|
|
Katalog Anna Sulima-Karbownik, 2016-11-10 Głogów Zajęcia zintegrowane, Konspekty Konspekt zajęć w klasie III SP - Wycieczka do lasu-jesień.Anna Sulima-Karbownik SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KLASIE III a Data: 20.10.2015 Blok tematyczny: Jesień Temat dnia: Las jesienią Temat zajęć: Wycieczka do lasu Edukacja polonistyczna:: Czytanie opowiadania Anny Onichimowskiej „Grzybobranie” z właściwą intonacją. Ocena zachowania bohaterów. Podział wyrazów na rzeczowniki, przymiotniki i przysłówki. Edukacja społeczno – przyrodnicza: Grzyby jadalne i trujące. Budowa grzyba. Rozmowa o znaczeniu lasu i o tym, jak należy się zachowywać w lesie. Edukacja matematyczna: Utrwalenie dodawania pisemnego do 100 (dla zdolniejszych uczniów z przekroczeniem progu dziesiątkowego), oraz mnożenia i dzielenia w zakresie 100 (opcja dodatkowa, w przypadku, gdy dzieci dobrze poradzą sobie z materiałem, przewidzianym na te zajęcia) Cele ogólne: • rozwijanie umiejętności poprawnego wypowiadania się • poznanie pospolitych grzybów jadalnych i trujących oraz sposobu ich rozpoznawania • kształtowanie odpowiedzialności za naturalne środowisko Cele operacyjne: Uczeń: - czyta tekst z odpowiednią intonacją - grupuje wyrazy na przymiotniki przysłówki rzeczowniki– dodaje i odejmuje sposobem pisemnym w zakresie 100 bez przekroczenia progu dziesiątkowego (zdolniejsi mają przykłady z przekroczeniem progów dziesiątkowych) – wymienia poszczególne elementy grzyba – orientuje się w zagrożeniach ze strony roślin i grzybów – wie, jakie korzyści daje nam las - wie, dlaczego nie należy niszczyć grzybów niejadalnych Metody: -oparte na słowie: rozmowa, czytanie, burza mózgów -oparta na działaniu: uzupełnianie tekstu, grupowanie podanych części mowy, układanie zdań z rozsypanki wyrazowej Formy: -zbiorowa jednolita -indywidualna -w parach -w grupach Środki dydaktyczne: - ksera zadań i ilustracji –załączniki - drzewa z papieru - podręcznik z ćwiczeniami do klasy 3 „Elementarz XXI wieku” - internet- prezentacja PRZEBIEG ZAJĘĆ Wstęp -8 min. 1. Słuchanie fragmentu piosenki Majki Jeżowskiej: „Moja planeta” i uzupełnianie luk w tekście – wprowadzenie do tematu zajęć. – załącznik nr 1. 2. Obliczenia w zakresie 100 sposobem pisemnym, następnie ułożenie wyników w kierunku rosnącym i odczytanie hasła. Wprowadzenie 30 min 3. Co nam dają lasy? – burza mózgów, następnie krótka prezentacja (you tube - „extra wiedza” ) 4. Czytanie tekstu: „Grzybobranie” przez poszczególnych uczniów i udzielanie odpowiedzi na pytania, które dotyczą tekstu oraz poruszonego w nim tematu: -Co rodzina zabrała na wycieczkę do lasu? -W jakim celu ludzie zbierają grzyby? Do jakich potraw można użyć grzybów? - Jakie owoce i grzyby znaleźli Tomek i jego rodzice? - Które z ich są jadalne, a których nie wolno zbierać? - Dlaczego nie należy niszczyć grzybów niejadalnych i trujących? ( pokarm dla sarn, jeleni, dzików, wiewiórek, ślimaków, owadów). - W jaki sprzęt wyposażony jest prawdziwy grzybiarz?( wiklinowy koszyk). - Czy można zbierać grzyby do torby foliowej? - Jak należy się ubrać na grzybobranie?( kalosze, długie spodnie, bluza z długim rękawem, czapeczka - ochrona przed kleszczami). 5. Prezentacja podstawowych grzybów jadalnych i trujących – uświadomienie uczniom, jak niebezpieczne jest zbieranie grzybów bez opieki dorosłego, atlas grzybów jako źródło rzetelnej informacji. Podanie podstawowego sposobu rozpoznawania grzybów trujących: (gąbka a nie blaszki, mity o nadgryzionych muchomorach – ślimakom to nie szkodzi, Pamiętaj: ryzyko jest zbyt duże. Podstawowa zasada, której należy się trzymać: „Grzybiarz się myli tylko raz".) –załącznik nr 2 6. Budowa grzyba: - naturalny okaz – prezentacja ( grzybnia, trzon, kapelusz), wykonanie ćwiczenia 7 , str.83 7. Podział wyrazów na rzeczowniki, przymiotniki i przysłówki – praca w parach, przyczepienie wyrazów na tablicę – załącznik nr 3 8. Konkurs na mnożenie i dzielenie ( tylko w przypadku, gdy dzieci dobrze poradzą sobie z materiałem, przewidzianym na te zajęcia i przy „nadwyżce” czasu) Podsumowanie – 7 min. 9. Jak chronić nasze lasy? Prośba drzew – układanie próśb z rozsypanki wyrazowej –praca w grupach – załącznik nr 4 10. Zadanie domowe - ćwiczenia 6 i 8, str.83/84 Załącznik nr 1 Uzupełnij luki w refrenie piosenki: SOS - to ………woła ………… Jutro ………. już trudniej będzie zbudzić SOS - …………siebie sami SOS - do siebie …………….. Załącznik nr 2 - duże ilustracje grzybów trujących i jadalnych Załącznik nr 3 mały szybko wolno ładnie brzydko ciekawie radośnie nudno głośno cicho muchomor kurka prawdziwek rydz borowik Załącznik nr 4 Rozsypanka wyrazowa- kolorowe kartki Nie wyrzucaj śmieci, proszę! Nie przyjeżdżaj do nas samochodem, proszę! w lesie Nie rozpalaj ogniska, Nie gdy przychodzisz do nas w gości! wycinaj lasów i nie łam gałęzi! Zbieraj szklane butelki, gdy je u nas znajdziesz! Wyświetleń: 0
Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach Profesor.pl są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione. |