Katalog

Aneta Węcławska, 2016-06-07
Lublin

Kinga Hopaluk Pukaluk
Matematyka, Scenariusze

Jak powstaje ustawa? Liczby w Sejmie i Senacie - lekcja matematyki i wos-u dla klasy 3 gimnazjum

- n +

Opracowały:
Aneta Węcławska
nauczyciel matematyki
Kinga Pukaluk
nauczyciel wiedzy o społeczeństwie
w ZS nr 9 ul. Zdrowa 1
w Lublinie


Scenariusz lekcji wiedzy o społeczeństwie i matematyki w gimnazjum w klasie 3 GB


Czas: 45 minut
Dział: System polityczny państwa polskiego.
Działania w zbiorze liczb rzeczywistych.

Temat: Jak powstaje ustawa? Liczby w Sejmie i Senacie.
(Realizowane treści z podstawy programowej z wiedzy o społeczeństwie: 13.1, 14.1, 15.2)
(Realizowane treści z podstawy programowej z matematyki:1.1, 3.1, 3.5, 4.1, 5.1, 5.2, 5.3, 5.4)

Typ lekcji: wprowadzająca (wos) i ćwiczeniowa (matematyka).

Cele ogólne:

• omówienie i przedstawienie w formie krótkiej inscenizacji głównych etapów procesu ustawodawczego w Polsce;
• określenie roli i kompetencji Sejmu, Senatu, Prezydenta i Trybunału Konstytucyjnego w procesie legislacyjnym;
• wskazanie zależności między głównymi uczestnikami działań prawodawczych;
• zastosowanie wiedzy matematycznej w zadaniach praktycznych;
• doskonalenie umiejętności pracy w grupie;
• prezentacja własnego punktu widzenia;
• umiejętność prowadzenia zdrowej rywalizacji.



Cele szczegółowe:

• uczeń zna pojęcia: proces ustawodawczy, ustawa, weto ustawodawcze;
• wymienia organy władzy biorące udział w procesie ustawodawczym, zna ich kompetencje w procesie tworzenia prawa;
• potrafi posługiwać się poprawnie poznanymi pojęciami;
• wyjaśnia zależności między głównymi uczestnikami;
• rozumie i wyjaśnia tryb podejmowania decyzji przez Sejm, Senat, Prezydenta i Trybunał Konstytucyjny;
• uczeń oblicza potęgi liczb wymiernych o wykładnikach naturalnych;
• uczeń oblicza wartości pierwiastków drugiego i trzeciego stopnia;
• uczeń zapisuje liczby w notacji wykładniczej;
• uczeń zapisuje i odczytuje liczby naturalne dodatnie w systemie rzymskim;
• uczeń stosuje obliczenia procentowe do rozwiązywania problemów w kontekście praktycznym.

Metody i formy pracy:

• opis, pogadanka, elementy inscenizacji, gra dydaktyczna, praca w grupach

Środki dydaktyczne:

• Podręcznik: Iwona Janicka, Aleksandra Kucia, Tomasz Maćkowski, Dziś i Jutro, część druga, Nowa Era;
• tekst dotyczący procesu ustawodawczego - opracowanie własne na podstawie materiałów informacyjnych z oficjalnej strony Sejmu www.sejm.gov.pl;
• gra kółko i krzyżyk – opracowanie własne, na podstawie materiałów ze strony www.gwo.pl;
• karty pracy z zadaniami matematycznymi – opracowanie własne.


Tok lekcji

1. Część wstępna

1. Sprawdzenie listy obecności.
2. Sformułowanie tematu lekcji, zapisanie go na tablicy i przedstawienie celu lekcji.

2. Część główna

1. Nauczyciel przy pomocy podręcznika omawia najważniejsze zagadnienia dotyczące procesu ustawodawczego w Polsce.
2. Prowadzi z uczniami pogadankę na ten temat.
3. Nauczyciel przydziela uczniom następujące role (Sejm, Senat, Prezydent, Trybunał Konstytucyjny) i prosi o zajęcie określonych miejsc w sali (przy kartkach z napisem nazywającym dany organ państwowy). Jeden uczeń dostaje kartkę z napisem – ustawa
4. Nauczyciel czyta wolno tekst o drodze ustawy w procesie legislacyjnym, uczeń, który ma kartkę z napisem „ustawa” podchodzi do wyczytanych organów państwowych.
5. Uczniowie rozwiązują zadania matematyczne związane z tematyką Sejmu, Senatu, ustaw.
6. Nauczyciel dzieli klasę na dwie grupy, wyjaśnia zasady gry: „Kółko i krzyżyk” i nadzoruje jej przebieg.


3. Część końcowa


1. Ewaluacja. Gra w „Kółko i krzyżyk”.
2. Nauczyciele oceniają pracę uczniów.
3. Zadanie pracy domowej.

Liczby w Sejmie i Senacie (Karta pracy)

Zadanie 1. Oceń prawdziwość zdań. Wykonaj obliczenia. Pamiętaj o kolejności wykonywania działań.

• W Sejmie zasiada 230 + 115 ∙ (125)^0 + 115 posłów. (PRAWDA /FAŁSZ)


• W Senacie zasiada 25% ∙ 200 + 30% ∙ 150 senatorów. (PRAWDA/FAŁSZ)
• Kadencja Prezydenta trwa 3 ∙(- 3)- 2 ∙4 + 22 lat. (PRAWDA /FAŁSZ)
Zadanie 2. 11 listopada 2012 r. zorganizowano spotkanie dla posłów i senatorów. Przybyło na nie 22% senatorów i 30% posłów. Pozostali spędzili ten dzień w domach rodzinnych. Ilu posłów i ilu senatorów spędziło ten dzień ze swoimi rodzinami? Wykonaj obliczenia i zapisz odpowiedź.







Zadanie 3. W Sejmie głosowano nad pewną ustawą. Wyniki głosowania przedstawiały się następująco: 10% posłów było przeciw, za, a reszta wstrzymała się od głosów. Ilu posłów wstrzymało się od głosów? Zapisz obliczenia i odpowiedź. Przyjmij, że podczas głosowania obecni byli wszyscy posłowie.






Zadanie 4. (Zadanie domowe) W Sejmie jest 460 posłów i 100 senatorów. O ile procent więcej jest posłów niż senatorów? Zapisz obliczenia i odpowiedź.






Zadania do gry „Kółko - krzyżyk”

1. Wymień trzy dzielniki liczby 460.
2. Wymień trzy wielokrotności liczby 100.
3. Zapisz liczbę 460 w systemie rzymskim.
4. Zapisz liczbę 100 w systemie rzymskim.
5. 50% liczby 460 to …………….
6. 50% liczby 100 to……………
7. O ile więcej jest posłów niż senatorów?
8. Oblicz 460 ∙ 100 = …………….
9. Oblicz 460 : 100 = …………….
10. Odszyfruj słowo zapisane w postaci wyrażenia algebraicznego: DE2NPRTYZ
11. Czy 3Sejmy i 2Sejmy to jednomiany podobne?
12. Która liczba jest większa 10% z 460 czy 50% ze 100?
13. Kadencja prezydenta trwa 5 lat. Czy jest to liczba pierwsza czy złożona?
14. Podaj sumę liczb 460 i 100.
15. Podaj różnicę liczb 100 i 460.
16. Zapisz liczbę 460 w postaci notacji wykładniczej.
17. Zapisz liczbę 100 w postaci notacji wykładniczej.
18. Czy jest liczbą wymierną?
19. Czy jest liczbą wymierną?
20. Liczby 100 i 460 to liczby parzyste czy nieparzyste?

Odpowiedzi:

1. Dzielniki liczby 460: 1, 2, 4, 5, 10, 20, 23, 46, 115, 230, 460.
2. Np. 0, 100, 200, 300, 400, …
3. CDLX
4. C
5. 230
6. 50
7. O 360
8. 46 000
9. 4,6
10. PREZYDENT
11. Tak
12. 50% ze 100
13. Liczba pierwsza
14. 560
15. – 360
16. 4,6 ∙ 102
17. 1 ∙ 102
18. Tak
19. Nie
20. Liczby parzyste

Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.