamał skrzydełko podczas gry w piłkę nożną i nie mógł chodzić już do szkoły. Na początku wszyscy uczniowie odetchnęli z ulgą, ale z czasem zaczęło im mu go brakować, a wróbelek cierpiał w samotności. Nie miał się z kim bawić. Aż tu pewnego dnia przyszli odwiedzić go koledzy z drużyny sportowej i mały rozbójnik popłakał się ze wzruszenia i okazało się, że wcale nie jest takim złym ptaszkiem. Bo żaden wróbelek nie może żyć bez przyjaciół. Kiedy skrzydełko wygoiło się, wrócił do szkoły, do swojej klasy, nie był już tak szybki i zwinny jak wcześniej. Był teraz innym uczniem, nie przynosił piątek, ale inaczej zachowywał się w stosunku do swoich kolegów, zaczął się dzielić zabawkami, nie był agresywny. Wiedział jak cierpi wróbelek, kiedy wokół nie ma nikogo, zrozumiał, że nie można nikogo krzywdzić, bo nasze złe uczynki wracają i że nie można być zawsze pierwszym, a przyjaźń to także sztuka rezygnacji na rzecz innych.

4. Nauczycielka zadaje pytania do tekstu :
• Jak zachowywał się Ignaś w szkole?
• Czy dzieci go lubiły?
• Czemu dzieci obawiały się wróbelka?
• Czy rodzice Ignasia byli z niego zadowoleni?
• Co czuł wróbelek, kiedy został sam?

• Co to jest przyjaźń? (Własna interpretacja)
• Jak zmienił się wróbelek po wypadku?
• Co zrozumiał wróbelek ?
• Dlaczego warto rezygnować na rzecz innych?

5. Pantomima.: Uczniowie losują kartki, na których napisane są różne emocje , np.: złość, radość, strach, panika. Ich zadaniem jest pokazać grupie to uczucie za pomocą mimiki. Ta osoba, która zgadnie, pokazuje dalej.
6. Zabawa w teatr . uczniowie losują kartki z przypisanymi im rolami, np. ; mama Ignasia, Ignaś , pani Sowa, wróbelek Elemelek, wróbelek Szary, wróblica Kocica. Zadaniem chętnych jest wcielenie się w rolę, ułożenie dialogu między bohaterami i przedstawienie treści bajki.
7. Następnie uczniowie na kartkach wypisują cechy dobrego przyjaciela, które wpływają na zgodną współpracę w grupie. Nauczyciel wiesza prace uczniów na tablicy.
8. Podsumowanie : próba odpowiedzi na pytanie : Dlaczego warto rezygnować na rzecz innych, czyli trudna sztuka kompromisu równa się przyjaźń.?!


Opracowała : Joanna Rejman





Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.