Katalog

Katarzyna Ziomkowska - Chmura, 2016-10-03
Kraków

Plastyka, Scenariusze

Scenariusz lekcji plastyki - Secesja: ostatni styl w sztuce.

- n +

Temat lekcji: Secesja ostatni styl w sztuce.
Przedmiot: plastyka
Klasa: VI
Czas zajęć: 90 min.
Cele lekcji:
Cele poznawcze :
- poznanie pojęć: secesja, styl, ornament, motyw
- poznanie środków wyrazu plastycznego omawianego stylu
- poznanie najwybitniejszych twórców tego okresu
- zaznajomienie z przykładami dzieł sztuki secesyjnej
- zapoznanie z charakterystycznymi cechami tego stylu
Operacyjne:
Uczeń:
- potrafi rozpoznawać autorów i ich twórczość
- posługuje się odpowiednimi środkami plastycznymi dla uzyskania zamierzonego efektu
- umie wymienić cechy charakterystyczne omawianego stylu
- wskaże dominujące środki wyrazu w sztuce secesyjnej
Cele psychomotoryczne:
Ogólne:
- nauka tworzenia ornamentalnej kompozycji malarskiej
i rysunkowej
Operacyjne:
- mając do dyspozycji kartkę formatu A4, kolorowe tusze, ołówek, pisaki, pędzelki, naczynie z wodą uczeń stworzy barwną kompozycję
roślinną nawiązującą do ornamentów secesyjnych
Metody i formy pracy:
- pogadanka
- prezentacja multimedialna przygotowana w programie Power - Point
- metoda zadawania pytań
- ćwiczenia plastyczne
- praca indywidualna
- prezentacja prac uczniów
Środki dydaktyczne:
- plansza informacyjna z terminami: styl, ornament, secesja, - prezentacja multimedialna,
- przykłady starannie wykonanych ornamentów
- kartki formatu A 4, ołówki , pisaki, kolorowe tusze
naczynie na wodę, pędzelki
Treści nauczania:
Secesja styl w sztuce przełomu XIX i XX wieku. Dziedziny sztuki objęte przez ten styl. Charakterystyczne cechy sztuki tego okresu, stosowane środki wyrazu artystycznego. Twórczość artystów malarzy,architektów, rzeźbiarzy. Przykłady dzieł: Stanisława Wyspiańskiego, Alfonsa Muchy, Gustawa Klimta, Antoniego Gaudi, Hektora Guimard i Augusta Rodina.
Przebieg lekcji:
1. Czynności organizacyjne.
2. Podanie celów lekcji
3. Pogadanka wprowadzająca
- krótka charakterystyka Młodej Polski
- wyjaśnienie pojęcia: secesja - styl w sztuce
- krótkie omówienie cech tego kierunku 4. Notatki w zeszytach (przykłady dzieł i ich autorzy)
5. Rozmowa z uczniami na podstawie obejrzanej prezentacji
- Jakie dziedziny sztuki ogarnął swoim zasięgiem omawiany styl ?
- Jakie były charakterystyczne cechy prezentowanej twórczości ?
- Jakie elementy występują w dziełach artystów ?
- Czym zajmował się Stanisław Wyspiański ?
- Gdzie możemy oglądać jego witraże i polichromie ?
- Czy podoba się uczniom bogaty bajkowy świat twórczości Antoniego Gaudi? 6. Ćwiczenia plastyczne
Uczniowie wykonują projekty ornamentów w oparciu
o secesyjne środki wyrazu artystycznego - ( płaska plama, ciemny kontur, falista
linia). Tematem ornamentu jest motyw roślinny.
7. Ekspozycja ukończonych prac na tablicy – zwrócenie uwagi na najbardziej oryginalne rozwiązania.
8. Ocena ukończonych prac.
9. Prace porządkowe.
10. Zadanie domowe:
Uczniowie, którzy nie ukończyli prac ukończą je w domu.
11. Pożegnanie z uczestnikami.

Scenariusz opracował:
nauczyciel mianowany - mgr Katarzyna Ziomkowska - Chmura












Wyświetleń: 0


Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.