|
|
Katalog Katarzyna Włodarczyk, 2016-06-28 Warszawa Zajęcia zintegrowane, Konspekty Dzień i noc w świecie zwierząt.Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie 1c Krąg tematyczny: Kiedy słońce i księżyc na niebie. Temat zajęć: Dzień i noc w świecie zwierząt. Cele ogólne: Poznawanie zwierząt prowadzących nocny tryb życia i ich przystosowanie. Cele szczegółowe Uczeń: • słucha ze zrozumieniem tekstu czytnego przez nauczyciela, • potrafi poprawnie udzielić odpowiedzi na zadane pytania, • potrafi opowiadać z uwzględnieniem związków przyczynowo- skutkowych, • wie, które zwierzęta są aktywne w dzień, a które w nocy, • wie, w jaki sposób wybrane zwierzęta przystosowane są do nocnego trybu życia. Metody pracy: • podające (objaśnienie, pogadanka) • problemowe (aktywizujące) • praktycznego działania (ćwiczenia) Formy pracy: • indywidualna • grupowa • zbiorowa Środki dydaktyczne: multibook- „Elementarz XXI wieku”, piloty interaktywne, ilustracje, zdjęcia zwierząt, prezentacja multimedialna, podręczniki „Elementarz XXI wieku” klasa 1 (ćwiczenie- nauczanie zintegrowane cz.2, podręcznik cz.1), arkusze papieru. Przebieg zajęć 1. Wprowadzenie do tematu lekcji. Rozmowa na temat : Co robią zwierzęta w nocy? 2. „Jak się krasnal z borsukiem na spacer wybierali”.Słuchanie opowiadania czytanego przez nauczyciela. 3. Udzielanie odpowiedzi na pytania do tekstu. Kogo i kiedy krasnal zachęcał do spaceru? Co chciał pokazać borsukowi? Co krasnal robił podczas spaceru? Kogo borsuk zapraszał na spacer? Czy krasnal i borsuk wybrali się na spacer? Uczniowie udzielają odpowiedzi na pytania wykorzystując piloty interaktywne. 4. „Ambarasu tyle o nocne motyle”- ćwiczenia w czytaniu i pisaniu. Czytanie pytań i odpowiedzi (ćw. 2 s. 16). Udzielanie ustnej i pisemnej odpowiedzi na pytanie. Swobodne wypowiedzi dzieci na temat motyli. Rozwiązanie zagadki: Ledwo zmierzch nadejść zdąży, co to za motyl nad lampą krąży? (ćma) Słuchanie ciekawostek o ćmach. Oglądanie prezentacji multimedialnej wzbogaconej o zdjęcia i ilustracje. 5. „Dzień i noc w świecie zwierząt”- przystosowanie zwierząt do nocnego trybu życia. Wypowiedzi na temat zwierząt prowadzących nocny i dzienny tryb życia na podstawie wysłuchanego tekstu, własnej wiedzy i obserwacji. Rozpoznawanie i nazywanie zwierząt prowadzących nocny tryb życia (ćw. 3 s. 17). Próba ustalenia, dlaczego niektóre zwierzęta prowadzące nocny tryb życia mają większe oczy lub uszy i doskonały węch (ćw. 4. 17). Słuchanie ciekawostek o zwierzętach prowadzących nocny tryb życia- oglądanie ilustracji zwierząt. 6. Podsumowanie zajęć. Wykonywanie planszy utrwalającej wiadomości o porze aktywności różnych zwierząt- praca w grupach. Wyświetleń: 0
Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione. |