Katalog

Agnieszka Thomas, 2016-06-01
Ruda Śląska

Pedagogika, Rady

Praca z roszczeniowymi rodzicami

- n +


W praktyce pedagogicznej nauczyciele coraz częściej spotykają się roszczeniowymi rodzicami. Takie spotkania niejednokrotnie przysparzają wielu trudności. Warto zatem skorzystać z kilku porad dających duże szanse na osiągnięcie kompromisu w pracy z takimi rodzicami.
1. Należy być przygotowanym na trudną rozmowę tak, aby rodzic nie miał poczucia niekompetencji czy niewiedzy nauczyciela na dany temat.
2. Nie można zapomnieć o opanowaniu emocji, to one w dużej mierze warunkują przebieg i powodzenie trudnej rozmowy. Należy pamiętać, że w spokojnej atmosferze łatwiej zbudować pozytywne relacje i osiągnąć sukces.
3. Nauczyciel musi być dla rodzica wiarygodnym partnerem rozmowy. Osiągnie się to tylko wówczas, gdy przedstawione zostaną argumenty merytoryczne na dany temat. Tylko konkretne fakty dotyczące sytuacji czy problemu dadzą podstawy do przekonania rodzica o słuszności zdania nauczyciela.
4. Poza siłą argumentów w zbudowaniu pozytywnych relacji z trudnymi rodzicami niewątpliwie pomaga mowa ciała. Pogodna twarz, delikatna gestykulacja, ruchy głową wyrażające zainteresowanie tym co mówi rozmówca, podniesiony podbródek, unikanie krzyżowania rąk i nóg, kontakt wzrokowy, wyprostowana postawa to wszystko wpływa na budowanie pozytywnej mowy ciała.
5. Prowadząc rozmowę z rodzicem, odpowiadając na ewentualne zarzuty, zawsze warto rozpocząć od pozytywnych cech dziecka, zwrócić uwagę na mocne strony, sukcesy, dobre cechy zachowania.
6. Należy też pamiętać o stosowaniu średniego poziomu nacisku. Nie atakujemy rodzica, nie bombardujemy od razu wszystkimi informacjami po to, aby nie osiągnąć efektu odwrotnego. Rodzic ma mieć poczucie, że to co mówi nauczyciel jest ważne a jednocześnie nie może czuć się atakowany. W takiej sytuacji niechybnie dojdzie do zaognienia konfliktu nie zaś do jego załagodzenia.
Na koniec warto pokazywać dziecku pozytywne efekty współpracy szkoły z rodzicami. Uczeń widząc współdziałanie i porozumienie nauczyciela z rodzicem będzie darzyło wychowawcę jeszcze większym autorytetem. Praca z trudnymi rodzicami wymaga od nauczyciela wiedzy, doświadczenia pedagogicznego i umiejętności interpersonalnych. Sukces jednak wymaga zaangażowania i chęci porozumienia zarówno wychowawcy jak i rodzica.
Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.